fbpx
Ten post został updatowany w sierpniu 2015, lutym 2016 oraz sierpniu 2022. Aktualny link do GoToMeeting na stronie producenta >>> Przy aktualizacji w sierpniu 2022 zaktualizowałam tylko linki i ceny. Nie zostały wstawnione nowe screenshoty ani nie wprowadzałam zmian metytorycznych w treści postu]

1. Do czego służy ten program?

GoToMeeting jest programem dedykowanym do spotkań. Dla osób zainteresowanych przeprowadzaniem webinarów dla dużych grup osób producent przygotował GoToWebinar a dla szkoleń online – GoToTraining.

 

2. Zanim zaczniesz pracę z GoToMeeting

Jak działa GoToMeeting?

GoToMeeting, podobnie jak pozostałe progamy firmy Citrix, działa na zasadzie dzielenia ekranu. Nie ładujesz więc prezentacji na serwer lecz uczestnicy spotkania widzą twój ekran. Oczywiście możesz wybrać, jaką jego część widzą.

Wejście do pokoju GoToMeeting

[dodane luty 2016] niedawna wejście do wirtualnego pokoju GoToMeeting realizowane jest na dwa sposoby:

  • Możesz załadować na swój komputer małą aplikację i wtedy program otworzy Ci się w niej. Screenshoty w tym poście są właśnie z takiej wersji.
  • Możesz wejść do pokoju GoToMeeting przez przeglądarkę internetową. Najlepiej użyj Google Chrome (wtedy do transmisji dźwięku i wideo jest wykorzystywany HTML5). W wypadku Mozilla Firefox będziesz „nagabywany” przez program do wdzwonienia się do pokoju (niestety brak polskigo numeru). Możesz skasować ten komunikat i program będzie transmitował dźwięk i wideo przez flasha.

Musisz pamiętać, że widok GoToMeeting w wersji, gdy wchodzisz do pokoju przez aplikację, jest inny, niż gdy korzystasz z przeglądarki. W tej ostatniej wersji prelegent NIE może korzystać z wirtualnego ołówka.

GoToMeeting_wersja_przegladarka

Tak wygląda wersja przeglądarkowa GoToMeeting. Pozostałe screenshoty pochodzą z wersji aplikacyjnej.

Wersja testowa GoToMeeting

Osoby zainteresowane sprawdzeniem potencjału programu mogą skorzystać z 14 – dniowej wersji testowej. Wystarczy wypełnić krótką ankietę, aby otrzymać dostęp do oprogramowania. [edit 09.08.2022].

Wersje językowe GoToMeeting

Nie ma polskiej wersji strony www. Sam program także nie występuje w języku polskim.

Laboratorium

W panelu adnimistracyjnym możesz włączyć nowe funkcje w tzw. laboratorium. Ciekawą opcję jest możliwość stworzenia ładnego landing page spotkania. Możesz tam wstawić agendę oraz pliki dla uczestników. Grafika bannerka pochodzi od GoToMeeting.

GoToMeeting_poczekalnia

3. Rozpoczynamy pracę w GoToMeeting

GoToMeeting podobnie jak inne programy do spotkań online daje możliwość rozpoczęcia spotkania ad hoc albo można je zaplanować.

Przy zakładaniu spotkania program koniecznie chce włączyć pocztę w Outlooku, chcąc tym samym ułatwić użytkownikom wysłanie zaproszeń, ale w rzeczywistości utrudnia sprawę tym wszystkim, którzy nie mają skonfigurowanego konta tego serwisu pocztowego na komputerze (czyli np. ja). Muszę przyznać, że jest to nieco irytujące. Jednak na stronie wsparcia technicznego Citix znalazłam informację, że można także skonfigurować GTM z pocztą Gmail.

Co ciekawe, można swoich współpracowników, kolegów czy kursantów przywitać miłą wiadomością.

gmt_wiadomosc_powitalna

Jeśli prezenter uruchomi transmisję spotkania to taki obraz zobaczą uczestnicy.

gtm_widok_ekranu

[Aktualizacja 02.2016] Obecnie zmieniła się trochę szata graficzna programu. Oto aktualny widok.

GoToMeeting_nowy-wyglad

4. W trakcie spotkania online

GoToMeeting oferuje:

  • możliwość transmisji wideo z kamer i rozmowy uczestników za pomocą VOIP. Oknem wideo można dowolnie operować – zmieniać jego położenie na ekranie (ja przesunęłam je z prawego panelu w pewy górny róg).

gtm_okno_wideo

  • dzielenie ekranu – można „podzielić się” każdą stroną internetową, prezentacją lub innym dokumentem. Uczestnicy na bieżąco śledzą zmiany jakie np. w prezentacji nanosi prelegent. Tak jak pisałam na wstępie do GoToMeeting nie ładujemy prezentacji lecz pokazujemy ją przez dzielenie ekranu.
  • „białą tablicę” – prezenter i uczestnicy mogą rysować oraz zaznaczać informacje bezpośrednio na pokazywanej prezentacji. Nie jest to więc typowa biała tablica znana z takich prgramów jak ClickMeeting. Jest to możliwość używania różnych kolorów wirtualnych pisaków, ale nie nie można już pisać tekstów na klawiaturze.

gtm_pisanie

  • nagrywanie spotkania. GTM nagrywa spotkania w dwóch formatach – własnym i z możliwością konwersji do pliku wmv otwieranego przez Windows Media Player oraz mp4 [dodane luty 2016].
  • automatyczną transkrypcję spotkania– rejestrowane jest każde słowo, plik z zapisem wypowiedzi można łatwo przeszukiwać używając słów kluczowych, cały zapis jest dostępny w chmurze GTM, można też go pobrać ( jeszcze nie testowałyśmy tej funkcjonalności, ale przypuszczamy, że po polsku mogą pojawiać się błędy w treści zapisu) [dodane czerwiec 2018]
  • czat – możliwość kontaktowania się z innymi uczestnikami i z prelegentem.
  • włączanie audio – ponieważ jest to wersja „meeting”, to każdy uczestnik może samodzielnie włączyć sobie audio.
  • przekazywanie uprawnień pozostałym uczestnikom jest bardzo proste – odbywa się za pomocą jednego kliknięcia.

gtm_przekazywanie_uprawnien

  • wersja mobilna. Jest możliwość dołączenia do spotkania wykorzystując iPada, iPhona i Android. Aplikacje można pobrać na stronie producenta.

5. Jak było słychać?

Odnotowałam małe zakłócenia w czasie spotkania, ale może to wynikać z faktu, że łącze internetowe Natalii jest zbyt wolne.

6. Wersje programu, plany cenowe, konto testowe, zakup

  • GoToMeeting Professional dla 150 uczestników10,75 Euro / miesiąc przy płatności rocznej
  • GoToMeeting Business dla 250 uczestników14,33 Euro / miesiąc przy płatności rocznej
  • Licencja Enterprice dla liczby uczestników powyżej 250 – cena na zapytanie

[aktualizacja cen 09.08.2022]

W ofercie producenta jest również GoToWebinar i GoToTraining.