Expertise.tv to kolejny program do webinarów działający w HTML5.

Skorzystasz z niego za pomocą komputerów, jak i urządzeń mobilnych. Testowałyśmy go na smartfonie i faktycznie działa bez aplikacji na zasadzie responsywnej strony www, ale reaguje dość wolno.

Jeśli interesuje Cię temat programów do webinarów działających na bazie HTML5, to poznaj nasze inne testy. Kliknij tu i tu, aby je przeczytać.

A tak wygląda expertise.tv otwarty na smartfonie:

[responsive][/responsive]
Wyróżnikiem tego programu jest możliwość budowania społeczności oraz sprzedaży produktów online, choć te ostanie nie do końca są dostosowane do lokalnych rynków.

Co ciekawe obok kilku wersji płatnych tego programu do webinaru istnieje też na zawsze darmowa oferta (więcej szczegółów na końcu postu) – to z pewnością ucieszy wiele osób.

Sam widok pokoju ma w zasadzie identyczny układ, jak pozostałe opisywane przez nas programy działające w HTML5.
Jednak design pokoju jest mocno toporny.

Zanim zaczniesz

Aby korzystać z programu jak zwykle trzeba się zarejestrować. Aby to zrobić należy wejść na stronę https://expertise.tv i użyć adresu mailowego, konta na Facebook’u lub Linkedin.

[responsive][/responsive]

Pierwszym krokiem jest wybór miniatury poprzez załadowanie pliku lub zrobienie zdjęcia kamerą internetową.

[responsive]expertisetv_program_do_webinarow[/responsive]

Następny etap to podanie podstawowych danych (imię, stanowisko, lokalizacja) oraz krótkiego opisu profesji.

[responsive][/responsive]

Kolejne ekrany pozwalają na wybranie nazwy, opisu, logo, zdjęcia w tle oraz adresu URL społeczności, którą automatycznie tworzy się korzystając z tego programu.

[responsive][/responsive]
Następna opcja to definiowanie treści popup’a, dzięki któremu możesz budować listę mailingową. Kontakty możesz potem wykorzystać, aby zapraszać uczestników poprzednich spotkań na nadchodzące wydarzenia.

[responsive]expertisetv_program_do_webinarow[/responsive]

Ostatnim krokiem jest już wybranie nazwy oraz opisu swojego pierwszego webinaru. Po czym automatycznie otwiera się pokój webinarowy.

[responsive]expertisetv_program_do_webinarow[/responsive]

Tworzenie spotkania

Organizacja pierwszego spotkania, tak jak pisałyśmy wcześniej, jest jakby włączona do procesu tworzenia konta. Aby później utworzyć kolejny webinar należy przejść na stronę swojej społeczności i kliknąć button “Manage webinars”, a następnie “+Create Webinar”. Na ekranie pojawi się panel, w którym wpisujesz nazwę, wybierasz termin oraz prezenterów (zwanych na tej platformie “Panellist”).

[responsive]expertisetv_program_do_webinarow[/responsive]

Można też tutaj przygotować ankietę, która będzie wysłana do uczestników po zarejestrowaniu się na spotkanie. W płatnych wersjach dostępne są opcje sprzedaży biletów na wydarzenie, pełnego panelu webinarowego oraz marketingu na portalach społecznościowych.

Pokój webinarowy

Wygląd pokoju webinarowego jest podobny do układu okna YouTube’a.

[responsive]expertisetv_program_do_webinarow[/responsive]

Po lewej jest obszar, w którym widać obraz z kamery lub dzielony ekran. Po prawej znajdują się zakładki z czatem (“Chat”) , pytaniami (“Questions”), listą uczestników (“Audience”) oraz ankietami (“Pools)”.

Sekcja “Questions” pozwala na zadawanie pytań przez uczestników spotkania oraz głosowanie na nie. W dalszej części postu znajdziesz informację, jak dokładnie działają ankiety.

Prowadzenie spotkania

Wszystkie ważniejsze funkcje są dostępne za pomocą kilku dużych buttonów znajdujących się na górze ekranu. Pierwszym z nich uruchamiamy i wstrzymujemy nadawanie na żywo. Dwa kolejne dotyczą ustawień audio i wideo.

Kolejne przyciski opisujemy poniżej:

Dzielenie ekranu

Po kliknięciu przycisku “Share screen” przy pierwszym korzystaniu z programu pojawia się komunikat, że należy pobrać rozszerzenie, które umożliwi korzystanie z tej funkcji.

[responsive]expertisetv_program_do_webinarow[/responsive]

Dodatek instaluje się bardzo szybko i w kolejnym kroku wybieramy już, czy chcemy dzielić cały ekran, czy tylko wybrane okno.

[responsive]expertisetv_program_do_webinarow[/responsive]

Warto zauważyć, że w tym programie NIE ładujesz PowerPointa na serwer, lecz pokazujesz go dzieląc ekran.

Prezenterzy

Kolejny przycisk “Invite Co- Host” umożliwia zaproszenie kolejnych prezenterów. Wystarczy wpisać imię (będzie się ono potem pojawiać jako podpis obrazu z kamery) oraz email.

[responsive]expertisetv_program_do_webinarow[/responsive]

Osoba, która otrzymała wiadomość z zaproszeniem do wspólnego prowadzenia webinaru wchodzi do pokoju webinarowego z takimi samymi uprawnieniami jak organizator. Innym sposobem na zaproszenie dodatkowych prezenterów jest wysłanie zaproszenia z poziomu panelu do zarządzania webinarami.

Live na Facebook’u

W Expertise.tv mamy też możliwość nadawania spotkania na żywo na Facebook’u. Po kliknięciu buttona na górze ekranu pojawia się okno logowania. Następnie należy wybrać, czy streaming ma być pokazywany na swojej osi czasu, osi czasu znajomego, w wydarzeniu lub w grupie albo na stronie.

[responsive][/responsive]

W następnym kroku możesz wpisać tytuł oraz znaczniki transmisji, a także ustawić jego widoczność np. publiczny, tylko dla siebie lub wybranych przyjaciół.

[responsive]expertisetv_program_do_webinarow[/responsive]

Warto sprawdzić, czy transmisja faktycznie już rozpoczęła się na Facebook’u, bo w pokoju nie ma informacji, czy jakiejś zmiany koloru przycisku, która świadczyłaby o tym, że live “poszedł”. Oczywiście trzeba tutaj spodziewać się niewielkiego opóźnienia. Musisz też wiedzieć, że transmisji nie da się zatrzymać z poziomu pokoju webinarowego (albo funkcja ta jest jakoś ukryta, bo my jej nie znalazłyśmy w trakcie testów). Jeśli chcesz ją zatrzymać lub usunąć, to trzeba to zrobić na Facebook’u.

Trzeba też dodać, że jedno spotkanie może być transmitowane tylko w jednym miejscu. Jeśli np. zaczniesz nadawać na swojej osi czasu, ale potem stwierdzisz, że chcesz też nadawać na stronie, którą zarządzasz, to pierwszy live automatycznie się skończy, a rozpocznie nowy we wskazanym miejscu. Nie ma tutaj możliwości, aby ten sam live był dostępny w kilku miejscach np. na stronie i w grupie.

[responsive]expertisetv_program_do_webinarow[/responsive]

SellPackage

To sekcja, w której mamy możliwość zaproponowania uczestnikom kupna konkretnych produktów i usług. Mogą to być np. płatne bilety na webinar, kursy wideo, pakiety konsultingowe, coaching lub prywatny dostęp do społeczności członkowskich. Produkty można sprzedawać podczas webinaru używając właśnie tego przycisku. Oczywiście taki pakiet trzeba wcześniej przygotować ponieważ w trakcie webinaru przygotowanie go wymaga opuszczenia pokoju. Dodatkowo produkty mogą być oferowane na stronie oraz poprzez zautomatyzowany system mailingowy.

[responsive]expertisetv_program_do_webinarow[/responsive]

Płatności są dostępne poprzez zintegrowany proces płatniczy Stripe, który działa w dolarach. Aby obsługiwać inne waluty platforma może udostępić PayPal, jednak nie jest on dobrze zintegrowany z Expertise.tv. W tym momencie korzystając z PayPal trzeba liczyć się z koniecznością ręcznego udostępniania produktu każdemu użytkownikowi, który go zakupi w sekcji “Monetize Your Expertise”.

Ankiety

“Send Poll” to button, którym wysyłamy do uczestników ankiety. Trzeba tu zauważyć, że ankiety powinny być wcześniej przygotowane i dodane, ponieważ w trakcie spotkania trzeba opuścić pokój webinarowy i przerwać spotkanie, aby utworzyć nową ankietę.

[responsive]expertisetv_program_do_webinarow[/responsive]

W ankietach można tworzyć pytania z odpowiedziami otwartymi oraz zamkniętymi (jest opcja pojedynczego oraz wielokrotnego wyboru). Warto też wiedzieć, że po wybraniu ankiety ona pokazuje się tylko na ekranach innych użytkowników, ale nie na Twoim własnym. Wyniki są widoczne w sekcji “Polls” po prawej stronie ekranu.

Przycisk “Edit webinar” pozwala na wprowadzenie zmian w ustawieniach webinaru, ale trzeba wiedzieć, że jego kliknięcie “wyrzuci” Cię z pokoju spotkania.

Po kliknięciu buttona “Recordings” także wychodzimy z pokoju webinarowego. W tym obszarze dostępne są wszystkie nagrania z webinaru.

Koljeny przycisk to ” Private Rehearsal Area”, który przenosi Cię do prywatnego testowego pokoju, w którym możesz sprawdzić swoje audio i wideo, aby dobrze przygotować się do rozpoczęcie webinaru.

[responsive]expertisetv_program_do_webinarow[/responsive]

Następny to “Test Mic and Webcam”. Po jego kliknięciu można sprawdzić, czy technicznie wszystko jest w porządku, aby nawiązać połączenie wideo.
Ostatni button to ” Help webinar”. Uruchamia on serię wskazówek odnośnie poszczególnych funkcji.

Ceny

Expertise.tv jest dostępny w kilku wersjach. Co ciekawe z programu można też korzystać z bezpłatnej oferty bez limitu czasowego: “Free Forever”, która obejmuje:
– nielimitowaną ilość webinrów,
– nielimitowaną ilość uczestników,
– import oraz eksport list mailingowych,
– customizowane strony rejestracji,
– nagrania z webinarów,
– możliwość łatwej kreacji materiałów wideo,
– dostęp do prywatnego pokoju testowego,
– dzielenie ekranu przez gospodarza spotkania,
– kompatybilność z systemami iOS oraz Android.

Płatne pakiety mają bardzo dużo różnych opcji związanych np. z marketingiem poprzez social media, czy sprzedażą produktów. Poniżej podajemy ceny, a szczegóły można sprawdzić na stronie: https://expertise.tv/pricing
Reach- 48$ miesięcznie
Revenue- 98 $ miesięcznie
Revenue Pro- 178$ miesięcznie
Business, której cena i dostępne opcje zależą od indywidualnych ustaleń

Każdą z nich można bezpłatnie wypróbować przez okres 14 dni.