Adobe Connect to moim zdaniem najlepszy program do prowadzenia warsztatów online.
Testowaliśmy dla Was wersję Adobe Connect Meeting, którego podstawowa wersja pozwala na zaproszenia aż 100 uczestników i baaaardzo interaktywną pracę warsztatową!
[alert type=”info”]Największy HIT dla każdego trenera!
Możesz podzielić grupę na podgrupy i jednym kliknięciem przesunąć każdą z nich do oddzielnego podpokoju. Z rozmów z wielu trenerami wiem, że to najbardziej pożądana cecha profesjonalnego wirtualnego pokoju, jednak praktycznie nie spotykana na polskim rynku.[/alert]
Dzięki tej opcji jesteś w stanie zaprosić nawet dużą grupę uczestników (np. 100 osób) do bardzo interaktywnych zajęć.
A to wszystko za bardzo sensowną cenę – piszemy o tym na końcu tego postu.
Zastanawiasz się, dlaczego nie pisałam wcześniej o Adobe Connect? Mimo, że pracowałam na nim już 6-7 lat temu, to nie opisywałam go, bo … nie było jak kupić licencji. Teraz można ją nabyć przez internet u niemieckiego dystrybutora.
Zanim zaczniesz
Wersja Adobe Connect Meeting dostosowana jest do wydarzeń warsztatowych, a nie marketingowych webinarów, gdzie chodzi głównie o generowanie leadów (sprawdź pozostałe wersje – piszemy o tym na końcu postu).
Dlatego dostęp do pokoju realizowany jest przez link identyczny dla każdego (uczestnik podaje tylko przy wejściu swoje imię). Można także ustawić dostęp tak, aby uczestnik logował się do Adobe Connect. W tym celu organizator szkolenia zakłada uczestnikowi indywidualne konto. Możesz to zrobić pojedynczo lub zaimportować listę uczestników z pliku .csv.
Zakładanie pokoju jest bardzo proste. Można także wcześniej wgrać swoje materiały do wirtualnego pokoju.
Do wirtualnego pokoju Adobe Connect wejdziesz przez komputer lub aplikację mobilną (iOS lub Android).
Wersja na komputer działa na bazie aplikacji, którą musisz pobrać lub przez przeglądarkę. Jak bardziej technicznie wtajemniczeni czytelnicy mojego bloga wiedzą Adobe Connect działał(a) na bazie Adobe Flash Playera. Wychodzenie Adobe Connecta z Flasha jest w drodze i jest skomplikowanym procesem. Producent opisuje tu detale.
Istnieje możliwość customizacji panelu administracyjnego i wirtualnego pokoju. Możesz wstawić logo i zmienić kolory np. belki z menu. W wersji testowej logo nie pojawia się w pokoju, w wersji płatnej – tak.
Adobe Connect nie występuje w wersji polskiej. Dostępne są wersje: angielska, niemiecka, hiszpańska, francuska, włoska, niderlandzka, portugalska, turecka, rosyjska i trzy wersje „chińskie”- sorki, ale nie rozpoznaję tych języków po ich „znaczkach” 🙂
Inna logika pracy w Adobe Connect
[alert type=”info”]Adobe Connect jest tak pomyślany, aby trener spędzał jak najmniej czasu nad przygotowaniem wirtualnego pokoju przed szkoleniem.[/alert]
Co to oznacza?
1. Pokoje i wykonane tam ustawienia, a także notatki „nie giną” po wyłączeniu pokoju. Możesz zatem założyć pokój tematyczny np. „Efektywna komunikacja w zespole”, wgrać tam swoje materiały, ankiety, itp. i na nim pracować zawsze, gdy prowadzisz szkolenie na ten temat. Używane ankiety możesz wyczyścić i ponownie wykorzystać.
2. Możesz zapamiętać układ wirtualnego pokoju i ponownie go wykorzystać. W dalszej część piszę o tzw. pods’ach. Tam pokazuję dokładnie o co chodzi.
3. Trener przed rozpoczęciem szkolenia może ustawić uprawnienia dla uczestników, tak aby nie poświęcać na to czasu w czasie szkolenia.
Prowadzenie warsztatu online
Wygląd wirtualnego pokoju
Podstawowy widok wirtualnego pokoju jest taki:
Adobe Connect opiera się o tzw. Pods’y. To nic innego jak okienka zawierające poszczególne narzędzia programu.
Takim Pods’em może być na przykład:
- ankieta,
- biała tablica
- notatka
- czat.
Pokój możesz otworzyć w standardowym wyglądzie (layout). Producent proponuje trzy różne widoki ale możesz je też tworzyć samodzielnie. Własne kreacje zapiszesz i użyjesz w kolejnych szkoleniach.
[responsive][/responsive] [responsive]
[/responsive]
W głównej części możemy używać:
- białej tablicy,
- prezentować plik
- udostępniać ekran.
Szczegóły opisujemy poniżej.
Na górnym pasku narzędziowym prowadzący i uczestnik, jeśli dostał komplet uprawnień, ma do dyspozycji panel sterowania głośnikami, mikrofonem oraz kamerą. Obok jest lista z różnymi statusami. Są tam takie klasyki, jak „podniesiona ręka”, brawa oraz uśmiech, a także ikona symbolizująca komunikat „odchodzę od komputera”.
Po prawej widać obraz z kamery gospodarza, a także innych uczestników spotkania, jeśli otrzymali takie uprawnienia i z nich skorzystali.
Poniżej znajduje się lista uczestników, która jest widoczna dla wszystkich osób, które biorą udział w spotkaniu oraz czat. Prowadzący, klikając prawym klawiszem myszy w konkretną osobę, może dać jej specyficzne uprawnienia do obsługi pokoju.
Uczestnicy spotkania
W Adobe Connect ważne są różnice między rolami hosta (organizator), prelegenta i uczestnika.
Przykład: host może zmieniać układ wirtualnego pokoju a prelegent już nie. Takich różnic jest kilka. Można o tym przeczytać tu.
W domyślnym ustawieniu uczestnik spotkania może komunikować się poprzez czat oraz różne statusy np. podniesienie ręki, aplauz itp. Dodatkowo gospodarz (host) może dać uczestnikom możliwość wypowiadania się (audio) oraz włączenia kamery. Takie uprawnienia może dać pojedynczej osobie lub całej grupie jednocześnie.
Podpokoje – HIT Adobe Connect!
Podczas spotkania można podzielić uczestników spotkania na niezależnie od siebie pracujące grupy.
Do czego służą podpokoje?
Podpokoje służą do równoległej pracy małych grup metodą warsztatową.
Trener może na początku spotkania podzielić grupę na przykład 50 osób na dziesięć 5-osobowych zespołów, które w swoim gronie mają wykonać konkretne ćwiczenie. Wszystko po to, by na koniec połączyć wszystkich i omówić efekty pracy zespołów.
Prowadzący może przemieszczać się między wirtualnymi podpokojami.
Każda podgrupa pracuje niezależnie i nie słyszy pozostałych podgrup.
Jak podzielić uczestników na podgrupy?
Aby to zrobić gospodarz spotkania (host) musi przenieść wybrane osoby do odpowiednich podpokoi.
W razie potrzeby można dodać ich nawet 20 – wystarczy kliknąć „+”.
Praca w podpokojach rozpoczyna się po przydzieleniu osób do grup a następnie kliknięciu przycisku „Start Breakouts”.
Możesz przydzielać uczestników do podgrup na dwa sposoby:
– ręcznie – każdego uczestnika ręcznie przypisuje do określonej podgrupy
– automatycznie – jednym kliknięciem – wtedy program równomiernie podzieli ich na podgrupy.
Warto tutaj dodać, że podczas przenoszenia uczestnika do podpokoju brakuje wyraźnego komunikatu, co się dzieje. Dlatego przed rozpoczęciem breakoutu radzimy uprzedzić gości, że za chwilę znajdą się w podpokoju.
Trener może wysłać wiadomość do wszystkich podpokoi, która pojawia się w formie dużego komunikatu.
Gospodarz może wejść do każdego podpokoju oraz dowolnie kreować jego wygląd.
W podpokoju może być wyświetlany wcześniej załadowany plik, obraz dzielonego ekranu, biała tablica, czaty, ankiety, notatki oraz linki. Szczegóły poszczególnych opcji opisujemy poniżej.
W zasadzie każdy podpokój może wyglądać inaczej. Aby łatwo odnaleźć się w tym, co gdzie jest wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i z rozwijanej listy wybrać „Breakout pods”. Wtedy pojawi się lista z wszystkimi podpokojami, a klikając na nie możemy wyświetlić ich zawartość.
Efekty pracy zespołów można jednym kliknięcie przenieść do pokoju głównego.
Po zakończeniu części zajęć w podgrupach należy z menu wybrać Pods, a następnie Breakout Pods. Na tym etapie wybieramy pokój, którego zawartość chcemy pokazać w pokoju głównym oraz jego konkretny element (czat, plik lub białą tablicę). Warto wiedzieć, że efekt pracy grupy może być zaprezentowany w pokoju głównym, ale jego edycja jest już niemożliwa.
Praca na plikach oraz białej tablicy
Zarówno w pokoju głównym, jak i dodatkowych można pracować na białej tablicy.
Warto zaznaczyć, że gdy w pokoju głównym na ekranie była biała tablica (i były na niej jakieś wpisy lub rysunki), to po przejściu do podpokoju w każdym z nich wyświetli się jej czysta wersja, na której mogą pracować uczestnicy spotkania.
Jeśli w pokoju głównym był wyświetlony jakiś plik (np. prezentacja), to także w podpokojach pojawia się ten sam widok. Z tym, że jeśli na pliku były zrobione jakieś notatki, zakreślenia itp., to nie będą one już widoczne w podpokoju.
W breakoutrooms wszyscy uczestnicy mogą na takim pliku pracować podobnie jak na białej tablicy, czyli mają do dyspozycji menu pozwalające na pisanie i rysowanie.
Notatki
Podczas spotkania można także tworzyć wspólne notatki (discusion notes), które można wygodnie edytować (kolor, wielkość, pogrubienie, wypunktowanie itp.).
Plik z notatkami także można eksportować jako plik rtf.
Ankiety
Adobe Connect daje też możliwość przeprowadzania ankiet. Każda ankieta to jedno pytanie z możliwością jednokrotnego, wielokrotnego wyboru lub pytanie otwarte.
Wyniki ankiet przeliczają się procentowo. Widać także ile osób udzieliło danej odpowiedzi.
Jeśli stworzysz pytanie otwarte, to uczestnicy zobaczą odpowiedzi (!).
Genialne jest to, że możesz otworzyć kilka ankiet obok siebie. Wygląd to bardzo spektakularnie i fajnie można to wykorzystać w ćwiczeniach.
Prezentacja i dzielenie ekranu
W Adobe Connect możesz załadować plik, który chcesz pokazać uczestnikom lub skorzystać z opcji dzielenia ekranu. Po prezentacji możesz rysować i pisać.
Udostępnianie linków
Bardzo ciekawie działa w Adobe Connect opcja udostępniania linków.
Po wpisaniu adresu url w okienko Web links u użytkowników uruchamia się przeglądarka, w której otwiera się dana strona.
Ta funkcja była dla nas zaskoczeniem, ale trzeba przyznać, że dla uczestnika spotkania jest to wygodne, bo nie musi nic klikać, czy kopiować adresu, bo strona otwiera się u niego automatycznie sama.
Czat
W Adobe Connect „z automatu” mamy jeden główny czat. Możesz dodać więcej okien czatowych.
Są wtedy widoczne w głównej części pokoju webinarowego, na przykład są ułożone jeden obok drugiego lub jeden pod drugim. W sumie możesz włączyć kilka czatów (np. sześć).
W połączeniu z możliwością pisania w różnych kolorach daje to genialne możliwości do angażowania uczestników w ciekawy sposób.
Kiedy jednak zaczynamy pracę w podpokojach, to w każdym z nich pojawiają się nowe przypisane do nich czaty.
Takie czaty można wykorzystać np. do grupowania wypowiedzi na dany temat, czy oddzielenia wad od zalet itp. Czat oczywiście służy tu do komunikacji między wszystkimi uczestnikami. Można też wysłać prywatną wiadomość do wybranej osoby lub hosta.
Notatki prelegenta
Przydatną opcją podczas prowadzenia spotkania jest możliwość wyświetlania okienka z notatkami, które są widoczne tylko dla prelegenta.
Udostępnianie plików
W czasie warsztatu online możesz udostępniać pliki uczestnikom. Mogą je pobrać i wykorzystywać na swoich komputerach.
Narzędzie do sesji Q&A
Istnieje także Pod do sprawnego prowadzenia sesji pytań i odpowiedzi.
Sprawdzi się szczególnie tam, gdzie jest kilku prezenterów. Można bowiem łatwo przydzielać pytania do poszczególnych prowadzących. Jest też możliwość szybkiego przeglądu otwartych i załatwionych pytań.
W oknie zadawania pytań uczestnicy nie mogą czatować, lecz tylko wpisać pytanie.
Zaangażowanie uczestników
Adobe Connect ma też funkcję pomiaru zaangażowania uczestników podczas spotkania.
W okienku Engegement Dashboard widać wskaźnik zaangażowania, który pokazuje sumaryczną aktywność całej grupy.
Poniżej widać ile osób odpowiedziało na pytania zadane w poszczególnych ankietach.
Nagrywanie
Warsztaty organizowane w Adobe Connect możesz oczywiście nagrywać.
Nagrania udostępniane jest na dwa sposoby:
– uczestnicy otrzymują link do nagrania hostowanego przez Adobe Connect
– możesz przekonwertować nagrania do własnego pliku mp4 lub FLV .
Nagranie pokazuje to co widział i słyszał uczestnik, poza zawartością dostępną tylko dla prezentera oraz z podpokoi.
Aby rozpocząć nagrywanie należy z menu Meeting wybrać Record meeting. Następnie w oknie dialogowym należy wpisać nazwę i podsumowanie. Na ekranie pojawia się czerwone kółko, które sygnalizuje, że trwa nagrywanie. W każdym momencie można przerwać nagranie i powtórnie je włączyć po jakimś czasie. Aby zakończyć nagrywanie należy kliknąć w menu Metting- Stop recording.
Link do nagrania można udostępnić uczestnikom spotkania.
Aby pobrać plik należy odnaleźć wybrane nagranie w Adobe Connect Central, a następnie kliknąć Make offline. Następnym krokiem jest wybór formatu: mp4 lub FLV oraz jakości (max to Full HD), co zatwierdzamy klikając przycisk: Proceed with Offline Recording.
Program daje możliwość całkiem fajnej obróbki nagrania, w tym jest możliwość tworzenia spisu treści, tak aby uczestnik mógł przeskoczyć do konkretnego fragmentu.
Raportowanie
Podstawowe raporty są dostępne i dotyczą aktywności uczestników w czasie. Prowadzący może je pobrać do excela.
Jednak trzeba się mocno naklikać, aby pobrać wszystkie niezbędna informacje.
Ciekawostki
Adobe Connect ma praktycznie nieograniczoną liczbę funkcji dzięki możliwości dodawania zewnętrznych aplikacji takich jak zegara doliczający czas czy też lista ToDo.
Uczestnicy widzą je w wirtualnym pokoju i pracują na nich tak jak na standardowych funkcjach.
Tu przykład zegara odliczającego czas.
Cała lista dodatków widoczna jest tu.
Pozostałe warianty Adobe Connect
Adobe Connect występuje także w wersji:
- Adobe Connect Training and Seminars– więcej dowiesz się tu
- Adobe Connect Events – więcej dowiesz się tu
Ceny
Od przedstawicieli firmy Reflact, największego w Niemczech sprzedawcy Adobe Connect, otrzymałam taki link z cenami. Wynika z niego, że roczna licencja dla 100 osób to koszt 437 euro + VAT.
Na stronie główniej Adobe Connect dostępne są takie pakiety, które różnią się maksymalną ilością uczestników oraz różnymi dodatkowymi funkcjami:
- Adobe Connect Meetings- do 25 osób od 46 euro miesięcznie
- Adobe Connect Webinars nastawione typowo na webinary marketingowe
– do 100 osób- 120 euro miesięcznie
– do 500 osób- 432 euro miesięcznie
– do 1000 osób- 534 euro miesięcznie
- Adobe Connect Learning- do 200 osób -340 euro miesięcznie
Szczegóły możesz sprawdzić tu.
90-dniowa wersja testowa dla 25 uczestników dostępna jest tu .
Podsumowanie
Jest to program, który daje niesamowicie dużo możliwości oraz działa bardzo sprawnie.
Wygląd pokoju może wydawać się niektórym mało nowoczesny, ale bogactwo dostępnych opcji naszym zdaniem to wynagradza.
Trzeba jednak przyznać, że trener, który chce prowadzić interaktywne zajęcia w Adobe Connect musi biegle obsługiwać ten program.
Mam nadzieję, że Wam w tym pomożemy, gdyż szykujemy kurs dla trenerów właśnie realizowany na Adobe Connect. Interesujące? Daj znać!