Wystąpienia przed kamerą i strój! To odwieczny dylemat wielu osób, które przychodzą do naszego studia.

Jak się zatem ubrać do wystąpień przed kamerą?

To zależy :) W tym poście nie chcę namawiać Cię do zmiany osobistego stylu ubierania. Mam nadzieję, że to Cię uspokoiło i przeczytasz z chęcią kilka wskazówek z życia wziętych.

Spis treści:

  1. Jak podepniemy ci mikrofon?
  2. Dlaczego musisz wiedzieć, czy wystąpić na greenscreenie lub nie
  3. Jaki strój przygotować?
  4. Jakiego stroju unikać?

Aha – możesz ten post przeczytać lub … obejrzeć :)

1. Gdzie w czasie wystąpienia przed kamerą podepniemy Ci mikrofon?

Dowiedz się, jaki mikrofon będzie używany. Jeśli do nagrania posłuży mikroport, to pamiętaj o tym, że gdzieś musimy przypiąć ci nadajnik (pudełeczko o wymiarach 3x5x10 cm) a także, że od tego nadajnika zostanie poprowadzony przewodowy mikrofon.

Co to oznacza dla Pań a co dla Panów?

Panie – dobrze sprawdzą się spodnie lub spódnica. Wtedy do paska przypniemy Ci nadajnik. Do tego zestawu ubierz bluzkę np. wyciętą w serek, do której przypiemy mikrofon. Pamiętaj jednak, aby bluzka nie była z lejącego się delikatnego materiału. W takiej sytuacji nawet niewielkiej wagi mikrofon opadnie w dół, co spowoduje gorszą jakość dźwięku.

Panowie – spodnie załatwiają sprawę przypięcia nadajnika. A jak z kabelkiem od niego do mikrofonu. Tu świetnie sprawdzi się marynarka (jeśli ma kieszeń wewnętrzną, to można nawet tam umieścić nadajnik). Do jej klapy przypinany mikrofon. W wypadku strojów nieformalnych świetnie sprawdza się koszulka polo. W wypadku pań oraz panów warto za to unikać golfów.

2. Czy wystąpienie przed kamerą będzie realizowane na greenscreenie a może na „normalnym” tle?

Sprawdź, czy nagranie będzie realizowane na greenscreenie – jeśli tak, to pamiętaj o podstawowej zasadzie – NIC W UBRANIU NIE MOŻE BYĆ ZIELONE. I nie myślę to o wściekłej zieleni ale także o stonowanej. Na ubraniu nie może być zielonych kropek, kwiatków – po prostu NIC ZIELONEGO.

Zielone paznokcie i zielony makijaż także NIE pozwolą na nagranie Cię na greenscreenie.

Jeśli występujesz z partnerem, to uzgodnij z nim / nią styl ubrania oraz kolorystykę.

3. Jaki strój przygotować do wystąpienia przed kamerą?

  • Wkładaj ubranie bez prążków, kratek, drobnych punkcików. Niestety one potrafią mrugać na ekranie, co sprawia, że źle się ogląda taki film
  • Butydowiedz się, jaki kadr będzie zastosowany. Jeśli będzie to kadr pełny, czyli ukazujący całą sylwetkę ludzką, to zadbaj nie tylko o wygodne buty ale i eleganckie. W tej kategorii mieszczą się także ładne, czyste buty sportowe. Może się jednak okazać, że zostanie zastosowany kadr bliski (widać wtedy popiersie człowieka) i twoje buty nie będą widoczne.
  • Wygodny – nagranie lub webinar realizowany na żywo trwa często godzinę lub dłużej. Włóż takie ubranie, które jest dla ciebie wygodne.

4. Jakiego stroju unikać w czasie wystąpienia przed kamerą?

Na koniec kilka przykładów ubrań, których warto unikać:

  • pogniecione ubrania,
  • zbyt obcisłe ubrania (szczególnie koszule na guziki, z których wyrośliście).
  • W wypadku pań warto pamiętać o tym, że słabo sprawdzają się czarne rajstopy (cieliste “grają” dużo lepiej) oraz obszerne długie suknie (m.in. rzucają cień pod nogi i jeśli realizacja jest robiona na greensceenie, to mogą być problemy z jego wyświeceniem a w efekcie na nagraniu powstają “mroczki”).

Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować swoje wystąpienie przed kamerą, to zajrzyj do tego postu z tej serii >>>