Obecnie Adobe Connect dostępny jest w wersjach Adobe Connect Webinars, Adobe Connect Learning, Adobe Connect Meetings.

1. Do czego służy ten program?

Adobe Connect Now jest kolejnym programem do spotkań zespołów roboczych. Jest umieszczony w portalu Acrobat.com, który jest narzędziem wspierającym pracę zespołową. Można tam więc nie tylko spotkać się online ale i edytować dokumenty (ale nie w samym wirtualnym pokoju).

Czerwoną strzałką oznaczyłam tę część portalu, która daje nam możliwość stworzenia nowego dokumentu lub importu np. w worda (potem wszystkie prace można zapisać do pdfa, niestety) i pracy zespołowej nad nim. Niebieska pokazuje wejście do wirtualnego pokoju.

Acrobat com mozliwosc pisania spotkan online

2. Zanim zaczniesz
Rozpoczęcie pracy w Adobe jest łatwe. Nie napotkałam żadnych utrudnień przy zakładaniu konta (Ci którzy mają Adobe ID nie muszą zakładać dodatkowego konta) oraz przechodzeniu do wirtualnego pokoju (trzeba mieć Adobe Flash Player). Do przetestowania i sprawdzenia możliwości programu wystarczy 2 osobowa wersja bezpłatna. Zastępuje ona darmowy okres próbny spotykany u innych dostawców.

Program występuje w angielskiej wersji i kilku innych językach – wersji polskiej nie ma.

Firmy polskie bez problemu mogą go nabyć w Adobe Online Store. Transakcja oczywiście odbywa się drogą elektroniczną, a płatność następuje kartą kredytową.

3. Rozpoczynamy pracę

Po zalogowaniu otwiera się strona z dwoma zakładkami: Files i Web conferencing (widoczna na górnym screenshocie). Osoby zainteresowane pracą w wirtualnym pokoju muszą wybrać wariant Web. Automatycznie po kliknięciu Start a meeting zostaną przeniesione do pokoju.

Platforma w obsłudze jest intuicyjna. Zaproszenie znajomych odbywa się poprzez wysłanie wiadomości bezpośrednio z pokoju. Otrzymują oni wiadomość na maila z informacją o dołączeniu do spotkania.

Nie ma tu kalendarza do zapraszania gości. Celem są, jak widać, spotkania ad hoc rozproszonych zespołów.

4. W trakcie spotkania online

W miejscu zapraszam Cię do obejrzenia filmu lub / i przeczytania opisu wnętrza Adobe Connect Now 🙂

Adobe Connect Now oferuje:

– możliwość pokazywania prezentacji, ale poprzez dzielenie ekranu. Nie ładujemy tu prezentacji na serwer. Dzielenie ekranu działa sprawnie, gdyż prowadzący na bieżąco może kontrolować sytuacje w pokoju – widać czat, notatki i inne okienka prawego panelu.

Adobe Connect Now dzielenie ekranu

białą tablicę – można na niej pisać i rysować. Testując program Webex Meetings wspomniałam o niedogodnościach związanych z brakiem niektórych polskich liter. W Adobe wszystko działa bez zarzutów. Poszczególne napisy, obrazki, strzałki – wszystko co znajdzie się na tablicy może zmienić swoje położenie. Za pomocą narzędzia (znajdującego się w menu) można je przenosić z miejsca na miejsce. Do wcześniej napisanego tekstu też można wprowadzać poprawki.Adobe Connect Now biala tablica czat– możliwość komunikowania się ze wszystkimi osobami (również z prelegentem).

notatnik – jego funkcjonowanie jest podobne jak w przypadku czatu. Dodatkowo uczestnicy mogą zapisać stworzone notatki w doc. Ciekawostką jest możliwość edycji pisanych słów. Można zmieniać kolor i wielkość fontu, robić wypunktowania, itp.

transmisja video z kamer internetowych

Adobe Connect Now okno wideo

możliwość dzielenia się mikrofonem. Osoba prowadząca może włączyć uczestników do rozmów poprzez nadanie im właściwego statusu.

możliwość przekazywania plików, by każdy uczestnik mógł zapisać plik na dysk swojego komputera.

5. Kończenie spotkania online

Adobe Connect Now notatki zapisane do pliku WordAdobe Connect Now daje możliwość zapisywania informacji pojawiających się na białej tablicy oraz w notatkach. Po spotkaniu lub szkoleniu uczestnicy mogą wrócić do notatek i je edytować.

 

6. Jak było słychać?

Jakość dźwięku oceniam na bardzo dobrą. Brak zakłóceń i szumów.

7. Wersje programu i plany cenowe?

  • Bezpłatna. Producent daje nam możliwość: konwersacji jednego pliku do formatu PDF, wykorzystania 2GB pamięci i prowadzenia rozmów z jedną osobą (czyli w pokoju mogą być 2 osoby).
  • Basic Plan: koszt – 14,75 euro za miesiąc. W tym pakiecie mamy zagwarantowane: nieograniczoną ilość konwersacji plików do formatu PDF, pamięć o wielkości 15GB oraz możliwość dzielenia przestrzeni z 20 osobami.
  • Plus Plan: koszt – 30,65 euro za miesiąc. Decydując się na najdroższy wariant mamy zapewnione: nieograniczoną liczbę konwersacji plików do formatu PDF, 100GB pamięci, prowadzenia rozmów ze wszystkimi (liczba osób jest dowolna, żeby nie powiedzieć znowu nieograniczona) oraz nieograniczoną możliwość łączenia plików w formacie PDF –  dodatkowa funkcja, jaka nie jest dostępna w pozostałych wariantach

8. Podsumowanie

Adobe Connect Now należy rozpatrywać jako część platformy do współpracy zespołów rozproszonych. I tu pojawiają się moje wątpliwości – czy potrzebuję edytora, który pozwala mi na pracę grupową nad dokumentem, ale … finalnie zapisuje go w pliku pdf.

Acrobat edycja dokumentow

Ponieważ praca w rozproszonym zespole jest moją codziennością (gdyby policzyć kilometry łączące mnie i członków mojego zespołu, to pewnie wyszłoby tego kilka tysięcy, w tym dwie osoby pracują często z zagranicy), więc temat pracy nad plikami jest dla mnie bardzo istotny i na własnej skórze doświadczam różnych rozwiązań.

Mnie niestety wersja eksportowana do pdf nie przekonuje, co więcej jeden edytor dla wszystkich typów plików (dokument, prezentacja, tabela) też nie.

Ale wracając do samego pokoju … na plus należy zaliczyć:

  • dobrze zrealizowane dzielenie ekranu
  • dobrą transmisję dźwięku (mimo słabego łącza – 1 mbs download -, naszej webcommowej koleżanki, która ze mną się w Adobe Connect Now spotkała)
  • możliwość zmiany aranżacji pokoju w zależności od potrzeb
  • możliwość eksportu notatek do worda.

Minusy – nie będę pisać, że brak ankiet, bo przy takim zastosowaniu wirtualnego pokoju nie musi ich być, ale …

  • brak możliwości załadowania prezentacji
  • konieczność kupienia pokoju razem z opcją pracy zespołowej na plikach.