1. Do czego służy ten program?
AnyMeeting jest kolejnym programem, który dedykowany jest do prowadzenia spotkań online i webinarów.
2. Zanim zaczniesz
AnyMeeting jest następcą Freebinar – platformy, którą część z was pewnie zna jako darmowe oprogramowanie do webinarów.
Nowa odsłona niesie za sobą większe możliwości, które na pewno przydadzą się w pracy trenerom oraz osobom pracującym w rozproszonych zespołach.
Zarówno ja i Natalia, z którą testowałyśmy AnyMeeting uznałyśmy, że podoba nam się nowy interface programu. Jest nowoczesny i przejrzysty.
Potencjał programu testowany był na wersji bezpłatnej. Osoby, które zdecydują się na korzystanie z darmowej opcji muszą wiedzieć, że uczestnicy ich webinarów i spotkań online będą widzieli reklamy! Umieszczane są one bezpośrednio w wirtualnych pokojach, na stronach logowania się i wypełnienia formularzy spotkań.
Poniżej screenshot z widokiem pokoju. Po prawej stronie widać pasek reklam, które zmieniają się w czasie spotkania. Jest to trochę rozpraszające.
Dla mnie osobiście nie podoba się opcja reklamowa i nadaje się moim zdaniem jedynie do spotkań prywatnych. Prowadząc płatne szkolenia czy też darmowe webinary mające budować moją markę zapraszałabym uczestników do pokoju bez reklam. Ale tę decyzję każdy musi podjąć sam.
Warto dodać, że AnyMeeting dużo pracy wkłada w popularyzację webinarów i warsztatów online. Oferuje na przykład darmowe webinary o tym jak prowadzić dobre szkolenia w wirtualnych pokojach.
3. Rozpoczynamy pracę
Pracę z programem należy rozpocząć od założenia konta na stronie AnyMeeting. Użytkownik nie musi ściągać i instalować pliku na komputerze.
Posiadacz konta może spotkanie rozpocząć na dwa sposoby:
- Spontanicznie – w każdej chwili. Wystarczy wybrać opcję „Start a Meeting Now”, wypełnić krótki formularz – wpisać tytuł, stworzyć listę uczestników i zdecydować czy dostęp do mikrofonu będzie miał wyłącznie prezenter czy wszystkie osoby.
- Zaplanować wcześniej – „Schedule Meeting Now” . Formularz do wypełnienia w tym wypadku jest o wiele dłuższy – składa się z 5 części. Użytkownik poza podaniem standardowych informacji – tytułu, daty, godziny, listy uczestników – może dodatkowo zabezpieczyć spotkanie hasłem (pomocne, kiedy w grę wchodzi pobieranie opłaty za szkolenie), upublicznić je czy stworzyć ankiety.
Ważne jest także, że prowadzący na tym etapie może wybrać tryb spotkania.
4. W trakcie spotkania online
Możesz obejrzeć wnętrze wirtualnego pokoju na filmie lub / i przeczytać tekst:
AnyMeeting oferuje:
- możliwość transmisji wideo z kamer i rozmowy uczestników za pomocą VOIP. W wideokonferencji może uczestniczyć jednocześnie 6 osób.
- dzielenie ekranu. Istnieje konieczność zainstalowania nowej wersji wtyczki Java przy uruchamianiu. W trakcie dzielenia prezenter ma dostęp do czatu, co ułatwia uczestnikom komunikowanie się z nim. To bardzo praktyczna funkcja!
Prowadzący może wybrać czy chce pokazać jakąś aplikację na komputerze czy po prostu dzielić ekran (czyli pokazać wszystko to, co po kolei włącza prelegent).
- wyświetlanie filmu z YouTube. Program synchronizowany jest z kanałem YouTube – wystarczy wpisać adres URL video, którym chcemy się podzielić.
- możliwość załadowania prezentacji w formacie PDF oraz w Power Poincie. Minusem jest brak możliwości „przeskoczenia” kilku slajdów. Kolejne minusy – nie można ładować innych plików niż pdf i PowerPoint oraz rysować po prezentacji.
Chmurki widoczne na poniższym screenshocie widzi tylko prelegent. Uczestnicy widzą po bokach prezentacji czarne paski i reklamy, w wersji darmowej (patrz screenshot na początku postu).
Kiedy testowałyśmy AnyMeeting prezentacja działała bezbłędnie. Jednak kolejnym razem, gdy uczestnik jednego z moich szkoleń załadował prezentację do pokoju AnyMeeting, to osoba którą zaprosił do pokoju nie widziała prezentacji, lecz komunikat o błędzie. Niestety nie udało nam się wyjaśnić, co się stało.
- nagrywanie i udostępnianie spotkania uczestnikom. Zapis – link do nagrania uczestnicy otrzymują bezpośrednio na adres mailowy i mogą się dzielić filmem z innymi.
- czat – jest bardzo uniwersalny. Uczestnicy mogą kontaktować się wyłącznie z prezenterem, mogą pisać do wszystkich obecnych w pokoju lub do poszczególnych osób. Łatwo się zarządza uprawnieniami do czatu i płynnie można je zmieniać w trakcie spotkania.
- przeprowadzanie ankiet – w AnyMeeting uczestnicy widzą na bieżąco jak zmieniają się wyniki głosowania dopóki prowadzący nie zakończy ankiety. Jest to więc inny mechanizm niż na przykład w ClickMeeting / ClickWebinar, gdzie uczestnik widzi odpowiedzi dopiero wtedy, gdy prelegent je udostępni.
Kilka osób pytało mnie o program z taką funkcją, a więc oto on:)
Istnieje także możliwość ukrycia wyników przed uczestnikami. Na grafice poniżej widać, jak łatwo włączyć i wyłączyć tę funkcję.
- ikony stanu – uczestnik może: zgodzić się z omawianym tematem (wybierając yes), zaprzeczyć (wybierając no), podnieść rękę w razie pytań (rise hand) i dać znać, że ma się dobrze (I’am fine).
- możliwość stworzenia profilu biznesowego i dzielenia się informacjami na portalach społecznościowych. Umożliwia to promowanie konferencji i webinarów na Facebooku czy Twitterze. Jak to zrobić? Wystarczy przy wypełnianiu formularza (Shedule Meeting Now) wybrać opcję „upublicznij spotkanie” w sekcji Public Profile&Social Notification Settings.
- możliwość sprzedaży biletów – zarabiania na szkoleniach. Chcąc pobierać opłaty użytkownik musi wypełnić odpowiednie pole w formularzu Shedule Meeting Now. Formularz wypełniany przy spotkanie zakładanym spontanicznie (Start a Meeting Now) nie zawiera takiej sekcji. Uczestnicy mogą zapłacić kartą kredytową lub korzystając z usługi PayPal.
5. Jak było słychać?
W AnyMeeting było słychać dość dobrze, ale z opóźnieniem utrudniającym naturalną rozmowę.
6. Inne wersje programu i plany cenowe
AnyMeeting dostępny jest w 3 wariantach cenowych – licząc również darmową:
- Meeting Lite – do 4 osób spotyka się za darmo, ale ogląda z boku wirtualnego pokoju reklamy.
- Meeting Pro, koszt: 18$/miesiąc. Maksymalna liczba osób biorących udział w spotkaniu – 30.
- Webinar Pro, koszt: 78$/miesiąc. W konferencji może wziąć udział nawet 200 osób.
Każdy z wariantów oferuje identyczny zakres funkcji. Zostały one omówione powyżej.
7. Podsumowanie
Plusy
- dobre dzielenie ekranu, dające podgląd pod czat w czasie korzystanie z tej funkcji
- nowoczesny wygląd interface’u i łatwa obsługa poszczególnych funkcji
- ankiety dające możliwość prezentacji wyników na żywo
Minusy
- średnia jakoś dźwięku z uwagi na relatywnie duże opóźnienie
- możliwość załadowania tylko plików pdf i PowerPoint
- brak możliwości przeskoczenia kilku slajdów, trzeba je pokazywać po kolei
- brak możliwości rysowania po prezentacji
- brak białej tablicy