1. Do czego służy ten program?

LucidChart to aplikacja umożliwiająca tworzenie diagramów online oparta na technologii HTML5. Jej zaleta – możesz pracować zespołowo na jednym dokumencie! Możesz udostępniać stworzony materiał w kilku wygodnych formatach, także osobom, które nie mają dostępu do LucidChart.

2. Zanim zaczniesz

Lucidchart działa “w chmurze”, więc nie ma potrzeby pobierania lub instalowania pliku. Dzięki czemu można z  LucidChart  korzystać z dowolnego komputera w dowolnym miejscu.

Wystarczy zalogować się na stronie (działa także logowanie przez konto Gmail oraz Yahoo), założyć konto i zacząć “rysować”.

Osoby zainteresowane tworzeniem diagramów wyłącznie do prywatnych celów  mogą pracować na wersji bezpłatnej, choć korzystanie z niej objęte jest pewnymi ograniczeniami. Przy dokumencie mogą pracować dodatkowo dwie osoby i użytkownik może tworzyć nieograniczoną liczbę podstawowych diagramów składających się z nie więcej niż 60 elementów każdy.

Ja pracuję na licencji Team5. Część opisywanych funkcji nie będzie dostępna w wersji darmowej. Na przykład nie ma tam dobrych opcji udostępniania pliku osobom nie pracującym w Lucidchart.

Istnieje możliwość sprawdzenia na jakich zasadach działają i co dodatkowego oferują pakiety płatne. W tym wypadku obowiązują limity czasowe – 14 dni.

3. Jakie są zalety programu i dlaczego nadaje się do pracy w rozproszonych zespołach?

  • W jednym czasie nad dokumentem może pracować wiele osób – tego nie potrafi każdy program do rysowania map myśli i diagramówLucidChart obszar roboczy
  • Praca odbywa się w czasie rzeczywistym, wszelkie poprawki i zapis dokonują się na bieżąco, choć tu osoby przyzwyczajone do pracy w Google Docs mogą nie być do końca zadowolone.

O ile w Google Docs proces zachowywania (save) pliku jest praktycznie niewidoczny i od razu widzimy, co stworzyła inna osoba pracująca synchronicznie z nami w dokumencie, to twórcy Lucidchartu nie osiągnęli takiej perfekcji. Tu trzeba chwilkę (2-5 sek.) poczekać, aż zobaczymy pracę innej osoby.

Na szybkość synchronizowania się wersji plików duży wpływ ma jakość łącza i szybkość komputera. Na moim starym komputerze praca na Lucidcharcie była średnio przyjemna. Natomiast na nowym (procesor i7, Win 7) – idzie bardzo sprawnie.

  • Współpracownicy mogą zamieszczać swoje uwagi w postaci notatek, które przypisane są do danego kształtu na diagramie.LucidChart dodawanie komentarzy
  • Dostępna jest historia pliku i wiadomo kto, co i kiedy  zmieniałLuciChart historia.
  • Jest możliwość udostępniania swoich dokumentów – diagramów innym, także osobom, które nie mają konta w Lucidchart. Można pobrać nie tylko plik pdf czy też graficzny ale także pobrać adres ULR, który pokaże dokument w przeglądarce internetowej. Zobaczcie jak to działa.

LucidChart adres

Rozpoczynamy pracę

Użytkownik ma do dyspozycji obszar roboczy, na którym tworzy diagramy swojego autorstwa. Do tego celu wykorzystuje kształty (strzałki, prostokąty, koła itp.) – znajdują się po lewej stronie. Na zasadzie przenoszenia elementów z miejsca na miejsce tworzy projekt. Dowolnie może później zmieniać ich położenie, dodawać nowe, usuwać, zmieniać kolory kształtów, grubość krawędzi, czy umieszczać tekst.

Program posiada również bogatą bazę gotowych szablonów (diagramy UML, ERD, schematy blokowe, organizacyjne i sieci, mapy myśli i serwisów internetowych, modele mechanizmów biznesowych). Wystarczy wybrać właściwy projekt i bezpośrednio na nim wprowadzać poprawki.

Dostępne funkcje stylizować kolorystykę diagramu, aby był on bardziej przejrzysty i czytelny. Sam interfejs jest również przyjazny.

Dostawca Lucidchart twierdzi, że jest także możliwość pracy na urządzeniach dotykowych – ale jej nie testowałam.

4. Inne wersje programu i plany cenowe

  • Basic / Personal – koszt od 0.00 do 9,95 $ za miesiąc dla jednego użytkownika.
  • Team – 2- 5 $ za użytkownika miesięcznie. W praktyce licencja team różni się od podstawowej między innymi tym, że ma więcej typów grafik i schematów. Ja korzystam z schematów stron www, które nie są dostępne w tańszej licencji. Można pracować zespołowo.
  • Enterprise – dla zespołów większych niż 500 osób.

Tu dowiesz się więcej o cenach Lucidchart.