To post, w którym prezentujemy kolejny program do webinarów oparty o technologię HTML5 i WebRTC – francuski LiveStrom to startup, w którym na razie jego twórca pisze maile do nowych użytkowników, ale też osobiście na nie odpowiada. Zadałam kilka pytań mailowo i zawsze otrzymywałam odpowiedź.

W ogólnodostępnym pokoju jest nadawana transmisja z stacji kosmicznej (!), którą obejrzysz tu.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5

[/responsive]
LiveStorm jest reklamowany jako lepszy program do webinarów (better webinar program) i zamierzałyśmy sprawdzić, czy faktycznie tak jest?

Technologia HTML5 oraz WebRTC powoli staje się nowym standardem dla platform do webinarów. Programy, które działają w oparciu o wtyczkę Adobe Flash, odchodzą do lamusa. Tu przeczytasz więcej. Niedawno testowałyśmy inny program tego typu – Crowdcast. Tu poznasz szczegóły naszego testu.

Marta Eichstaedt

LiveStrom jest moim zdaniem bardzo ciekawym rozwiązaniem opartym na HTML5. Jest to chyba pierwszy soft tego typu, który chciałabym zastosować na webinarach z klientami. Myślę, że kupimy w Webcomm licencję na LiveStrom, aby zrobić testy z klientami korporacyjnymi (na razie robiliśmy testy wewnętrzne), którzy są naszą główną grupą docelową. Będzie nas interesowało, jak LiveStrom zachowa się na firmowych komputerach i w firmowych sieciach informatycznych. Mają one różne blokady i często starsze przeglądarki internetowe. Stay tuned! Wadą jest dość wysoka cena na poziomie softów, które działają na rynku wiele lat i mają ugruntowaną pozycję w korporacjach.

Zanim zaczniesz

Program działa poprzez przeglądarkę na komputerach, a także urządzeniach mobilnych. Warto tu zaznaczyć, że przeglądarka musi obsługiwać HTML5. Te najbardziej popularne są już dostosowane. W razie wątpliwości na tej stronie wykonasz test przeglądarki.
Na smatfonach lub tabletach należy spodziewać się ok. 10-15 s opóźnienia podczas transmisji webinaru.
Oczywiście, aby zacząć organizację webinarów należy założyć konto. Uczestnicy spotkania natomiast muszą zarejestrować się przed rozpoczęciem wydarzenia.

Livestorm na próbę

Tu nie ma szału! Wersja próbna pozwala na organizację TYLKO jednego 30-minutowego webinaru, w którym może wziąć udział 10 uczestników. Warto dodać, że ta wersja nie wspiera takich przeglądarek jak Safari oraz IE, a także nie jest kompatybilna z urządzeniami mobilnymi.

Tworzenie spotkania

Aby zorganizować webinar trzeba wejść na stronę https://livestorm.co/ i zarejestrować się. Jako zalogowany użytkownik możesz zacząć kreować nowe wydarzenie. Na początku należy dodać tytuł i opis, a także ustalić termin spotkania.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]

Jeśli podczas webinaru będziesz miał dodatkowego prelegenta to może zaprosić go wpisując adres email w pole “+add new contriburtor”.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]

Kolejną opcją jest definiowanie pół w formularzu rejestracji.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]

Następna sekcja pozwala na kreowanie wyglądu formularza zapisu na webinar. Można tutaj dodać własne zdjęcie w tle i logo, a także określić kolory tła oraz przycisku.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]

W kolejnym kroku można wybrać typ spotkania: webinar, event, live workshop, masterclass.
Warto tu zaznaczyć, że pokój ma zawsze takie same funkcje, a wybrana nazwa po prostu pojawia się w mailach i formularzu rejestracji związanych ze spotkaniem.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]
W kolejnej części można zmienić ustawienia prywatności i widoczności zakładek w pokoju.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]
Następnie możesz wybrać różne formy powiadomień o webinarze.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]
Dwie ostatnie sekcje to ustawienia dotyczące nagrywania oraz integracji.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]
Kiedy określisz już wszystkie ustawienia możesz opublikować webinar klikając zielony przycisk” Publish webinar” znajdujący się w ramce po prawej stronie. Znajdziesz tam też link do formularza zapisu oraz do pokoju webinarowego.

Pokój webinarowy

W pokoju webinarowym po lewej widać okno z obrazem z kamery gospodarza oraz kilka zakładek po prawej stronie.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]

Znajdziesz tam czat (Chat), pytania (Questions), ankiety (Pools) oraz listę uczestników (People). Na dole obszaru, w którym wyświetla się obraz z kamery znajdują się ikony do sterowania głosem, wideo, udostępniania ekranui ustawieniami. W górnym prawym rogu można natomiast zakończyć webinar, udostępnić mutlimedia, przejść do trybu pełnoekranowego oraz ukryć prawą część z zakładkami czat, pytania itd.

Prowadzenie webinaru

W Livestorm prowadzenie webinaru jest zdecydowanie bardziej komfortowe niż w Crowdcast, który niedawno testowałyśmy (test Crowdcast znajdziesz tu). Wszystkie opcje pokoju są widoczne bez konieczności scrollowania. W prawej części jest kilka zakładek. Gdy w którejś z nich pojawi się coś nowego usłyszysz krótki sygnał dźwiękowy i zobaczysz czerwoną kropkę przy nazwie zakładki.[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]

Program działa bardzo płynnie, a jakość obrazu oraz dźwięku jest bardzo dobra. Dodatkowo na 5 minut oraz 1 minutę przed zakończeniem webinaru otrzymujemy powiadomienie o upływie czasu. W pełnej wersji webinar może mieć maksymalnie 4 h. Poniżej opisujemy najważniejsze funkcje.

Dodawanie prezenterów

W Livestorm podczas webinaru może być tylko 2 prezenterów. Twórcy tej platformy zakładają, że na większej ilości prezenterów nie mogą skupić się uczestnicy i spotkanie staje się nieefektywne.

Prezenterów można dodawać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest opcja zapraszania prezentera już podczas procesu tworzenia wydarzenia, co widać na jednym z wcześniejszych sceenów. Druga możliwość jest dostępna w zakładce “People”. Kiedy na liście osób najedziemy myszką na wybraną osobę pojawią się 2 opcje: “Kick” (czyli usunięcie z pokoju webinarowego) oraz “Invite on stage”, czyli zaproszenie do działania na ekranie.

[responsive][/responsive]

Przy ikonce uczestnika pojawia się napis “pending invitation”, a już po zatwierdzeniu “gettnig ready”, aż wreszcie obraz z kamery nowego prezentera jest widoczny obok wideo gospodarza. Gospodarz spotkania może wyłączyć mikrofon oraz obraz z kamery drugiego prezentera.

Czat

Po prawej stronie widać zakładkę z czatem. Istnieją tu podstawowe możliwości moderacji – organizator spotkania może po prostu usunąć swoje wpisy oraz innych osób.

Pytania

Kolejna zakładka to “Question”. Uczestnicy mogą tu zadawać pytania. Prezenter odpowiada pisemnie na pytanie i jej tekst jest widoczny pod danym pytaniem.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]

W programie tym też można oddawać głosy na zadane przez uczestników pytania. Dzięki temu prezenter łatwo może się przekonać, jakie tematy cieszą się największym zainteresowaniem.

Ankiety

Następna zakładka umożliwia przeprowadzenie ankiety.

Mamy tu możliwość dodania wielu odpowiedzi (może to być nawet kilkadziesiąt).

Automatycznie ustawiona jest ankieta z jednokrotną odpowiedzią, ale można też wybrać opcję wielokrotnej odpowiedzi.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]

Prezentacja i wideo

Livestorm daje możliwość załadowania plików pdf oraz mp4 poniżej 500MB i to jest jego wielka zaleta, bo nie każdy program oparty o HTML5 to potrafi.

Aby załadować prezentację należy kliknąć w ikonę “Share a media”, która jest po prawej stronie na górze głównej części pokoju webinarowego. Wtedy pojawi się okienko, w którym można dodać odpowiedni plik.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]

Gdy zostanie on już załadowany, to pojawi się na liście na dole strony. Aby rozpocząć prezentowanie należy kliknąć przycisk “Share media”. Wtedy powrócisz do pokoju webinarowego i w głównej części tego obszaru pojawi się wybrany plik. Slajdy można łatwo zmieniać używając strzałek.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]

Na górze widać też, która to strona dokumentu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla prezentera.

Uczestnicy mogą w łatwy sposób pobrać prezentowany dokument klikając w ikonę chmurki, która pojawia się po prawej stronie prezentacji.

Można też pokazać uczestnikom film z YouTube’a, wystarczy dodać link.

W celu dzielenia ekranu należy pobrać specjalny plugin do przeglądarki (podobnie jak w każdym innym programie do webinariów opartym na HTML5). Dzieje się to naprawdę błyskawicznie i nie utrudnia pracy. Gdy rozszerzenie się zainstaluje wyskakuje okienko, w którym dokonujemy wyboru, czy chcemy pokazać uczestnikom cały ekran, czy wybrane okno aplikacji.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]

Stremowanie z YouTube

Próbowałyśmy dwukrotnie skorzystać z tej funkcji, ale niestety bezskutecznie.

W kontakcie z przedstawicielami firmy dowiedziałyśmy się, że obecnie jest możliwość stremowania z YouTube’a do Livestorm. Można więc tak ustawić dostępność, że wydarzenie będzie widoczne w pokoju webinarowym i na YouTube’ie jednocześnie.

Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że możesz puścić miksowany obraz wideo (np. z belkami z podpisami, obraz typu Picture in picture) do YouTube, po to, aby pokazać go w wirtualnym pokoju.[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]

Statystyki i integracje

Livestrom posiada rozbudowane statystyki pokazujące uczestników webinaru, czas przebywania w wirtualnym pokoju a także źródło zapisów.

Inną ważną rzeczą są integracje z tak popularnymi programami jak Google Analytics, Slack, Hubspot i itp.

[responsive]LiveStorm program do webinarów HTML5[/responsive]

Ceny

Livestrom dostępny jest w 3 wariantach:
– Starter: do 100 uczestników, który kosztuje 89? miesięcznie
– Company do 250 uczestników, który kosztuje 189? miesięcznie
– Enterprise do 500 uczestników, który kosztuje 289? miesięcznie
Jest też opcja płatności za rok z góry i w tym wariancie zyskujemy miesiąc gratis.