Dziś piszemy o Crowdcast- programie do spotkań online stworzonym w technologii WebRTC z użyciem HTML5.  Ostatnio pisałyśmy, że programy do webinarów, które oparte są o AdobeFlash powoli znikają z rynku i zastępują je platformy funkcjonujące w nowym standardzie. Więcej o szczegółach technicznych dotyczących WebRTC i HTML5 możesz przeczytać tutaj.

Na plus Crowdcastowi można zaliczyć opcję multistreamingu. Dzięki niej twój webinar będzie transmitowany od razu do fanów na portalach YouTube, Facebooku, Persicope lub przez własny serwer streamingowy.

To genialne rozwiązanie, które będzie z pewnością zyskiwało na znaczeniu.

A minusy?

Do Crowdcastu nie możesz załadować prezentacji na serwer. Niestety programy oparte o HTML5 dają możliwość dzielenia ekranu TYLKO GDY zainstalujesz w przeglądarce prowadzącego specjalną wtyczkę.

Dzielenie ekranu jest jednak w Crowdcast rozwiązane dość słabo.

Gdy chcesz oglądać prezentację równocześnie z obrazem z kamery prezentera, to musisz się wpatrywać w małe obrazki. Na dodatek prezenter w prezentacji nie może w prosty sposób zmieniać slajdów. Trzeba się przeklikiwać cały czas między ppt a pokojem.

Crowdcast przypomina raczej landingpage niż typowy wirtualny pokój. Mi wygląd skojarzył się ze stroną transmisji online YouTube’a, na której osadzony jest player wideo, obok czat a poniżej inne funkcje. Aby ogarnąć wzrokiem całość trzeba niestety scrollować stronę. Ja dla swojej wygody pomniejszyłam okno przeglądarki do 75%. To niezbyt praktyczne.

Biorąc pod uwagę cenę tego programu – wersja Lite za 49 $ miesięcznie – uważam, że na tym etapie warto się wstrzymać z inwestycją w Crowdcast ale warto obserwować jego rozwój.

Zachęcam jednak do poznania szczegółów dotyczących wszystkich funkcjonalności Crowdcast. Pokoje tego typu za jakiś czas pewnie zawojują rynek.

Zanim zaczniesz

Program otwierasz za pomocą przeglądarki. Gdy chcesz pokazać prezentację, to musisz pobrać ze sklepu danej przeglądarki wtyczkę. Uczestnicy mogą podłączyć się do spotkania bez instalowania jakichkolwiek dodatków, po otrzymaniu linku.

Aby zacząć organizować webinary, musisz założyć konto.

Tworzenie spotkania

Aby utworzyć nowe wydarzenia należy wejść na stronę https://www.crowdcast.io/ i klikąć przycisk “Create an event”. W kolejnym oknie pojawi się formularz “Basic info” z możliwością wpisania nazwy oraz czasu spotkania. Przydatną opcją jest możliwość utworzenia seryjnego wydarzenia. Można tu  także dodać opis, który pokaże się na stronie do rejestracji na spotkanie. W tym miejscu można też zdecydować, czy wydarzenie ma być publiczne oraz czy dostęp do pokoju ma być chroniony hasłem.

Ciekawą funkcją jest możliwość wprowadzenia płatności za udział w wydarzeniu.

Jeśli przejdziesz do zakładki “Cover” będziesz mógł dodać grafikę, która będzie miniaturką spotkania oraz film zapowiadający wydarzenie. Po kliknięciu “save” przechodzisz już do pokoju webinarowego, w którym na górze zobaczysz link, który należy przesłać uczestnikom.

[responsive]Crowdcast program do webinarow HMTL5[/responsive]

Multistreaming

Tworząc spotkanie można też skorzystać z opcji multistreamingu. Wystarczy przejść do zakładki “Multistream” i kliknąć “Enable streams”, a następnie wybrać poprzez jaką platformę chcesz nadawać na żywo.

[responsive]

Crowdcast program do webinarow HTML5[/responsive]

Kiedy dokonasz wyboru pojawi się przycisk, który pozwala na uruchomienie streamingu na żywo na danym portalu społecznościowym oraz okienka, do których należy skopiować URL serwera i klucz. [responsive]Crowdcast program do webinarow HTML5[/responsive]

Warto tutaj dodać, że w można streamować na kliku platformach jednocześnie. Na Facebook’u można dodać kilka transmisji w różnych miejscach: na własnej tablicy, na tablicy znajomego, w grupie, w wydarzeniu, a także na stronie, którą zarządzasz. Oczywiście można tutaj wybrać dla kogo będzie widoczny ten live. [responsive]Crowdcast program do webinarow HTML5[/responsive]

My transmitowałyśmy podczas testowania na Facebook’u oraz YouTube’ie.

[responsive]Crowdcast program do webinarow HTML5 [/responsive]

[responsive]Crowdcast program do webinarow HTML5[/responsive]

Prowadzenie spotkania w crowdcast

Będąc w pokoju należy kliknąć “Prepare to Go Live”, a następnie zezwolić na korzystanie z mikrofonu i kamery. Gdy będziesz już gotowy wystarczy kliknąć przycisk “Go live”. Domyślnie uczestnicy będą widzieć obraz z Twojej kamery lub twoją miniaturkę (jeśli nie włączyłeś kamery).

Układ pokoju wirtualnego jest inny niż w typowych wirtualnych pokojach. Okno jest dość duże i aby zobaczyć całość trzeba scrollować je lub zmniejszyć do 75%.

Na górze obszaru z wideo widać kilka ikon.

[responsive]Crowdcast program do webinarow HTML5[/responsive]

Pierwsza od lewej pozwala na ukrycie siebie, np. aby prezentacja była widoczna na całym ekranie. Kolejny to “focus screen”, czyli prezentowanie wyłącznie tego okna. Są tutaj także możliwości wyłączania i włączania mikrofonu oraz obrazu z kamery. Zębate koło to oczywiście bardziej zaawansowane ustawienia.

Aby zakończyć spotkanie, wystarczy kliknąć przycisk “Stop Broadcast” znajdujący się poniżej okna z wideo lub dzieleniem ekranu. W dosłownie kilka sekund po zakończeniu spotkania jego nagranie automatycznie pojawia się w pokoju webinarowym. Jeśli chcesz pobrać to wideo, to należy nad oknem rozwinąć listę “More” i wybrać ostatnią opcję “Download video”

Funkcje dostępne dla prezentera

Dzielenie ekranu, pokazywanie prezentacji

Ta opcja działa po zainstalowaniu dodatkowej wtyczki, którą można pobrać klikając “Install screenshare extention” poniżej okna z obrazem z kamery. Aby dzielić ekran musisz kliknąć przycisk “Screen share” i wybrać okno programu, który chcesz pokazać swoim widzom. Obraz z ekranu pojawia się jako dodatkowe okienko. [responsive]Crowdcast program do webinarow HTML5[/responsive]

Aby prezentacja była widoczna na całym ekranie trzeba zminimalizować okno z wideo z kamery prelegenta / prelegentów.

Niestety w Crowdcast nie działał nam Power Point w trybie prezentacji. W czasie testów ja zmieniałam slajdy w ppt a Magda w pokoju widziała nadal jeden slajd. Gdy ppt był w trybie edycji, to zmieniane slajdy były widoczne w pokoju.

Dodatkowo jeśli jesteś na oknie Power Pointa, to nie widzisz co dzieje się w wirtualnym pokoju, np. czy pojawiają się jakieś pytania.

Taki system jest mało wygodny. Aby utrzymywać kontakt z uczestnikami spotkania trzeba “przeklikiwać się” pomiędzy prezentacją, a wirtualnym pokojem, co jest rozpraszaczem dla prelegenta.

Liczba prezenterów z wideo

[responsive]Crowdcast program do webinarow HTML5[/responsive]

Osoba, która staje się prezenterem, może pokazywać obraz ze swojej kamery oraz dzielić ekran. Jednocześnie 4 osoby mogą być prezentować obraz z kamery. Listę prezenterów widać poniżej okna prezentacji. Jako organizator spotkania możesz prezenterowi odebrać te uprawnienia klikając: przycisk “remove”.

Czat

Po prawej stronie widać okienko z czatem.

Organizator może skasować wiadomości, które się na nim pojawiają lub dać  tzw “ban’a”, czyli uniemożliwić danej osobie wysyłanie kolejnych tekstów. Z tego, co zauważyłyśmy podczas testów funkcja ta jest nieodwracalna. Poza tym można też zaprosić osobę, która napisała coś na czacie to działania na ekranie.

[responsive]Crowdcast program do webinarow HTML5[/responsive]

Pytania

Pod oknem z obrazem z kamery lub prezentacji jest zakładka “Questions & Topics”, w której uczestnicy mogą zadawać pytania.

[responsive]

Crowdcast program do webinarow HTML5[/responsive]

Prowadzący może odpowiedzieć na pytanie głosowo wciskając przycisk: “Start answering” Jest też możliwość komentowania pytań oraz głosowania na nie przez uczestników.

Moim zdaniem współistnienie czatu i opcji zadawania pytań może być niezrozumiałe dla uczestników i powodować zamieszanie. Aby tego uniknąć można na początku spotkania ustalić zasady, aby przykładowo na czacie pisać tylko o kwestiach technicznych np. gdy słabo słychać prelegenta, a w sekcji pytań poruszać tematy merytoryczne. Często jednak zdarza się, że niektórzy uczestnicy wchodzą do pokoju nieco później i mogą nie usłyszeć instrukcji.

Ankiety

Tuż obok widać zakładkę “Pools”, w której organizator może dodać ankietę. W pierwszym polu należy wpisać pytanie, a w kolejnych możliwości odpowiedzi.

[responsive]Crowdcast program do webinarow HTML5[/responsive]

Kiedy uczestnicy odpowiadają na pytania prowadzący od razu widzi ilość udzielonych odpowiedzi oraz procentowy rozkład.

[responsive]Crowdcast program do webinarow HTML5[/responsive]

Nie ma tu niestety możliwości wymuszenia prezentacji ankiety na ekranie dla uczestników. Kiedy chcesz przeprowadzić ankietę trzeba po prostu poprosić osoby, które Cię oglądają, aby przeszły do odpowiedniej zakładki i odpowiedziały na pytania.

Ceny

Oczywiście Crowdcast można testować za darmo. Platforma jest dostępna bezpłatnie przez 14 dni. W tym okresie można organizować wydarzenia dla maksymalnie 10 uczestników. Webinary w okresie próbnym mogą trwać tylko 30 minut. Aby korzystać z niej dłużej należy wybrać jeden z 3 wariantów:

  • Business 195$ miesięcznie,
  • Professional 89 $ miesięcznie,
  • Lite 49 $ miesięcznie.

Najtańsza wersja pozwala na organizację nieograniczonej liczby wydarzeń dla maksymalnie 100 uczestników. Droższe programy pozwalają na streamowanie wydarzeń na Facebooku, YouTubie i Periscope oraz dają możliwości bardziej zaawansowanej rejestracji na wydarzenia. Można też z firmą ustalić odrębne warunki w ramach opcji Enterprice. Aby poznać szczegóły możesz wejść na stronę: https://www.crowdcast.io/pricing

Podsumowanie

Wobec tego, że programy używające Adobe Flash odchodzą do lamusa producenci poszukują innych możliwości prowadzenia spotkań online. W tym momencie są dwie alternatywne opcje: programy, które działają po pobraniu małej aplikacji lub platformy oparte o standard HTML5. W mojej ocenie obecnie programy, które działają po pobraniu aplikacji działają lepiej, dają więcej możliwości i są wygodniejsze. Będziemy jednak testować dalsze pokoje stworzone w HTML5.