Długo zwlekałam z zakupem Camtasia, bo uważałam, że jest za droga. Licencja kosztuje w zależności od sklepu 1200 – 1400 zł brutto. Wnet jest! Do końca czerwca trwa super promocja na pakiet Camtasia + Snag-it. 598,95 zł brutto to cena w sklepie internetowym vebo.pl, w którym ją kupiłam. Podobną cenę znajdziecie także w innych sklepach internetowych sprzedających to oprogramowanie.

Jeśli znasz zatem ten program i poszukujesz taniej licencji, to kupuj, bo czas ucieka.

A jeśli nie znasz programu Camtasia ani Snag-it, to przygotowałam dla Ciebie kilka informacji poniżej.

Co to jest Camtasia?

Camtasia to program, który pozwala Ci nagrać to, co dzieje się na ekranie Twojego komputera. Możesz także nagrać swój głos. Jest to jedym słowem program do screencastów. Możesz też nagrywać trwający webinar i wybrać systemowe źródło głosu, czyli nagrać głos prowadzącego (mimo, że nie jesteś nim ty).

W Camtasia dokonasz obróbki wykonanego nagrania. Ja głównie wykorzystuję takie jej możliwości:

  • Wycinanie fragmentów mojej wypowiedzi (bo się np. pomyliłam, przejęzyczyłam, itp.)
  • Dogrywanie audio (bo się np. pomyliłam, przejęzyczyłam i nie chcę nagrywać całości od początku)
  • Przycinanie nagrania – początku, końca, a także wycinanie zdędnych kadrów w środku nagrania
  • Dodawanie zbliżeń – bardzo prosta i fajna funkcja
  • Dodawanie plansz tekstowych
  • Dodawanie efektów przejścia między kadrami.

Ale oczywiście to nie wszystkie możliwości tego programu. Możesz także np. dodawać do twojego screencaastu testy dla uczestników. Camtasia ma wszystkie ważne formaty publikacji plików wideo i renderuje je bardzo sprawnie. Tu jestem mile zaskoczona, gdyż testowałam wcześniej kilka programów do obróbki wideo i zawsze były kłopoty przy renderze. Pełny opis Camtasii.

Dla kogo jest Camtasia?

Dla wszyskich, którzy:

  • Przygotowują różne instrukcje
  • Przygotowują treści szkoleniowe do samodzielnego studiowania przez uczestników
  • Dzielą się z członkami (szczególnie rozporoszonego) zespołu uwagami dot. na przykład projektu. Szybciej jest coś nagrać i pokazać, niż pisać długie maile
  • Inne? Napisz w komentarzu, do czego może Ci posłużyć Camtasia.

Co to jest Snag-it?

To program do robienia zrzutów z ekranu, czyli screenshotów. Oczywiście oprócz tej postawowej funkcji w Snag-it obrobisz swój zrzut z ekranu. Możliwości programu widać na przygotowany przeze mnie pliku:

snag-it_jak_dziala

Szczególnie urocze są czerwone kółeczka z kolejnymi cyframi – program sam wstawi kolejną cyfrę. Tu musisz tylko klikąć w miejsce, gdzie ma pojawić się znacznik.