[Post został zaktualizowany 23.02.2020]

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z webinarami najczęściej poszukują rozwiązań w jak najmniejszym stopniu obciążających ich budżet. Obecnie niemalże wszystkie programy do webinarów posiadają bezpłatną wersję. Zazwyczaj korzystanie z niej jest ograniczone czasowo do 30 dni.

Jednak jest kilka zupełnie darmowych programów. W tym poście przedstawiamy kilka z nich.

Są to programy udostępniane przez renomowanych producentów, co jest niezmiernie ważne dla np. bezpieczeństwa danych osobowych uczestników.

LiveWebinar

Program do webinarów polskiego producenta oferuje bezpłatny pokój webinarowy dla 5 osób. Inne ograniczenia tego pokoju:

  • do 2 godzin nagrań
  • brak możliwości odtwarzania filmów z YouTube i Vimeo

Poza tym pokój w wersji bezpłatnej daje ci możliwość prezentowania prezentacji, dzielenia ekranu a także używania ankiet i testów

Tu link do założenia >> (otwiera się na nowej zakładce)”>konta w LiveWebinar >>>

LiveStorm

Ten producent ogranicza swą bezpłatną licencję do spotkań dla 4 osób, które może trwać maksymalnie 20 min, na liście osób zarejestrowanych może być maksymalne 20 osób.

Wszystkie funkcje wirtualnego pokoju są dostępne.

Tu link do założenia konta w LiveStorm >>>

Expertise.tv

Expertise.tv to program do webinarów działający w HTML5. Wyróżnikiem tego programu jest możliwość budowania społeczności oraz sprzedaży produktów online, choć te ostanie nie do końca są dostosowane do lokalnych rynków.

Expertise.tv jest dostępny w kilku wersjach. Co ciekawe z programu można też korzystać z bezpłatnej oferty bez limitu czasowego: Free Forever, która obejmuje m.in.:

  • nielimitowaną ilość webinrów,
  • nielimitowaną ilość uczestników,
  • import oraz eksport list mailingowych …

Tu założysz darmowe konto >>> (otwiera się na nowej zakładce)”>(zjedź na dół strony, tam gdzie tabela z informacjami o bezpłatnym planie) >>>>

Zoom

Zoom to anglojęzyczna platforma umożliwiająca darmowe spotkania dla nawet 50 osób. Wersja darmowa ma dwa ważne ograniczenia – spotkanie może trwać do 40 min oraz nie działa większość opcji zaawansowanych. Aby wziąć udział w evencie (zarówno jako organizator, jak i uczestnik) trzeba zainstalować aplikację dekstopową lub mobilną. Spotkanie może być prowadzone z włączonym lub wyłączonym wideo. Prezentacja jest pokazywana przez dzielenie ekranu. Do dyspozycji jest też czat. W tym programie gospodarz spotkania ma możliwość udzielenia głosu swoim uczestnikom.

Tu założysz bezpłatne >> (otwiera się na nowej zakładce)”>konto w Zoom >>>

Webex Meetings

To z kolei narzędzie przeznaczone do spotkań grup roboczych. W wersji darmowej mogą wziąć udział maksymalnie 50 osób. Maksymalny czas trwania spotkania – 40 minut.

Program umożliwia dzielenie ekranu oraz przesyłanie dokumentów do uczestników. Można też pokazywać prezentację lub film załadowany na serwer oraz używać białej tablicy.

Tu założysz >> (otwiera się na nowej zakładce)”>konto w Webex Meetings >>>

 

I co tu wybrać? Każdy z tych programów, szczególnie z wersji darmowej, daje nieco inne możliwości. Warto przed dokonaniem ostatecznego wyboru przetestować kilka rozwiązań.