Aktualizacja postu 4. sierpnia 2020

Smartfony zagościły w naszych rękach. Dlaczego nie wykorzystać ich w czasie webianru, prezentacji czy też szkolenia?

W tym poście opisuję aż sześć programów do quizów, ankiet i testów, które umożliwiają ciekawe formy interakcji z uczestnikami wydarzeń stacjonarnych i online. Często wykorzystywana jest w nich grywalizacja, która dodatkowo mobilizuje widownię do wzięcia czynnego udziału w ćwiczeniach.

Poznaj z nami programy: 

 • Kahoot
 • Mentimeter
 • Klaxoon
 • Slido
 • SlideLizard
 • AhaSlides

Jak działają programy do quizów, ankiet i testów?

Jak wspominałam w pierwszym akapicie, te programy świetnie sprawdzają się do angażowania uczestników spotkań stacjonarnych oraz online.

Do rozpoczęcia interakcji potrzebny jest:

 • po stronie uczestnika – smartfon lub tablet i łącze internetowe. Komputer też zda w tym wypadku egzamin.
 • po stronie prelegenta lub moderatora spotkania – komputer podłączony do internetu oraz rzutnik, przez który pokazuje on wyniki interakcji zbierające się w panelu prelegenta.

Prelegent przygotowuje wcześniej quizy, ankiety czy też inne zadania w swoim panelu administracyjnym, a na spotkaniu / szkoleniu / konferencji uruchamia je.

Uczestnicy wchodzą na stronę internetową programu (np. dla programu Mentimeter taka strona to www.menti.com) poprzez urządzenia mobilne lub komputer. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo nie ma konieczności pobierania dedykowanej aplikacji oraz tworzenia konta.

Gdzie uczestnik zobaczy wyniku np. quizu?

Zbiorcze wyniki prelegent prezentuje ze swojego komputera. W wypadku webinaru – pokazuje go poprzez dzielenie ekranu. W czasie wydarzenia stacjonarnego – prezentuje je na dużym ekranie poprzez rzutnik.

Jak się domyślacie, wyniki widoczne są w panelu administracyjnym dostępnym dla prezentera.

Case study, czyli kiedy robiłam quizy na smartfony

Oto kilka przykładów zastosowania tego typu programów:

 1. Konferencja w Łodzi, na którą nie mogłam dojechać – niestety tego dnia nie byłam w stanie pojechać do Łodzi z uwagi na inne obowiązki. Jednak pojawiłam się tam zdalnie przez ClickMeeting. Aby poznać publiczność, wykorzystałam Mentimeter zadając pytania grupie. Pozwoliło mi to na lepsze dopasowanie treści mojego wystąpienia do potrzeb uczestników.
 2. Szkolenie stacjonarne w ramach studiów podyplomowych –  pracowałam z grupą około 30 osób, czas szkolenia był krótki, bo 90 min – aby poznać potrzeby uczestników zadałam pytania przez Klaxoon, w trakcie szkolenia stosowałam go, aby poznać opinie uczestników o ich planach na wykorzystanie zdobytej wiedzy.
 3. Całodniowe szkolenia dla pracowników typu „onboarding” – jeden z naszych klientów raz na miesiąc robi szkolenie onboardingowe dla ponad 100 osób. Składa się ono z kilku półgodzinnych i godzinnych modułów, każdy na inny temat. Moim zadaniem było wsparcie dla ekspertów prowadzących poszczególne szkolenia w przygotowaniu interakcji w czasie ich szkoleń. Interakcje realizowane są za pomocą programu Mentimeter (wersja Pro) a ich cel to wsparcie procesu zapamiętywania ważnych informacji ze szkolenia.

Anonimowość uczestników

Wspólną cecha tego typu programów jest brak konieczności podawania danych osobowych podczas korzystania z nich.

Uczestnicy wchodzą wpisując numer sesji (każdy wpisuje ten sam numer). Najczęściej NIE identyfikują się wcale lub wpisują jedynie NICK. Nie ma konieczności podawania jakichkolwiek danych osobowych, więc nie obowiązują regulacje RODO.

Warto jednak zaznaczyć, że tylko NIEKTÓRE narzędzia te sprawdzą się przy prowadzeniu imiennych testów. Jest to Klaxoon oraz SlideLizard.

Kahoot, czyli kolorowy zawrót głowy

Kahoot został stworzony przede wszystkim na potrzeby edukacji dzieci i młodzieży. Później powstała wersja dostosowana do rynku biznesowego.

To program, który umożliwia interakcje w formie grywalizacji. Aby zacząć tworzyć Kahoot’y należy się zarejestrować. Aktualnie mamy do wyboru trzy rodzaje kont:

 • konto biznesowe dla firm
 • konto dla edukacji profesjonalnej
 • konto do użytku domowego

Interakcje w Kahoot

Podstawowa forma interakcji w Kahoot to quiz. Jest on nietypowy. Uczestnicy odpowiadają na swoich urządzeniach klikając w kolorowe prostokąty. Na ekranie prowadzącego kolorom są przyporządkowane odpowiedzi.

Tak widzi uczestnik ekran prelegenta, na którym widać pytanie i przyporządkowane do niego kolorowe odpowiedzi.

Tak ekran z odpowiedziami na swoim smartfonie widzi uczestnik.

Do pytań można załadować obrazy własne lub pochodzące z biblioteki Kahoot, a także filmy z YouTube’a (można zaznaczyć w jakim momencie ma się zacząć i zakończyć odtwarzanie).
Poniżej – screenshot, na którym widać panel do tworzenia quizu.

Warto zaznaczyć, że możliwości Kahoota są inne w każdym typie licencji. Niestety czyni to ofertę nieprzejrzystą. Inne opcje dostępne są w licencjach biznesowych, inne w edukacyjnych a inne dla osób indywidualnych.

Oto możliwości Kahoot w licencjach biznesowych:

 • Licencja Standard – tylko 1 typ quizu, do 20 uczestników
 • Licencja PRO – 7 rodzajów interakcji, branding, do 50 uczestników
 • Licencja Premium – wszystkie opcje i do 2000 uczestników
 • Licencja Kahoot 360 Pro – dodatkowo pełny branding, śledzenie postępów nauki i inne

Oto możliwości Kahoot w licencjach edukacyjnych:

 • Licencja free – 1 typ quizu do 8 uczestników
 • Licencja PRO – 4 rodzaje interakcji, branding, do 20 uczestników – 3 grupy, można wstawiać slajdy między interakcjami
 • Licencja PREMIUM – 7 rodzajów interakcji, do 20 uczestników – 10 grup
 • Licencja Premium+ – dodatkowo nielimitowana liczba uczestników, płatność przez fakturę

Uczestnicy logują się podając pin oraz nick, a prezenter widzi dołączające osoby i decyduje o rozpoczęciu gry. Podczas przeprowadzania testu po każdym pytaniu pojawia się prawidłowa odpowiedź i ilość osób, które wybrały poszczególne rozwiązania. W następnym kroku widzimy ranking wyników uczestników zabawy.
Poniżej prezentujemy ekran widoczny dla uczestników przed rozpoczęciem quizu. Widać, że do gry gotowy jest już jeden gracz – Marta.

Ceny

Darmowe konto przeznaczone do użytku osobistego oraz szkolnego umożliwia tworzenie wszystkich typów interakcji oraz przeszukiwanie bazy dostępnych Kahoot’ów i granie w nie.

Dla firm z rynku biznesowego dostępne są TYLKO wersje płatne:

 • Standard – 10 Euro miesięcznie
 • Pro – 20 Euro miesięcznie
 • Premium – 40 Euro miesięcznie
 • 360 Pro – 60 Euro miesięcznie

Wszystkie opcje poza kontem Standard są płatne na rok z góry.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Mentimeter, czyli świetne narzędzie pozwalające zadawać różne typy pytań

Ten szwedzki program służy do interakcji z uczestnikami, w których odpowiadają oni na pytania lub zadają pytania prowadzącym. Uczestnicy raczej nie kreują rozwiązań (to różnica w stosunku do Klaxoona, o którym piszemy poniżej).

Poniżej możesz obejrzeć mój webinar na temat Mentimeter (UWAGA! Włącz w playerze dźwięk!) lub przeczytać o nim w dalszej części tego wpisu.

Interakcje w Mentimeter

W Mentimeter jest 9 typów interakcji oraz quiz. Producent cały czas dodaje nowe opcje, dlatego będę się stała uzupełniać ten post o nowości.

Wyniki ankiet i quizów można prezentować w różnych formach, np. jako wykres słupkowy czy kołowy.

Oto typy ankiet i quziów w Mentimeter:

a) z obowiązkiem wybrania odpowiedzi w kilku wariantach:
– skala – oceniasz na skali np. czy coś ci się podoba, czy nie
– przydział punktów – masz do dyspozycji 100 punktów i musisz je rozdzielić między kilka np. cech (dobry przykład to pytanie: jakie cechy cenisz u menadżera? odpowiedzi to: uczciwość, dążenie do celu, otwartość, zorganizowanie – ty jako uczestnik rozdzielasz owe 100 pomiędzy te cztery cechy).
– Who will win? – pokazujesz np. trzy zdjęcia zrobione przez uczestników szkolenia a pozostałe osoby głosują na najlepsze z nich
– pytanie z odpowiedziami w formie obrazu
– pytanie z możliwością wielokrotnego wyboru

b) bez predefiniowanych odpowiedzi (pytanie otwarte):
– chmura tagów

[responsive]Mentimeter wyniki chmura tagow[/responsive]

– pytanie z miejscem do wpisania odpowiedzi/opinii– wpisujesz tak po prostu swój tekst
macierz
sesja Q&A
quiz, w którym z maksymalnie 5 odpowiedzi należy wybrać 1 prawidłową; ten typ umożliwia grywalizację: uczestnicy podają nick i otrzymują punkty są za prawidłową odpowiedź i czas reakcji, na koniec można zaprezentować ranking wyników.
reakcja – to ikony kciuków skierowanych w górę lub w dół, dzięki czemu szybko zapytasz grupę, czy np. jest gotowa do działania. Ikony w sumie jest 5 (np. wśród nich jest ikona kotka).

Czym są prezentacje w Mentimeter?

Interakcje możesz stworzyć przed spotkaniem w formie swego rodzaju „prezentacji”- nie jest to jednak PowerPoint – gdzie każdy kolejny „slajd” jest interakcją. Dodawanie „slajdów” jest szalenie proste. Na „prezentacji” możesz wpisać swoje tytuły interakcji oraz ich dłuższe opisy, a także umieszczać zdjęcia w tle.

[responsive][/responsive]

Raz stworzone pytanie możesz użyć ponownie. Tu masz dwie opcje:

 • resetujesz wcześniejsze odpowiedzi uczestników
 • stare i nowe odpowiedzi gromadzą się w bazie programu i możesz je porównać. Tu więcej o tej funkcji.

Obecnie jest też opcja załadowania własnej prezentacji w kilku formatach:

 • PowerPoint,
 • PDF,
 • Prezentacja Google
 • plik Keynote

i jej edycji w Mentimeter na interaktywną prezentację. Wygląd slajdów można dostosować przez wybór stylu, rodzaju czcionki oraz dodawanie kolejnych kolorów do wizualizacji wyników.

Ceny i różnice między wersjami Mentimeter

Program dostępny jest w wersji darmowej oraz płatnej. Są dwie zasadnicze różnice między tymi wersjami:

 • Wersja bezpłatna – umożliwia interakcje z nieograniczoną publicznością, jednak w bardzo okrojonym zakresie. W jednej „prezentacji” można użyć tylko 2 typów zadań (z 9 dostępnych do wyboru)+ zrobić jeden 5-pytaniowy quiz. Jeśli chcesz mieć więcej aktywności, to musisz zakładać nową „prezentację”, a uczestnicy muszą wejść do niej wpisując nowy numer spotkania. Jeśli chcesz przetestować możliwości programu, to zdecydowanie to wystarczy. Do codziennego profesjonalnego użytku jest raczej nie do zaakceptowania.
 • Najważniejsza różnica między nimi z punktu widzenia trenera, to możliwość pobrania wyników głosowań i interakcji. W wersji bezpłatnej każdy uczestnik może „poprosić” system o przesłanie wyników – na końcu interakcji system „proponuje” taką opcję. Moim zdaniem jest to powód, dla którego każdy profesjonalny trener czy pracownik HR powinien myśleć o wersji płatnej. W niej można tę opcję wyłączyć.

Dostępne są dwie wersje płatne w zależności od rodzaju wykorzystania. Cennik dla biznesu (plany płatne z góry za rok):

 • Basic – $9.99 na miesiąc na użytkownika – umożliwia korzystanie z nielimitowanej ilości pytań w jednej prezentacji, a także eksport danych, które w tej wersji są wyłącznie Twoją własnością. W tej wersji można wyłączyć opcję pobierania wyników interakcji przez uczestników.
 • Pro– $24.99 na miesiąc na użytkownika – tutaj wszystko jest dostępne bez limitów, poza tym można też customizować prezentację i dodać swoje logo oraz tła macierzy. Firma pisze na swojej stronie www, że dopiero od wersji PRO wystawia fakturę.

Cennik dla edukacji profesjonalnej:

 • Educational Basic– $6.99 na miesiąc na użytkownika – nielimitowanej ilości uczestników i prezentacji oraz quizów i pytań w ramach prezentacji. Eksport danych oraz możliwość wyłączenia opcji pobierania wyników interakcji przez uczestników.
 • Educational Pro– $14.99 na miesiąc na użytkownika – wszytkie opcje dostępne bez limitów, możliwość dodania własnego logo oraz brandingu.

Wszystkie licencje umożliwiają jednoczesne działanie nieograniczonej liczby osób. Jedynie w przypadku quizu maksymalna ilość uczestników to 500.

W razie pytań lub kłopotów z programem polecam kontakt z supportem, który bardzo sprawnie odpowiada i w naszym przypadku szybko rozwiązał problem, który zaistniał przy zakładaniu konta.

SlideLizard, dla poszukujących wtyczki do PowerPointa

W przeciwieństwie do pozostałych programów przedstawionych w tym artykule w przypadku SlideLizard prezentacja nie jest przygotowywana online w chmurze. Tworzy się ją w programie Power Point i tam też dodaje się wybrane interakcje.

SlideLizard to wtyczka do PowerPointa!

Na poniższym screenshocie widać, że wgranie tej wtyczki na komputer powoduje, że w Twoim PowerPoincie dodaje się nowa zakładka – SlideLizard.

[responsive] [/responsive]

Interakcje w SlideLizard:

 • głosowanie na żywo
 • quizy
 • udostępnianie slajdów na żywo
 • sesje Q&A
 • feedback
 • możliwość robienia notatek oraz oznaczania ważnych slajdów przez uczestników
[responsive] [/responsive]

Oprócz klasycznych narzędzi ankietowo-quizowych uczestnicy mogą zadawać pytania anonimowo lub imiennie, co daje możliwość generowania leadów lub inny sposób wykorzystania zebranych danych.

SlideLizard daje ci możliwość imiennego zbierania wyników quizów i ankiet.

Ceny SlideLizard

W przypadku tego programu mamy do wyboru konto dla pojedynczego użytkownika, konto dla firm i zespołów oraz możliwość wykupienia dostępnu tylko na jedno wydarzenie. W przeciweństwie do pozostałych programów nie ma oddzielnego cennika dla edukacji profesjonalnej.

Zarówno w przypadku opcji dla firm, jak i jednorazowych wydarzeń dostęp wyceniany jest idywidualnie na podstawie złożonych poprzez stronę zapytań.

Cennik dla pojedynczego użytkownika:

 • Free do 20 uczestników, do 20 slajdów, ankiety, Q&A, feedback uczestników.
 • Basic 8 Euro miesięcznie w przypadku płatności za rok, 9 Euro w przypadku płatności miesięcznej – do 50 uczestników, nielimitowana ilość slajdów, dostęp do dantych uczestników, możliwość udostępniania slajdów na żywo.
 • Pro 17 Euro miesięcznie w przypadku płatności za rok, 19 Euro w przypadku płatności miesięcznej, do 200 uczestników, quizy, notaki i oznaczanie sklajdów przez uczestników, możliwość exportu danych oraz zabezpieczenia prezentacji hasłem.

Warto zauważyć, że opcję Basic oraz Pro można bezpłatnie testować przez 30 dni, w przypadku nieopłacenia dostępu po tym czasie wtyczka działa nadal z ograniczeniami dla opcji Free.

Slidoo, to bardzo drogie rozwiązanie

Ciekawym, aczkolwiek drogim, rozwiązaniem jest program Slidoo, który łączy funkcjonalności programów typu Mentimeter oraz SlideLizard. Można bowiem korzystać z niego online w chmurze lub przygotować prezentację w PowerPoint lub Google Slides. W drugim wypadku interakcje dodasz przy użyciu wtyczki przeznaczonej do integracji Slidoo z PowerPoint, czy Google Slides.

Warte zainteresowania jest także możliwość integracji Slidoo z programami do prowadzenia wideokonferencji jak: Vimeo, Facebook Live czy YouTube. Opcja ta jest jednak dostępna tylko w przypadku planów płatnych: Pro, Corporate, Premium, Enterprise, Teacher, Department oraz Institution.

Interakcje w Slidoo

W przypadku Slidoo w wersji darmowej mamy do wyboru pięć interakcji:

 • pytania wielokrotnego wyboru – zaznaczamy tylko poprawną odpowiedź, nie ma możliwości wprowadzenia punktacji.
 • pytanie otwarte
 • chumra tagów
 • feedback – poprzez wybór od jednej do 10 gwiazdek
 • quiz – jest to forma podobna do pytań wielokrotnego wyboru, w tym przypadku, jest jednak możliwość ustawienia ram czasowych na odpowiedź.

W przypadku konta płatnego możliwe jest także organizowanie ankiet.

[responsive] [/responsive]

[responsive][/responsive]

Ceny Slidoo

Podobnie jak w przypadku reszty programów mamy opcje zakupu na rok lub na jednorazowe wydarzenie.

Jest także oddzielny cennik w przypadku wykorzystania w edukacji formalnej.

Plany roczne dla firm:

 • Basic (bezpłatny)  – do 3 typów zadań w jednej prezentacji, burza mózgów, pytania do uczestników w trakcie i po wydarzeniu.
 • Internal 50 Euro miesięcznie w przypadku płatności za rok – jeden użytkownik, do 1000 uczestników, do 5 typów zadań podczas jednej prezentacji. Możliwość wyboru kolorystyki i stylu spośród dostępnych.
 • Corporate od 75 Euro miesięcznie w przypadku płatności za rok – cena rośnie o 25 Euro w przypadku każdego kolejnego użytkownika, do 1000 uczestników, nielimitowana ilość głosowań, możliwość brandingu.
 • Enterprise od 150 Euro miesięcznie w przypadku płatności za rok – cena rośnie o 37,5 Euro w przypadku każdego kolejnego użytkownika, do 5000 uczestników, dodatkowe opcje związane z bezpieczeństwem i prywatnością, wsparcie techniczne eksperta.

Plan jednorazowy:

 • Basic (bezpłatny)  – do 3 typów zadań w jednej prezentacji, burza mózgów, pytania do uczestników w trakcie i po wydarzeniu.
 • Private 149 Euro za wydarzenie – jeden użytkownik, do 1000 uczestników, do 5 typów zadań podczas jednej prezentacji. Możliwość wyboru kolorystyki i stylu spośród dostępnych.
 • Pro 249 Euro za wydarzenie – do 1000 uczestników, nielimitowana ilość zadań, możliwość brandingu.
 • Premium 749 Euro za wydarzenie – do 1000 uczestników, do 5000 uczestników, dodatkowe opcje związane z bezpieczeństwem i prywatnością, wsparcie techniczne esperta.

Dodatkowo zastosowano oddzielny cennik dla edukacji formalnej (nauczyciele, studenci, oragnizacje nonprofit):

 • Free – do 7 uczestników, nielimitowane pytania, prezentacje oraz Q&A
 • Teacher $4.95 miesięcznie – do 25 uczestników, możliwość eksportu danych, oragniczenia jednynie w brandingu.
 • Department $9.95 miesięcznie – do 50 uczestników, możliwości jak w planie Small różnica jednynie w liczbie uczestników.
 • Institution $23.95 miesięcznie – do 200 uczestników, możliwości jak w planie Small różnica jednynie w liczbie uczestników.

Zapoznaj się z pełnym cennikiem tutaj.

AhaSlides

Program AhaSlides jest niemieckim odpowiednikiem Mentimeter’a. Zarówno tworzenie interakcji, jak i sam layout są bardzo zbliżone do tego, jak wygląda to w programie Mentimeter.

Dużym plusem programu jest bardzo rozbudowany cennik, dzięki czemu istnieje możliwość dopasowania opcji cenowej do potrzeb. Warto zwrócić uwagę, że poszczególne plany nie różnią się znacznie między sobą, jeżeli chodzi o funkcjonalność. Główną różnicą jest ograniczona liczba uczestników w zależności od wybranego planu. Widać to dobrze w przypadku planu bezpłatnego, gdzie nie ma ograniczeń co do liczby interakcji, jest za ograniczenie tylko do 7 uczestników.

Interakcje w AhaSlides

W AhaSlides mamy do wyboru 5 rodzajów pytań oraz 3 typy quizów.

Formy pytań:

 • pytania wielokrotnego wyboru
 • pytania z odpowiedzią w formie zdjęcia
 • pytania otwarte
 • sesja Q&A
 • chmura tagów

Formy quizów:

 • wybierz odpowiedź z dostępnych
 • wybierz obrazek
 • wpisz własną odpowiedź

W przypadku quizów mamy możliwość ustawienia wybranej liczby punków dla danej odpowiedzi, czasu odpowiedzi na dane pytanie, jest także opcja premiowania za szybkość odpowiadania na pytania.

[responsive] [/responsive]

W przypadku wszystkich opcji mamy możliwość zmiany tła oraz dodania własnego zdjęcia w tle. Istnieje także opcja dodania nagrania w formie audio.

Wyniki odpowiedzi można pokazać w różnej formie w zależności od typu pytania lub zablokować ich widoczność dla uczestników.

Ceny AhaSlides

Cennik jest bardzo rozbudowany. Występują różne plany w zależność od tego na jaki okres zamawiany jest dostęp do programu.

Plany roczne:

 • Free do 7 uczestników, nielimitowane pytania, prezentacje oraz Q&A.
 • Essential $4.95 miesięcznie w przypadku płatności za rok, $14.95 w przypadku płatności miesięcznej – do 50 uczestników, możliwość eksportu danych, ograniczenia jedynie w brandingu.
 • Plus $10.95 miesięcznie w przypadku płatności za rok, $32.95 w przypadku płatności miesięcznej – do 200 uczestników, możliwości jak w planie Essential różnica jedynie w liczbie uczestników.
 • Pro $15.95 miesięcznie w przypadku płatności za rok, $49.95 w przypadku płatności miesięcznej – do 10.000 uczestników, możliwość dodatnia własnego logo, duży wybór fontów.

Plan jednorazowy:

 • Mini $2.95 za prezentację – do 15 uczestników, nielimitowane pytania, prezentacje oraz Q&A.
 • Small $6.95 za prezentachę – do 30 uczestników, możliwość eksportu danych, oragniczenia jedynie w brandingu.
 • Medium $16.95 za prezentację – do 100 uczestników.
 • Large $35.95 za prezentację – do 1000 uczestników.

Dodatkowo zastosowano oddzielny cennik dla edukacji formalnej (nauczyciele, studenci, oragnizacje nonprofit:

 • Free – do 7 uczestników, nielimitowane pytania, prezentacje oraz Q&A
 • Edu Small $4.95 miesięcznie – do 25 uczestników, możliwość eksportu danych, ograniczenia jedynie w brandingu.
 • Edu Medium $9.95 miesięcznie – do 50 uczestników, możliwości jak w planie Small różnica jedynie w liczbie uczestników.
 • Edu Large $23.95 miesięcznie – do 200 uczestników, możliwości jak w planie Small różnica jedynie w liczbie uczestników.

Zapoznaj się z pełnym cennikiem tutaj.

Klaxoon

Ten francuski program ma podobne opcje jak Mentimeter, ale można w nim także skorzystać z narzędzia do burzy mózgów i funkcji „zwinnej” platformy e-learningowej.

To rozwiązanie oferuje nie tylko możliwość interakcji z uczestnikami na żywo, ale również dodawania materiałów do samodzielnego studiowania (artykuły, filmy). Uczestnicy mogą umieszczać rozwiązania zadań, czy też dać informację zwrotną na temat zadania.

Jeśli chcesz wykorzystać Klaxxon tylko do bieżącej interakcji, to uczestnicy wchodzą po podaniu kodu wydarzenia i nicku (to różnica w stosunku do Mentimetr – tam uczestnik podaje nick tylko jeśli wykorzystujesz quiz). Osoby biorące udział w spotkaniu nie muszą się jednak w żaden sposób logować swoimi danymi.

Z punktu widzenia prowadzącego ważny jest dostęp do statystyk aktywności uczestników wydarzenia.

Swego czasu robiliśmy z kolegą webinar nt. Klaxoon. Obejrzysz go tu.

Interakcje z uczestnikami w Klaxoon

Cały przebieg spotkania jest rejestrowany w formie osi aktywności, która jest widoczna dla wszystkich uczestników. Warto wiedzieć, że w tym programie jest możliwość czatowania z innymi uczestnikami spotkania. Poniżej opisujemy pozostałe rodzaje interakcji.

 • Narzędzie do prowadzenia burzy mózgów umożliwia dodawanie pomysłów w różnych kategoriach oznaczonych kolorami. Notatki mogą być opisowe, rysowane lub dodane w formie pliku graficznego. Prowadzący może porządkować spływające od uczestników pomysły, a także dodawać swoje własne. Dostępne są tutaj narzędzia typowe dla białej tablicy np. pisak w różnych kolorach, gumka. Prezenter może też dodawać grafiki oraz tło. Notatki mogą być w łatwy sposób filtrowane.
  Poniżej widzisz efekt pracy zespołowej w czasie burzy mózgów.
[responsive]Klaxoon burza mozgow wyniki[/responsive]

Tu widzisz zrzut z ekranu smartfona z „karteczką” do zgłaszania swoich pomysłów w burzy mózgów.

[responsive]Klaxoon burza mozgow[/responsive]
 • Ankietę przeprowadza się tutaj za pomocą funkcji Live vote. Prowadzący przygotowuje pytanie wraz z odpowiedziami i uruchamia ankietę. Jest kilka typów ankiet: jedno- i wielokrotnego wyboru, szeregowanie na zasadzie drag&drop, rating, czyli przydzielanie gwiazdek, pytanie otwarte, przypisywanie do zdefiniowanych kategorii.
[responsive][/responsive]
 • Można zbierać pomysły w chmurze tagów. Uczestnicy dodają notatki w formie pisemnej, a prowadzący obserwuje ilość spływających odpowiedzi. Wszyscy na bieżąco widzą jak rośnie chmura tagów. Wielkość czcionki odpowiada popularności danego hasła. Wyniki można też oglądać w formie tabeli.
 • Quiz w Klaxoon to także kilka opcji do wyboru. Oprócz typowych pytań jedno-i wielokrotnego wyboru, możesz przeprowadzić na jeszcze 7 innych sposobów (w sumie jest ich 9). Detale znajdują się na poniższej grafice.
[responsive][/responsive]
 • Adventure to specjalny rodzaj quizu. Tu uczestnicy ścigają się na czas i na jak największą liczbę prawidłowych odpowiedzi. Można skorzystać z ciekawych grafik stanowiących tło rywalizacji (może być to np. widok galaktyki). Uczestnicy odpowiadają na kolejne pytania, a prowadzący widzi postęp ich pracy na planszy lub w tabeli. Na koniec wyniki prezentowane są w tabeli w formie rankingu. W Adventure możesz zadać pytania na 9 sposobów, tak jak w quizie.

W Klaxoon możesz także zakładać konta dla uczestników i zapraszać ich do zapoznania się z umieszczonymi tam materiałami (funkcja Capsule). Dla nas jest to przydatna opcja podczas codziennej pracy w ramach blended learningowych szkoleń. Ważne dla nas jest to, że uczestnicy mogą umieścić plik ze swoim rozwiązaniem, dać swój feedback nt. zadania (ocena za pomocą gwiazdek lub wypowiedź pisemna).

Program oferuje też statystyki, w których widać postępy grupy. Taka dokładna informacja jest pomocna w motywowaniu uczestników szkoleń w komunikacji mailowej lub telefonicznej.

Ceny Klaxoon

Aktualnie dostępne są dwa plany cenowe:

 • Konto bezpłatne – do 10 użytkowników
 • Konto Pro od $9,99 miesięcznie – program ten umożliwia spotkania dla maksymalnie 100 osób.

Licencja dla 200 osób kosztuje dodatkowo 199 euro za miesiąc, czyli w sumie za rok 2616 euro. Jeśli masz licencję 100 i chcesz ją zwiększyć jednorazowo do 300, to zapłacisz 610 euro.

Podsumowanie

Programy do quizów i ankiet są już dość często stosowane w czasie szkoleń realizowanych zdalnie (online). Należy jednak pamiętać, aby uprzedzać uczestników o takich interakcjach. Dlaczego? Pamiętaj o tym, że idealna koniuracja sprzętu w tym wypadku, to taka, gdy uczestnik ogląda szkolenie online na komputerze a na smarftonie bierze udział w interakcjach, które mu zaproponujesz (na przykład w programach typu Mentimeter, czy też Kahoot). 

Wybierając program sprawdź, jaką politykę cenową ma producent. Jeśli szukasz wersji darmowej – możesz wybierać między podejściem, jakie ma na przykład Mentimeter (dowolna liczba uczestników a ograniczona liczba interakcji w jednej prezentacji) oraz takim, jakie ma AhaSlides (ograniczona liczba uczestników do 7 osób, ale dowolna liczba interakcji). 

Warto też zastanowić się, co jest dla Ciebie wygodniejsze – czy program działający całkowicie w chmurze (np. Metimeter, czy AhaSlides), czy wtyczka do PowerPointa (SlideLizard).