fbpx

Dziś piszę dla was o wirtualnym pokoju Blackboard Collaborate. Tu link do strony producenta.

Jest to kolejny test programu do webinarów i warsztatów online, który ma funkcję podpokoi, czyli breakout rooms. Daje ona możliwość podziału grupy uczestników na mniejsze. Dzięki temu każda z grup pracuje niezależnie a jednocześnie trener jest w stanie łatwo przenieść wszystkich uczestników do pokoju głównego.

Na końcu tego postu zamieszczam linki do innych programów tego typu.

Blackboard to firma, która od wielu lat działa w branży e-learningu oferując zaawansowane platformy e-learningowe. Swoje produkty kieruje głównie do uczelni wyższych. W ostatnim czasie powstały rozwiązania dedykowane dla korporacji oraz rynku doskonalenia zawodowego.

Zanim zaczniesz

Blackboard Collaborate daje możliwość udziału w spotkaniach online za pomocą przeglądarki (na urządzeniach stacjonarnych oraz smartfonach) lub poprzez aplikacje mobilną: Blackboard. Można też wdzwaniać się telefonicznie za pomocą polskiego numeru.

Zarówno uczestnicy, jak i moderatorzy nie muszą pobierać, ani instalować żadnego dodatkowego oprogramowania. Aby utworzyć spotkanie jako moderator trzeba mieć oczywiście konto. Natomiast uczestnicy spotkania dołączają podając imię i nazwisko oraz adres email.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że przeglądarka, z której korzystasz musi pozwalać na zapisywanie plików cookie, mieć włączonego Flasha oraz wyłączone wszelkie wtyczki blokujące reklamy (np. Adblock).

Wszystkie funkcjonalności dostępne są, kiedy korzysta się z przeglądarek Chrome lub Firefox, natomiast w Microsoft Edge nie działa opcja dzielenia ekranu podczas spotkania.

Wersja testowa

Wersja testowa, która daje darmowy dostęp przez 30 jest tutaj.
Formularz jest dość długi i wszystkie pola są obowiązkowe. Po jego wypełnieniu możesz spodziewać się nie tylko maila z dostępem do wirtualnego pokoju w roli moderatora oraz linkiem dla uczestników spotkania, ale również kontaktu telefonicznego przedstawiciela Blackboarda.

Warto też dodać, że konto darmowe nie ma dostępu do panelu administracyjnego, w którym można planować spotkania, wysyłać zaproszenia i konfigurować ustawienia.

Wygląd wirtualnego pokoju Blackboard Collaborate

Pokój w Blackboard wygląda tak:

[responsive][/responsive]

Na dole mamy standardowe ustawienia mikrofonu i kamery oraz możliwość podniesienia ręki.

Po lewej stronie do góry pod trzema kreseczkami kryje się menu dotyczące sesji.

Po prawej na dole klikając strzałeczki otwiera się panel systemu Collaborate. Tutaj znajduje się czat, lista uczestników, kilka opcji udostępniania oraz ustawienia.

Poprzez czat można komunikować się z wszystkimi uczestnikami, a także prywatnie z pojedynczymi osobami. Dostępna jest też całkiem spora lista emotikonek.

[responsive][/responsive]

Na liście osób moderator może rozwinąć menu przy każdym z uczestników, aby nadać mu konkretne uprawnienia, wysłać wiadomość itd.

[responsive][/responsive]

Pod menu udostępnij treść kryje się wiele przydatnych funkcji:
biała tablica – można na niej pisać i rysować w 9 kolorach.

Użycie gumki czyści całą tablicę, jeśli natomiast chcesz usunąć tylko jeden element, to trzeba zaznaczyć go używając narzędzia wybierz (ikona strzałki) i wcisnąć klawisz „Delete.

Poszczególne elementy na tablicy można też przesuwać korzystając z narzędzia wybierz; tablicę można też w powiększyć lub pomniejszyć używając menu elementy sterowania widokiem znajdującego się tuż pod podstawowymi narzędziami tablicy.

[responsive][/responsive]
udostępnianie aplikacji– możliwe jest kiedy używamy przeglądarki Chrome lub Firefox; możesz udostępnić cały ekran lub pojedynczą aplikację, aby zacząć prezentować ekran trzeba pobrać dodatek do przeglądarki;

udostępnianie plików– tutaj można załadować dokumenty pdf oraz Power Point; załadowany dokument należy zaznaczyć, a następnie kliknąć button „Udostępnij teraz”, wtedy po prawej stronie wyświetli się lista slajdów i po wybraniu jednego z nich uczestnicy widzą prezentowany dokument;

Niestety nie ma jeszcze możliwości udostępniania plików audio oraz wideo, ale Blackboard pracuje już na tą funkcjonalnością i ma ona być dostępna w 2019 roku;

[responsive][/responsive]
Warto zauważyć, że na dole pod wyświetlanym slajdem widoczny jest licznik pokazujący, który slajd z ilu obecnie prezentujemy (w czerwonym kółku).

Na prezentacji można także pisać i rysować, tak jak na białej tablicy.

Aby zakończyć prezentację należy kliknąć w prawym górnym rogu mały kwadracik w kółku (czerwona strzałka).

[responsive][/responsive]
sondowanie – to uproszczone narzędzie ankiety i daje kilka opcji:

  • odpowiedzi TAK lub NIE,
  • odpowiedzi typu jedna z 2, 3, 4 lub 5 opcji.

[responsive][/responsive]

Niestety podczas przeprowadzania sondy nie ma możliwości wpisania konkretnego pytania oraz odpowiedzi, więc muszą one być zadane głosowo lub zapisane na białej tablicy lub w prezentacji.

Możliwe jest udzielenie tylko jednej odpowiedzi na pytanie (brak możliwości wielokrotnego wyboru). Wyniki sondy można wyczyścić oraz zatrzymać sondę w dowolnym momencie.

czasomierz– odmierza czas, może być widoczny tylko dla moderatorów lub dla wszystkich uczestników; może być bardzo przydatny, aby kontrolować czas w przypadku kilku prezenterów lub podczas wykonywania ćwiczeń przez uczestników spotkania;

[responsive][/responsive]
grupy seminaryjne (podpokoje / breakout rooms)– podział na grupy jest dokonywany ręcznie, każdego uczestnika metodą „drag and drop” do wybranego podpokoju; następnie należy kliknąć przycisk „Rozpocznij” i poszczególne osoby są przenoszone do wyznaczonych pokoi (automatyczne przydzielanie do podpokoi jest dostępne tylko w pełnej wersji);

[responsive][/responsive]

Pojawia się wtedy u każdej osoby bardzo jasny komunikat, gdzie zostanie przeniesiona.

Oczywiście moderator może przechodzić między pokojami.

Ważną opcją jest to, iż można dać uczestnikom możliwość przeniesienia się innego podpokoju.

W podpokoju dostępne są wszystkie funkcje głównego pokoju.

Podczas pracy w małych grupach uczestnicy mają możliwość otwierania białej tablicy, udostępniania plików oraz aplikacji, a także rozpoczynania sondy.

Niestety obecnie nie ma możliwości zapisu stworzonej w podpokoju treści, ale funkcjonalność taka ma się pojawić do końca tego roku (2018).

Aby zakończyć sesję w podpokojach należy kliknąć mały kwadracik w kółku po prawej na górze „Rozwiąż grupy seminaryjne” (czerwona strzałka).

[responsive][/responsive]

Ustawienia
Podzielone są na kilka sekcji: ustawienia audio i wideo:

[responsive][/responsive]

ustawienia powiadomień oraz ustawienia sesji:

[responsive][/responsive]

Blackboard Collaborate na urządzeniach mobilnych

Tak jak pisałyśmy na wstępie z Blackboard Collaborate można korzystać także przez urządzenia mobilne. Po kliknięciu linku należy wybrać, czy będziesz łączyć się przez aplikację, czy przez przeglądarkę:

[responsive] [/responsive]

Aplikacja Blackboard wygląda tak:

[responsive][/responsive]

Jeśli łączysz się przez przeglądarkę pokój wygląda tak:

[responsive][/responsive]

Jeśli korzystasz z aplikacji masz taki widok:

[responsive] [/responsive]

Poprzez urządzania mobilne dostępny jest czat oraz jest możliwość rysowania i pisania na białej tablicy oraz prezentacji.

[responsive][/responsive]

Łącząc się przez urządzenia mobilne nie ma opcji udostępniania ekranu, ani dokumentów.

Ceny Blackboard Collaborate

Darmowa wersja, którą testowałyśmy jest dostępna przez 30 dni. Poza tym Blackboard Collaborate dla firm działających na rynku biznesowym jest dostępny w kilku płatnych wersjach:
1-500 uczestników – 2190$ brutto na rok
501- 1000- 4563 $ brutto na rok
1001- 2000- 7118 $ brutto na rok
Wyższe pakiety są przeliczane w cenie za 1 uczestnika:
2000- 25000 – 3 $ brutto na rok za osobę
Powyżej 25000 użytkowników ceny są ustalane indywidualnie.

Do kosztów należy doliczyć 8000$ za wdrożenie i integrację z obecnymi systemami firmy, czym zajmuje się konsultant Blackboard.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem tego rozwiązania, polecamy kontakt z Beatą Galas, która jest przedstawicielem firmy w Europie Wschodniej.

Inne programy z funkcją breakout roooms

Webex Training

Zoom

Adobe Connect