fbpx

1. Do czego służy ten program

GoToTraining powstał z myślą o działach szkoleń w firmach a także dużych firmach szkoleniowych i oczywiście o osobach, które prowadzą dużą ilość szkoleń online lub / i nimi zarządzają.

Z tego powodu wirtualny pokój został wzbogacony o moduł do zarządzania szkoleniami a także moduł testowy.

2. Zanim zaczniesz pracę z GoToTraining

Osoby zainteresowane przetestowaniem programu mogą skorzystać z bezpłatnej wersji, która dostępna jest na stronie producenta.

W wirtualnym pokoju może się spotkać – w zależności od licencji – 25, 50 lub 200 osób plus trener.

Strona internetowa producenta dostępna jest w angielskiej wersji językowej i kilku innych (np. po niemiecku). Nie ma wersji polskiej. Jest to mocno irytujące, przy tworzeniu zaproszeń i potwierdzeń uczestnictwa w GoToTrainig. Niestety część tekstu jest narzucona przez producenta i nie można ani go usunąć ani przetłumaczyć.

Ja testowałam niemiecką wersję językową i w takiej wersji są też screenshoty.

Ważna informacja: kupując licencję na GoToTraining otrzymuje się w pakiecie licencję na GoToMeeting – czyli typowego programu do spotkań online.

3. Rozpoczynamy pracę w GoToTraining

Od strony wizualnej wirtualny pokój w GoToTraining niewiele różni od pokoju w GoToMeeting. Jednak pozory mylą. Jest sporo narzędzi, które usprawniają pracę trenera i kursantów.

Wielkie różnice dotyczą panelu do zarządzania szkoleniami (tego w GoToMeeting praktycznie nie ma) – dlatego skoncentruję się głównie na ich szczegółowym omówieniu.

Już przy planowaniu kursu możemy od razu zaplanować kilka szkoleń w jego ramach. I co ciekawe możemy jednocześnie wybrać czy uczestnicy mają się zgłaszać na każde szkolenie w ramach kursu oddzielnie czy od razu na cały kurs.

[responsive]GoToTraining_1[/responsive]

Po lewej stronie widoczne jest menu do zarządzania szkoleniami.

[responsive]GoToTraining_2[/responsive]

Informacje o szkoleniu  można przesłać mailem (program zintegrowany z MS Outlook. Możliwa integracja z Lotusem), skopiować do innego systemu pocztowego lub po prostu opublikować na portalach społecznościowych (zastanawiam się na ile ta opcja jest potrzebna).

[responsive]GoToTraining_3[/responsive]

Można utworzyć formularze zapisów na szkolenia. Mogą się w nich znaleźć pytania otwarte.

[responsive]GoToTraining_4[/responsive]

Co ciekawe można również ustawić datę zakończenia rejestracji na kurs

[responsive]GoToTraining_5[/responsive]

…  oraz wysyłkę maila po szkoleniu. Pole w szarej ramce można edytować.

[responsive]GoToTraining_6[/responsive]

Trener ma również możliwość zarządzania swoimi szkoleniami i materiałami szkoleniowymi – co ułatwia mu wprowadzenie „porządku”.  Do tego celu może wykorzystać:

a) katalogi

[responsive]GoToTraining_7[/responsive]

Może się nimi dzielić z innymi poprzez umieszczenie ich w internecie, wstawienie linku lub osadzenie okna z katalogiem za pomocą kodu iframe na stronie www.

[responsive]GoToTraining_8[/responsive]

b) bibliotekę, gdzie ładowane są pliki, linki, ankiety, testy. Może z nich korzystać w czasie szkolenia i udostępniać uczestnikom.

[responsive]GoToTraining_9[/responsive]

4. W trakcie spotkania online

GoToTraining oferuje:

  • dzielenie ekranu – można „podzielić się” każdą stroną internetową, prezentacją lub innym dokumentem. Uczestnicy na bieżąco śledzą zmiany jakie np. w prezentacji nanosi prelegent. GoToTraining nie ładuje prezentacji lecz pokazuje ją przez dzielenie ekranu.
  • „białą tablicę” – na ekranie można pisać i rysować wirtualnymi pisakami. Lecz napisy zostają na ekranie, nawet jeśli zmienimy prezentowane okno (np. rysowałam na slajdzie w ppt przełączyłam się na excela – malunki zostają). Rozwiązaniem jest ich całkowite usunięcie.
  • możliwość transmisji wideo z kamery prelegenta – w jednym czasie może zostać uruchomionych nawet 6 kamer.
  • możliwość przeprowadzania ankiet i testów. Można je przygotować wcześniej. W testach nie można przypisywać punktów do każdej odpowiedzi lecz tylko wartościować je na zasadzie prawda / fałsz.

[responsive]GoToTraining_10[/responsive]

  • możliwość „obserwacji uczestników” – trener widzi, kto rzeczywiście znajduje się w wirtualnym pokoju, a kto przegląda inne strony internetowe i aplikacje.GoToTraining_11
  • czat – możliwość kontaktowania się z innymi uczestnikami i prelegentem.
  • możliwość nagrywania spotkania w formatach – własnym i z możliwością konwersji do pliku wmv otwieranego przez Windows Media Player.

Uczestnik, o ile nie otrzyma dodatkowych uprawnień od prowadzącego, ma możliwość:

  • podniesienia ręki – trener od razu to zauważy, gdyż GoToTraining w trzy różne sposoby sygnalizuje podniesioną rękę – z boku panelu administracyjnego, na liście uczestników przy danej osobie i w panelu Dashboard.
  • czatowania – tu uczestnik może wybrać czy czatuje z trenerem czy z całą grupą.
  • komunikacji głosowej – trener może w łatwy sposób dawać uprawnienia audio i je zabierać.

A tak wygląda pokój z perspektywy kursanta. Widać, że prawy panel administracyjny jest dużo mniejszy niż u prowadzącego.

[responsive]GoToTraining_12[/responsive]

5. Po szkoleniu

GoToTraining oferuje możliwość tworzenia różnych raportów i wyeksportowania ich do Excela.

[responsive]GoToTraining_13[/responsive]

Tak wygląda przykładowy raport, wyniki testów również są uwzględniane.

[responsive]GoToTraining_14[/responsive]

6. Jak było słychać?

Nie mam zastrzeżeń, występowały jedynie utrudnienia w czasie dzielenia ekranu, ale przyczyna nie leżała w słabej jakości programu lecz łącza Natalii. Co świadczy o tym, że osoby planujące szkolić albo uczestniczyć w kursach online muszą koniecznie zadbać o szybkie łącze, bo inaczej nie ma to sensu.Screenshot powyżej pokazuje jakie utrudnienia w czasie szkolenia mogą występować, kiedy właśnie internet działa zbyt wolno.

7. Wersje programu, plany cenowe, konto testowe i zakup

Możesz kupić licencję roczną (ceny poniżej) oraz płatną z miesiąca na miesiąc. Ceny są wtedy wyższe o 8-10%.

  • Starter – do 25 uczestników 109 $/miesiąc przy płatności rocznej
  • Pro – do 50 uczestników 159 $/miesiąc przy płatności rocznej
  • Plus – do 200 uczestników 314 $/miesiąc przy płatności rocznej

Strona z cenami producenta, kliknij tu >>>

Czas umowy – 12 miesięcy

8. Podsumowanie – plusy i minusy GoToTraining

Plusy

  • moduł do zarządzania projektami szkoleniowymi
  • możliwość umieszczania testów i ankiet
  • 6 osób może występować z kamerą
  • dobrze widoczna informacja: ile osób i kto podniósł wirtualną „rękę”, ile osób i kto przebywa teraz w wirtualnym pokoju a kto się przeklikał na inną aplikację
  • łatwe przekazywanie uprawnień
  • łatwe dawanie audio pojedynczym osobom i całej grupie, także zabieranie tych uprawnień

Minusy

  • brak polskiej wersji językowej (jest to minus w tym aspekcie, że nie da się spolszczyć całkowicie zaproszeń i innych maili wysyłanych z systemu GoToTraining)
  • w testach nie można przypisać punktacji
  • mało intuicyjna obsługa ankiet (trzeba wpatrywać się w mini-guziczki)
  • brak klasycznej białej tablicy -> nie można w łatwy sposób zapisać materiałów stworzonych na takiej tablicy (można jedynie zrobić screenhoty).

Muszę także dodać, że ja się trochę grubię w tym, czy skurat dzielę ekran i co widzą uczestnicy. Praca w tym programie (i innych z serii GoTo) wymaga dużej koncentracji.

W ofercie producenta jest również GoToWebinar i GoToMeeting.