fbpx

[Edit 08.2022] UWAGA! Pod koniec 2022 roku Google Hangouts zmieni się w Google Chat u użytkowników, którzy jeszcze nie przeszli na tę usługę. Przeczytaj o procesie migracji na stronie Google >>>.

Słowo „Hangout” nierozłącznie kojarzy się z darmowym wirtualnym pokojem oferowanym przez Google.

Hangout nieustannie się rozwija i przy okazji komplikuje, tak że podczas pisania tego postu, wiele razy w naszych oczach pojawiały się znaki zapytania. Nie zdziw się zatem, że czytając dalszą część, pewne rzeczy będą wydawały się zawiłe.

Hangout, Google+, YouTube – będą Ci niezbędne

Jeśli chcesz skorzystać z tego narzędzia musisz zaakceptować fakt, że niezbędne jest posiadanie kont na dwóch portalach społecznościowych: Google+ oraz YouTube.

Musisz także pamiętać, że w samym wirtualnym pokoju, który otwierasz z poziomu portalu Google+ może być maksymalnie 10 gości, i że raczej powinni to być prelegenci. Publiczności transmisję z webinaru udostępniasz na Google+ lub na YouTube (jeśli podasz link do tej transmisji).

Liczba osób, które mogą taki webinar oglądać na obu portalach jest nieograniczona.

Zanim zaczniesz

Jak już zostało to wspomniane wyżej, aby transmitować na żywo Hangout, musisz posiadać konto na portalu Google+ oraz kanał na YouTube. Hangout na żywo tworzymy na stronie tutaj – znajdziesz ją logując się do portalu Google+.

Hangout-na-żywo

Po kliknięciu przycisku „Otwórz Hangout na żywo” pojawi się poniższe okno.

hangout-na-żywo

Możesz tam dodać nazwę i opis spotkania, a także wybrać czas rozpoczęcia. Jeśli chcesz zaplanować wydarzenie na później wybierasz konkretną godzinę i decydujesz jak długo będzie trwało. Maksymalny czas transmisji to 8 godzin.

Hangout może być publiczny, czyli widoczny dla wszystkich osób, które wejdą na Twój kanał (jest to ustawienie domyślne) albo prywatny. Jeśli wybierzesz tą drugą opcję do spotkania będą mogły dołączyć tylko osoby, które otrzymają link. Musisz pamiętać, że każda osoba, którą zaprosisz może udostępnić transmisję poprzez Google+ lub link innym osobom. Wtedy nawet, jeśli ustawiłeś swoje wydarzenie jako prywatne, „osoby z zewnątrz” mogą je oglądać.

Jeśli chcesz zorganizować spotkanie niepubliczne (prywatne), to z pola odbiorcy usuń „Publiczny” i dodaj konkretnych odbiorców. Możesz też po prostu wpisać wybrane adresy mailowe, aby transmisję mogły oglądać osoby, które nie posiadają konta w Google+. Co ważne, ustawienia prywatności wydarzenia nie możesz już później zmienić.

hangout-na-żywo

Takie wydarzenie nie jest widoczne na Google+ oraz YouTube, a po jego zakończeniu nagranie oznaczone jest jako niepublikowane na YouTube.

Aby zaprosić prelegentów (ewentualnie innych gości) do pokoju musisz otworzyć okno Hangout’u i wpisać adresy w okienku.

hangout-na-żywo

Możesz też po wejściu do pokoju kliknąć „Zaproś więcej” i dodać adresy mailowe, na które chcesz wysłać zaproszenie.

Goście otrzymują zaproszenie poprzez hangout.

Przed webinarem

Po utworzeniu wydarzenia możesz dodać obraz lub film, który zobaczą użytkownicy przed jego rozpoczęciem. Aby dodać plik kliknij przycisk „Zwiastun”, znajdujący się poniżej okienka wideo na stronie wydarzenia.

Po kliknięciu pojawi się okno, w którym możesz załadować film dodany na YouTube (niekoniecznie na Twoim kanale) lub wybrać zdjęcie (połączone z Twoim profilem lub przesłane z dysku Twojego komputera). Jeśli nie załadujesz żadnego materiału pojawi się zegar odmierzający czas do rozpoczęcia spotkania.

hangout-na-żywo

Przed wydarzeniem możesz też uruchomić aplikację „Pytania i odpowiedzi”. Dzięki niej odbiorcy mogą zadać Ci pytania, na które możesz odpowiedzieć w trakcie webinaru. Aplikacja może zbierać pytania przed oraz w trakcie wydarzenia.

Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji pamiętaj, aby uruchomić ją przed rozpoczęciem Hangoutu, ponieważ później nie będzie już dostępna.

Rozpoczynamy webinar

Aby rozpocząć wydarzenie wystarczy kliknąć przycisk „Otwórz” znajdujący się poniżej okna wideo na stronie wydarzenia. Następnie w oknie Hangoutu kliknij „Rozpocznij transmisję”. W trakcie nadawania okno wygląda tak:

hangout-na-żywo

Odbiorcom możesz prezentować wideo lub udostępnić ekran (całość lub wybrane elementy).

hangout-na-żywo

Jeśli prelegent dzieli ekran, to nie widać obrazu z jego kamery wideo. Jeśli w spotkaniu bierze udział kilku gości (i nie dzielą swoich ekranów), to odbiorcy widzą osobę, która aktualnie coś mówi.

Użytkownicy Hangout’u klikając w udostępniony przez Ciebie link przechodzą do Google+ i widzą transmisję Twojego webinaru. Dla nich widok jest następujący:

hangout-na-żywo

Osoby, które obserwują wydarzenie na YouTube widzą tylko wideo i nie mają możliwości korzystania z aplikacji takich jak „Oklaski”, czy „Pytania i odpowiedzi”. Na wideo widać jednak link, który pozwala na przejście do wydarzenia na stronie Google+.

hangout-na-żywo

Jeśli chcesz zakończyć nadawanie na żywo kliknij przycisk „Zatrzymaj transmisję” w oknie Hangout’u.

Nie możesz ponownie wznowić streaming’u tego wydarzenia, więc przemyśl dobrze, czy na pewno jesteś gotowy na zakończenie wydarzenia. Co ciekawe goście, którzy zostali wewnątrz pokoju po zakończeniu nadal mogą się ze sobą komunikować, ale odbiorcy już tego nie zobaczą.

Aplikacje

Podczas wydarzenia możesz korzystać z wielu funkcji i aplikacji:

  • „Pytania i odpowiedzi”. Aby odpowiedzieć na pytanie, musisz wybrać je z listy klikając „Wybierz”. Wybrane pytanie pojawia się wtedy na górze listy na niebieskim tle z adnotacją „Aktualne pytanie”. Nie ma możliwości udzielenia pisemnej odpowiedzi, po prostu odpowiadasz ustnie w trakcie webinaru. Po zakończeniu odpowiedzi klikasz „Gotowe”. Wtedy pytanie przechodzi do zbioru „Pytania z odpowiedziami”. Odbiorcy mogą wrócić do udzielonej przez Ciebie odpowiedzi i wysłuchać jej ponownie klikając na ikonę strzałki. Z aplikacji nie mogą obecnie korzystać osoby używające urządzeń mobilnych.

hangout-na-żywo

  • Oklaski”. Odbiorcy w każdej chwili mogą wyrazić zadowolenie lub dezaprobatę. Pod oknem wideo widać ikony „kciuk w dół” i „kciuk w górę”. Klikając je odbiorcy wyrażają swoją opinię. Efekty dźwiękowe (oklaski lub buczenie) słyszy tylko widz. Pomiędzy oknem wideo, a ikonami widać wykres, na którym sumują się wszystkie reakcje widzów w trakcie wydarzenia. Ta aplikacja jest automatycznie włączona, więc jeśli nie chcesz z niej korzystać odznacz ją przed rozpoczęciem wydarzenia. Mimo zapewnień producenta, że prowadzący widzą statystykę oklasków, nie udało nam się jej odnaleźć w panelu.

hangout-na-żywo

  • „Polecane”. Możesz podzielić się z odbiorcami różnymi linkami. Przykładowo możesz zamieścić link do witryny swojej firmy, oferty specjalnej przeznaczonej dla widzów, czy ciekawych blogów powiązanych z tematem. Jako pierwsze linki automatycznie wyświetlają się Twój profil Google+ i Twój kanał YouTube. Jeśli chcesz je ukryć wystarczy odznaczyć pole wyboru obok „Pokaż element”.
  • „Pokój kontrolny”. Dzięki niej możesz regulować głośność mikrofonu gości, wyciszać ich mikrofony oraz wyłączać video. Masz również możliwość przekazania kontroli innej osobie. Bardziej zaawansowane formy kontroli daje aplikacja „Kamerzysta”.
  • Czat. Jest on widoczny tylko dla prelegentów / gości, którzy są z Tobą w wirtualnym pokoju Hangout’u.

Opisałam kilka podstawowych aplikacji, ale możliwości jest o wiele więcej.

Możesz też dodać inne aplikacje, aby wzbogacić swój przekaz. Wystarczy, że klikniesz na trzy kropki poniżej załadowanych automatycznie aplikacji w oknie wydarzenia, a następnie „Dodaj aplikację”

Po Hangoucie

Jeśli Twoje wydarzenie było publiczne, to film z Hangoutu jest niemalże od razu dostępny dla wszystkich na Twoim kanale YouTube oraz opublikowany na Google+.

Jeśli wydarzenie było prywatne, nagranie można zobaczyć tylko po kliknięciu linku do wydarzenia. Oglądając wydarzenie na Google+ nadal widać wykres aplikacji „Oklaski” oraz można przejść do odpowiedzi na pytania poprzez aplikację „Pytania i odpowiedzi”.

W filmie zamieszczonym na YouTube możesz oczywiście wprowadzić zmiany.

Podsumowanie

Hangout na żywo to bezpłatne narzędzie pozwalające na prowadzenie spotkań online i webinarów. Aby dobrze Ci się w nim pracowało, musisz poświęcić trochę czasu na testy i uważnie przeczytać instrukcje.

Podczas naszego testu zauważyłyśmy dość duże przesunięcie czasowe pomiędzy tym co mówi prelgent a słyszy uczestnik.

Jeśli zależy Ci na dużym zasięgu webinaru, to plusem możliwość oglądania go na YouTube, a także niezmiernie łatwe dołączenie do obserwowania hangout’u (brak konieczności logowania, potwierdzania itp.).