Flowshare to program do tworzenia instrukcji i poradników, w którym krok po kroku pokazujesz jakiś proces za pomocą zrzutów z ekranu. Idealnie sprawdza się do prezentowania instrukcji działania oprogramowania.

FlowShare to taki trochę inny program do nagrywania pulpitu.

Jest bardzo intuicyjny i według producenta przyspiesza pracę nad tego typu dokumentacją nawet 9-cio krotnie.

Kilka razy robiłam już takie instrukcje i rzeczywiście dzięki Flowshare robi się je szybko i … za darmo. Osobiście uwielbiam ten program.
Wersja bezpłatna jest bowiem zupełnie wystarczająca do efektywnej pracy!

Tu pobierz przykładową instrukcję zrobioną w FlowShare.

Zanim zaczniesz tworzyć instrukcję obsługi

Aby poznać możliwości tego programu możesz wziąć udział w prezentacji demo lub założyć konto, które umożliwia bezpłatne korzystanie z wersji Pro (konto płatne) przez 14 dni.

Jednak dostępna jest także darmowa wersja programu bez limitu czasowego, która jednak ma pewne ograniczenia funkcjonalności (więcej piszemy o tym na końcu wpisu). Wszystkie opcje te są dostępne na stronie miraminds.com.

Po podaniu danych kontaktowych otrzymasz na maila link do pobrania pliku z oprogramowaniem, który jest ważny przez 24h.

UWAGA! Flowshare to program, który trzeba zainstalować na swoim komputerze i korzysta się z niego offline.

Jak robić instrukcję obsługi w Flowshare?

Kiedy chcesz stworzyć instrukcję działania musisz najpierw uruchomić Flowshare i uzupełnić pierwszy slajd.

[responsive]flowshare[/responsive]

Aby rozpocząć śledzenie przez program Twoich kroków trzeba kliknąć strzałkę, która jest na górze po lewej stronie.

[responsive][/responsive] Wtedy program zaczyna automatycznie wykonywać screenshoty, kiedy klikasz myszką lub wciskasz enter i zaznacza to miejsce strzałką. Na pasku po lewej stronie pojawiają się kolejne zrzuty z ekranu.

[responsive][/responsive] Jeśli chcesz na chwilę przerwać automatyczną pracę programu to wystarczy kliknąć strzałkę w lewo na górze po prawej stronie bocznego paska Flowshare, aby przejść do trybu uśpienia. Wtedy program nie rejestruje Twojego działania.


Po przejściu przez proces, do którego robisz instrukcję, możesz sprawdzić i skorygować screenshoty.

Aby usunąć zrzut z ekranu, którego nie chcesz w instrukcji, wystarczy kliknąć na krzyżyk, który pojawia się po najechaniu myszką.

Kolejność slajdów można zmieniać przeciągając je.

Każdy screenshot można zatytułować oraz dodać opis akcji, której on dotyczy (automatycznie w tym okienku jest wpisane „click”). Później tekst ten jest widoczny na gotowej instrukcji pod danym screenem.

Jest też możliwość usunięcia strzałki, która pojawia się automatycznie na screenie. Ponadto jest też opcja rozmycia wybranego obszaru slajdu (od wersji Pro), aby np. ukryć dane osobowe.

[responsive][/responsive] Flowshare wykonuje automatycznie zrzuty całego ekranu. Na slajdzie można wybrać obszar, który ma być bardziej widoczny.

[responsive][/responsive] Warto wiedzieć, że można załadować dowolne obrazy jako slajdy tworzonej w Flowshare prezentacji. W każdym momencie dokument można zapisać w formie projektu i wrócić do jego edycji później. Po zakończeniu pracy plik można eksportować do kilku formatów:

  • pdf (wersja bezpłatna),
  • pptx, docx, html i png (wersja płatna).

Ceny i plany

Program do tworzenia instrukcji Flowshare dostępny jest w 3 wersjach:

  • Basic– damowa wersja bez limitu czasowego daje możliwość zapisania pracy tylko w pliku pdf, który zawiera branding Miraminds, dokumentów stworzonych w tej wersji nie można sprzedawać,
  • Pro Annualy– 14 miesięcznie przez minimum rok, możliwy jest eksport do różnych formatów (pdf, png, word, html) oraz dodanie własnego brandingu i korzystanie z szerokiej palety kolorów i wzorów strzałek,
  • Pro Flexible– 19 miesięcznie przez mininum miesiąc, możliwy jest eksport do różnych formatów (pdf, png, word, html) oraz dodanie własnego brandingu i korzystanie z szerokiej palety kolorów i wzorów strzałek.
    Szczegółowe informacje dotyczące planów cenowych znajdziesz tu.