[Aktualizacja 19.03.2019]

Do czego służy Adobe Flash Player w programach typu wirtualny pokój?

Przez lata część programów do spotkań online i webinarów działała na bazie Adobe Flash Player (np. Adobe Connect, ClickMeeting, AnyMetting, ON24, WiziQ, BigBlueButton, Webinato). Dzięki tej wtyczce zapewniona była transmisji dźwięku i wideo.

Programy działające na Flash poznawało się po tym, że nie trzeba było ładować specjalnego programu do wejścia do wirtualnego pokoju ale czasem przeglądarka internetowa wyświetlała Ci komunikat, że masz nieaktualny Adobe Flash Player i musisz go zaktualizować. Także przy włączaniu mikrofonu i kamery byłeś proszony o włączenie go.

Jakiś czas temu wyszukiwarka Chrome i Mozilla zaczęły dodatkowo pytać o zgodę na użycie Adobe Flash Player na Twoim komputerze. Instrukcja, jak włączać Adobe Flash Player na Chromie – kliknij tu.

Adobe Flash Player znika z rynku?

Niestety w Flash Playerze co raz odkrywano luki w zabezpieczeniach, mimo że firma Adobe robiła aktualizacje. W efekcie Apple kilka lat temu zdecydowało, że nie będzie wpierało go na swoich urządzeniach, także na urządzeniach mobilnych flash nie działa. Więcej możesz przeczytać o tym tu.

O tym, że Adobe Flash Player wychodzi z użycia pisze raz na jakiś czas prasa, szczególnie internetowa. Możesz przeczytać o tym na naszym rodzimym blogu AntyWeb lub na anglojęzycznych portalach, np. tu.

Co zastąpi Adobe Flash Player?

Dostawcy programów do webinarów opartych o Adobe Flash Player zaczęli się zwracać w kierunku HTML5 i standardu WebRTC.

Co to jest HTML5?

Jest to język do tworzenia i prezentowania stron internetowych. HTML5 to kolejna edycja tego języka i wprowadza ona kilka zmian, które między innymi pozwalają na odtwarzanie na stronie dźwięku i wideo bez dodatkowych wtyczek.

Co to jest WebRTC?

Jest to jedna ze specyfikacji HTML5. Standard ten umożliwia komunikację w czasie rzeczywistym bez użycia wtyczek takich jak Adobe Flash Player. WebRTC umożliwia wykonywanie połączeń audio oraz wideo, a także przesyłanie plików za pomocą przeglądarki. Producenci programów do webinarów testują obecnie swoje wersje beta oparte o ten standard. Część z nich już wypuściła takie wersje swoich programów, choć często równolegle funkcjonują także wersje programów oparte o Flash lub własną aplikację.

Standard ten wpierają przeglądarki Google Chrome, Mozilla, Opera i Microsoft Edge. IE nie wspiera tego standardu.

Dlaczego HTML5 jest lepszy?

HTML5 zapewnia bezpieczniejsze działanie programów do spotkań online i webinarów. Uruchomienie takiego programu w HTML5 nie wymaga Adobe Flash Playera a innych dodatków. Jest to rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze i bezpieczniejsze dla użytkowników, ponieważ aktualizacje HTML5 są dostarczane wraz z aktualizacjami przeglądarki.

Co to oznacza dla użytkowników programów do webinarów?

HTML5 zmienia sposób działania pewnych funkcji w pokojach webinarowych.

Nowy ClickMeeting na bazie standardu WebRTC

Nasz rodzimy ClickMeetng posiada obecnie (stan: marzec 2019) aż trzy wersje swojego programu do webinarów:

  • tak zwany stary ClickMeeting
  • nowy ClickMeeting bazujący jeszcze na technologii Adobe Flash Player
  • nowy ClickMeeting oparty o standard WebRTC.

Oto widok nowego pokoju ClickMeeting:

[responsive]ClickMeeting 2019[/responsive]

Po czym poznasz, że pracujesz w ClickMeeting na wersji WebRTC? Przede wszystkim po bardzo dobrej jakości dźwięku oraz dużo lepszej jakości obrazu z kamery.

Jeśli pracowałaś/-eś na starym Clicku, to wiesz, że w zasadzie nie było sensu powiększać okna wideo na cały ekran, bo był on mocno spikselowany. Teraz obraz jest znacznie, znacznie lepszy. Śmiało możesz powiększać okno wideo na cały ekran. Nie jest to może jakość równa transmisji online, ale do standardowych webinarów zupełnie wystarcza.

Pamiętajmy, że ClickMeeting w wersji WebRTC jest na razie w wersji beta (marzec 2019), więc pewne detale mogą się jeszcze zmienić.

Ciekawostką jest jednak na przykład fakt, że w wersji WebRTC nie masz skali pokazującej działanie mikrofonu. W poprzedniej wersji, czyli działającej na bazie Adobe Flash Playera, taka opcja była dostępna i często z niej korzystaliśmy.

GoToMeeting to kolejny program oparty o WebRTC

Innym przykładem jest program GoToMeeting, który działa obecnie w dwóch wersjach:

  • opartej o własną aplikację producenta otwierającą wirtualny pokój (Launcher)
  • w wersji przeglądarkowej bazującej na HTML5. Między tymi wersjami są różnice.

W wersji opartej o HTML5:

  • uczestnik nie może w czasie spotkania online zmienić swojego imienia i nazwiska na liście uczestników
  • uczestnik nie może przejąć kontroli nad myszą prelegenta
  • uczestnik nie może używać narzędzi do rysowania po ekranie

Jeśli więc twój dostawca oprogramowania przejdzie na wersję opartą o HTML5, to będziesz musiał/a zapoznać się z nowych sposobem działania.

[callout title=”Poznaj LiveStorm” button=”Przeczytaj!” link=”https://www.webcomm.eu/livestorm-lepszy-program-do-webinarow-na-html5/” buttoncolor=”orange” target=”_blank” buttonmargin=”12px 0 0 0;”]Bardzo ciekawy program do webinarów oparty o HTML5[/callout]

 

[callout title=”Poznaj Crowdcast” button=”Przeczytaj!” link=”https://www.webcomm.eu/crowdcast-jak-robi-sie-webinary-w-htlm5/” buttoncolor=”orange” target=”_blank” buttonmargin=”12px 0 0 0;”]To kolejny program do webinarów w standardzie HTML5[/callout]

 

Dodatkowo będzie to wymagało od ciebie (i uczestników webinarów) używania wyłącznie przeglądarek, które ten standard wspierają. Jeśli nie jesteś pewien, czy u Ciebie wszystko będzie działać, to wejdź na stronę:  https://html5test.com/. Tam znajdziesz informację o poziomie wspierania HTLM5 przez przeglądarkę, z której korzystasz.

Natomiast na stronie: http://iswebrtcreadyyet.com/ możesz zobaczyć opis wsparcia technicznego WebRTC (komunikacji internetowej w czasie rzeczywistym) w najnowszych wersjach głównych przeglądarek internetowych. Obecnie Firefox i Chrome obsługują zdecydowaną większość funkcji na wysokim poziomie.