Warning: The magic method Preloader_Plus\Preloader_Plus::__wakeup() must have public visibility in /home/webcomm/domains/webcomm.eu/public_html/wp-content/plugins/preloader-plus/inc/preloader-plus.php on line 94

Warning: The magic method Preloader_Plus_Pro\Preloader_Plus_Pro::__wakeup() must have public visibility in /home/webcomm/domains/webcomm.eu/public_html/wp-content/plugins/preloader-plus/preloader-plus-pro/inc/preloader-plus-pro.php on line 59
ClickMeeting i ClickWebinar - nowe funkcje, min. nowe dzielenie ekranu - Webcomm

W ClickMeeting i ClickWebinar wprowadzono ważne nowe funkcje. Oto one:

Dodatkowe ustawienia dostępne na etapie tworzenia wirtualnego pokoju

ClickMeeting_planowanie_spotkania
Dla mnie najważniejsze z nich to:

– możliwość automatycznego włączenia nagrywania – super opcja dla zapominalskich
– możliowość zdefiniowania strony www, na którą uczestnicy zostaną przekierowani po zakończeniu spotkania w ClickMeeting / ClickWebinar – może być to strona z podziękowaniem ale i z ankietą czy też testem.

UWAGA! Te opcje dostępne są przy tworzeniu spotkania. Gdy spotkanie już jest stworzone i chcesz coś zmienić, musisz ponownie wejść w edycję spotkania.

Nowe dzielenie ekranu

Na tę funkcję czekało wiele osób. Szczególnie firmy IT, które w czasie szkoleń często stosują dzielenie ekranu pokazując działanie swoich progamów.

Teraz prowadzący dzieląc ekran widzi czat w wirtualnym pokoju oraz może pisać na ekranie i zaznaczać ważne informacje strzałkami. Widzi także, co widzą uczestnicy.

Ważne jest także to, iż można wybrać co chcę pokazać – fragment ekranu, czy cały ekran.

ClickMeeting_pisanie_dzielenie_ekranu
Na tym screenschocie (widok od strony prelegenta) widać w prawym rogu okienko udostępniania ekranu, w którym prowadzący dzieląc ekran widzi co jest aktualnie prezentowane u uczestników, czat a także ma menu dające możliwość zaznaczania na dzielonym ekranie (w pięciu kolorach).

Dzielenie ekranu u uczestnika ClickMeeting / ClickWebinar

A tak dzielenie ekranu widać u uczestnika (przepraszam z screeshot z innej “parafii” ale dobra okazji do testu nadarzyła się w czasie spotkania online, na którym byłam uczestnikiem a nie jak zwykle prelegentem). Więc zrobiłam od razu screenshot z myślą o tym poście.

ClickMeeting_dzielenie ekranu_uczestnik

Ważne na tym screenshocie! Zauważ, że uczestnik widzi okienko – menu dzielenia ekranu, które służy prelegentowi do odczytywania czatu i rysowania w czasie dzielenia ekranu.

W praktyce to oznacza, że jeśli prelegent nie potrzebuje w danym momencie tego menu, to powinien je zwijać strzałeczkami. Każda sekcja tego menu ma taką strzałeczkę i można je niezależnie od siebie zwijać i rozwijać.

Oznacza to także, że prelegent musi pamiętać, że menu zasłania uczestnikom część dzielonego ekranu i że trzeba je czasem przesunąć, by coś odsłonić.

Kilka innych screenshotów nt. dzielenia ekranu

ClickMeeting_dzielenie_fragmentu_ekranu

Tu widać jak zachowuje się program, gdy wybierzesz opcję dzielenia części ekranu. Za pomocą zielonych linii musisz ustawić obszar, który chcesz pokazać.

ClickMeeting_ikona_dzielenie_ekranu

Ta ikona otwiera się na pasku Windows (tu z Windows 7), gdy dzielisz ekran. Tu ważna informacja! Aby dzielenie ekranu zadziałało musisz ściągnąć jednorazowo plik z mini-aplikacją na swój komputer. Ty – czyli prowadzący. Nie dotyczy to uczestnika. Podczas dzielenia ekranu ta aplikacja otwiera się i właśnie w ten sposób jest widoczna na pasku Windows.

Nowy sposób działania ikony stanu

Dwie wygodne zmiany dla prelegentów zostały wprowadzone na liście uczestników.

Click_webinar_usuwanie ikon stanu

a) Prelegent może usunąć wszystkie zaznaczone przez uczestników ikony stanu. W tym celu należy kliknąć w ikonę koła zębatego w górym prawym rogu listy uczestników i wybierać “Wyczyść wszystkie statusy”

b) Uczestnik, który “podniósł wirtualnie rękę” automatycznie zostaje przeniesiony na liście uczestników na górę. Dzięki temu trener widzi, kto się zgłosił.

Ustawianie kilku okien sobie

To kolejna przydatna funkcja, choć wymagając dobrego opanowania obsługi programu. Można bowiem “wysunąć okienko” z górnego menu i ustawić w ten sposób kilka z nich obok siebie.

Jest to szczególne przydatne, gdy chcemy pokazać uczestnikom kilka ankiet równocześnie lub w jednym czasie pokazywać prezentację i rysować coś na białej tablicy.

Oto screencast, jak to działa:

Jeśli jeszcze nie masz licencji, to nową funkcję możesz wytestować na 30-dniowej licencji dostępnej na stronie producenta Clicka.

Tu link do mojego poprzedniego postu o ClickMeeting / ClickWebinar sprzed roku, gdzie omawiam całość programu.