1. Do czego służy Glogster?

Glogster został stworzony głównie z myślą o osobach młodych – uczniach i studentach – oraz nauczycielach poszukujących alternatywnych sposobów prezentowania myśli i nauki.

Dla mnie Glogster jest fajnym narzędziem pokazującym, jak oprogramowanie może wspierać proces nauki. Szczególnie wtedy, gdy uczący się lubią robić notatki, by zapamiętać nowe treści.

2. Czym jest Glogster?

Glogster jest to narzędzie, które pozwala użytkownikom tworzyć wirtualne plakaty
– z połączenia tekstu, video, zdjęć i muzyki
. Zobaczcie jak może wyglądać gotowy projekt – mojego autorstwa.

3. Co oferuje Glogster?

  • Kilkanaście gotowych motywów graficznych – wystarczy wybrać swój ulubiony i zacząć działać!

glogster_szablon

  • Możliwość tworzenia interaktywnego plakatu zbudowanego z tekstu (ogromny wybór “chmurek” i fontów), muzyki, zdjęć (“ściąga” nasze prywatne obrazy z innych serwisów oraz posiada wbudowaną bazę obrazów), grafiki (wbudowana baza rysunków), tła (możliwość zmiany jego koloru oraz stylu) i filmów wideo (dostęp do YouTube). Położenie i wielkość poszczególnych elementów można dowolnie zmieniać oraz kopiować, usuwać lub dodawać nowe.

glogster_plakat

  • Użytkownicy mogą stworzyć swoją listę przyjaciół – zapraszając znajomych z Facebooka albo osoby posiadające konto na platformie.
  • Możliwość wysyłania wyłącznie wewnętrznych wiadomości – łatwa komunikacja z innymi “Glogsterami”.
  • Gotową pracę – po zapisaniu – można osadzić na stronie www (pobierając kod – jak ja to zrobiłam), podzielić się z innymi na Facebooku lub bezpośrednio na Glogsterze.
  • Użytkownicy mogą oceniać swoje “glogi” – zdobywając fanów.

Tworzenie interaktywnego plakatu jest naprawdę ciekawe i rozwijające. Zadaniem użytkowników jest stworzenie projektu atrakcyjnego nie tylko pod względem merytorycznym, ale również wizualnym.

Glogster Edu – platforma edukacyjna

Oprócz standardowej wersji (opisanej powyżej) występuje również wersja edukacyjna Glogster Edu. Znajduje ona zastosowanie w placówkach oświatowych. Przy jej użyciu nauczyciele mogą tworzyć naukowe plakaty czy schemat lekcji. Czyli przekazywać uczniom wiedzę w pigułce w atrakcyjnej formie. I udowodnić, że nauka poprzez zabawę jest możliwa. Nauczyciel może zakładać klasy i indywidualne projekty. Chcąc mieć dostęp do wszystkich funkcji należy wykupić abonament. Tutaj znajdziecie ofertę cenową.

glogster_eduglogster

Miejsce Glogstera w e-learningu

Pewnie nie łatwo będzie zastosować Glogstera w środowisku biznesowym. Sam charakter i oprawa narzędzia jasno wskazują, że jego “miejsce” jest w placówkach edukacyjnych.

Jednak Glogster pokazuje nam w jakim kierunku zmierzają narzędzia interaktywne. Co raz więcej z nich umożliwia użytkownikom tworzenie własnych e-projektów – w tym przypadku plakatów – za pomocą kilku kliknięć. Dają gotowy materiał, z którego uczestnicy muszą uformować “dzieło” według własnego zamysłu i potrzeb.

Takie narzędzia pokazują, że tworzenie i przechowywanie treści nie musi być nudne, a dzielenie się nią z innymi trudne.