fbpx

Mikrofon jest ważniejszy w dotarciu z treścią twojego webinaru do uczestników niż kamera wideo.

Gdy cię widzą ale nie słyszą – webinar nie wyjdzie. Mikrofony to bardzo obszerne zagadnienie.

Kiedy stosować mikrofon krawatowy do webinarów

Kiedy stosować mikrofon krawatowy do webinaru a także innych form materiałów szkoleniowych (np. screencasty czy też filmy wideo)?

 1. Gdy wiesz, że będziesz w ruchu podczas prezentacji. Jeśli planujesz po coś sięgać, ćwiczyć, robić coś manualnego
 2. Gdy będzie kilkoro prelegentów dyskutujących lub rozmawiających ze sobą
 3. Gdy chcesz, aby mikrofon był dyskretny i nie zasłaniał Ci części twarzy

Mikrofon krawatowy bezprzewodowy czy na kablu – który się sprawdzi w czasie webinarów?

Mikrofon krawatowy na kablu jest świetnym rozwiązaniem, gdy rozpoczynasz przygodę z webinarami, czy też innymi formami multimedialnych szkoleń. Podpinasz go do komputera poprzez mini-jack lub USB (za moment więcej o tym) i powinien działać. Jeśli nie, to sprawdzasz w systemie operacyjnym twojego komputera lub smartfona, czy prawidłowo wykrył mikrofon. Jeśli nie, to ustawiasz go ręcznie.
Jest to rozwiązanie tanie. Ceny zaczynają się od 90 złotych, choć tu nie możesz oczekiwać super jakości.

Wybierając mikrofon krawatowy warto sprawdzić, czy dedykowany jest on do użycia z komputerami czy też ze smartfonami. Te dedykowane do smartfonów są zakończone mini-jackami, a więc teoretycznie będą współpracowały z komputerami. Jednak może się okazać, że gdy użyjesz ich z komputerem, to będzie słychać dość głośne szumy w tle.

Mikrofon bezprzewodowy wymaga wprawy w podłączaniu, a także jest znacznie droższy niż mikrofon krawatowy na kablu.

W miejsce tradycyjnego kabla zastosowano tutaj nadajnik mocowany najczęściej na pasku prelegenta oraz odbiornik znajdujący się w pobliżu kamery lub miksera. Mikrofon łączysz z nadajnikiem a odbiornik z kamerą, mikserem dźwięku lub rekorderem dźwięku. Sygnał (twój głos) przenoszony jest między nadajnikiem a odbiornikiem w systemie transmisji radiowej FM (pasmo UHF lub VHF). 

Takie rozwiązanie to dla prelegenta swoboda w poruszaniu się po scenie webinaru lub filmu. Jednak to także ryzyko i trochę „zabawy”!

Po pierwsze baterie – nadajnik i odbiornik zasilane są bateriami a tych trzeba pilnować, gdyż lubią się wyładowywać.

Po drugie, niestety, mogą wystąpić zakłócenia w transmisji dźwięku. Zanik sygnału może być spowodowany odbiciami od ścian pomieszczania lub też spowodowany interferencją fal pochodzących z różnych mikrofonów, szczególnie gdy obok ciebie znajduje się inna osoba korzystająca z zestawu bezprzewodowego. Dlatego należy starannie dobierać kanały, na których będą nadawały mikrofony, maksymalnie rozsuwając częstotliwości nośne.

Jak podłączyć mikrofon krawatowy do komputera?

Mikrofony krawatowe przewodowe mogę mieć następujące wtyki:

 1. Mini jack – takie mikrofony bez problemy podepniesz do smartfona lub komputera
 2. USB – mikrofony dedykowane do pracy z komputerem
 3. Mini XLR – to profesjonalny typ łącza. Aby mikrofon zadziałał potrzebujesz przejściówki z mini XLR na XLR (raczej powinna być dostarczona w komplecie z mikrofonem) oraz urządzenia pośredniczącego. Może nim być na przykład rekorder dźwięku ZOOM, który podłączasz do komputera za pomocą mini jacka. Zaletą tego rozwiązania jest to, iż przy okazji zgrasz dźwięk na osobnej ścieżce, co ułatwi Ci postprodukcję materiału.

Mikrofony krawatowe bezprzewodowe podpinasz zazwyczaj za pomocą łącz XLR. Jednak bazowe modele, np. RODE Link FilmMaker Kit, mają łącza mini jack.

Mikrofony krawatowe przewodowe – modele i ceny

Oto kilka mikrofonów, które możesz brać pod uwagę:

a) RODE SmartLav – podpinany przez mini jack, dedykowany do smartfonów i tabletów, może działać z komputerem, sprawdź jednak, czy nie będzie zakłóceń, mała kopułka mikrofonu, nie rzuca się w oczy – 209 zł
b) Audio Technica ATR 3350 – podpinany przez mini jack, musi być zasilany baterią. Cena 109 zł i 129 zł – w wyższej cenie oferowana jest przejściówka umożliwiająca podłączenie słuchawek. Jest to ważne, gdy twój rozmówca w czasie webinaru jest w innej lokalizacji i musisz go słyszeć.
c) Saramonic SR-ULM5 USB – podpinany przez USB, dedykowany do komputerów, dość duża kopułka mikrofonu, 85 zł
d) Noxo A350 XLR – podpinany przez mini XLR, przejściówka mini XLR – XLR jest oferowana w komplecie, posiada długi 5 metrowy kabel, dość duża kopułka mikrofonu – 230 zł (beiks.com.pl – nie ma go na stronie www, można kupić w sklepie stacjonarnym)

Mikrofony krawatowe bezprzewodowe – modele i ceny

a) Rode RODELink FilmMaker Kit – model podstawowy, bardzo prosty w obsłudze, dość duży w porównaniu z innymi mikroportami, ma tylko 4 kanały, dobre rozwiązanie dla początkujących użytkowników – 1158 zł. ProTip – możesz wypożyczyć taki mikrofon z cyfrowe.pl i sprawdzić, czy Ci odpowiada ->
b) Saramonic UwMic9 RX9 + TX9 (+ TX9) – to nietypowy zestaw. Producent oferuje go w dwóch wariantach: zwykłym, czyli 1 nadajnik + 1 odbiornik oraz rozszerzonym, czyli dwa nadajniki (czyli dla dwóch osób) i jeden odbiornik. Ten model Saramonica ma 100 kanałów, dość czytelne menu do jego obsługi, ma solidną obudowę, ale jest bardzo energożerny (gdy korzystasz z akumulatorków, to nie pokazuje poziomu zużycia energii (tj. cały czas pokazuje stan pełnego naładowania, po to być po jakiś czasie po prostu „paść”. Ceny: wersja 1+1 – 1000 zł , wersja 1+2 – 1469 zł

Mikroport Saramonic


c) Sennheiser ew 112P G4-B z mikrofonem ME 2 – z uwagi na cenę, czyli około 2500 zł, produkt dla osób, które często nagrywają lub realizują webinary. Mikrofon na małą kopułkę, więc dobrze wygląda na nagraniu. Jeśli chodzi o liczbę kanałów, to w Sennheiser jest tzw. 20 banków a w każdym z nich 12 kanałaów.

Czy warto kupować tani mikrofon krawatowy do webinarów?

Niestety cena mikrofonów krawatowych jest zależna od ich jakości. Tanie mikrofony mają dość wysoki poziom szumów własnych (gdy milczysz i mikrofon nic nie nagrywa, to słychać szumy). Także kopułki takich mikrofonów są większe niż tych tańszych. Są zatem bardziej widoczne na ubraniu prelegenta.

W wypadku mikrofonów bezprzewodowych cena także jest związana z ich jakością. Te z najniższej półki cenowej nie mają tak wielu kanałów (łączą się przez nie nadajnik i odbiornik), jak urządzenia w wyższej klasie cenowej. Jeśli zatem w pomieszczeniu, w którym realizowane jest nagranie, są zakłócenia, to masz dużo mniej opcji poradzenia sobie z tym problemem. Także niektóre tańsze modele (np. Saramonic UwMic9 RX9 + TX9) są bardzo energożerne, co w praktyce oznacza, że dość szybko kończą się zasilające je baterie. Takiej przypadłości nie ma jednak zestaw RODELink FilmMaker Kit. Tanie modele mają także obudowę słabej jakości (tu myślę raczej o modelu Saramonic WM4C, którego tu nie analizowałam – jego cena to koło 400 zł).

Testy mikrofonów krawatowych

Jak robiliśmy testy? Mój kolega Darek Tadrała nagrał próbki tekstów używając mikrofonów opisywanych w tym tekście. Jednak każda próbka była nagrywana na dwóch programach: Audacity (program do obróbki audio) oraz ClickMeeting (program do webinarów). W każdym z poniższych filmów:

 • usłyszysz dwa nagrania – najpierw robione w Audacity a potem w ClickMeeting
 • zobaczysz, jak program do obróbki audio „widzi” nagraną ścieżkę dźwiękową (im wykres bardzo płaski, tym gorzej)
 • usłyszysz szumy własne mikrofonu

Mikrofony przewodowe

Audio-Technica 3350

Rode SmartLav+

Saramonic SR-ULM5 USB

Noxo A350 XLR

Jaki mikrofon krawatowy na kablu warto zatem polecić?

Po odsłuchaniu tych próbek zdecydowanie, moim zdaniem, nie warto kupować mikrofonu Audio-Technica.

Z tej czwórki najlepiej brzmi Noxo. Nie każdy jednak dysponuje sprzętem typu recorder dźwięku czy mikser, aby podpiąć Noxo do komputera. Dlatego jeśli szukasz budżetowego rozwiązania, to raczej rozważ zakup mikrofonu Rode SmartLav+. Dobrze byłoby jeśli miałabyś / miałbyś opcję pożyczenia go i wytestowania, czy we współpracy z Twoim komputerem mikrofon Rode nie będzie miał zbyt dużych szumów własnych (ja miałam ten problem przy moim poprzednim komputerze. Z obecnym laptopem – ThinkPad T480 mikrofon współpracuje bez szumów).

Mikrofony bezprzewodowe (mikroporty)

Saramonic UwMic9 RX9 + TX9

Sennheiser ew 112P G4-B z mikrofonem ME2

W tym teście widać obowiązującą zasadę – im droższy sprzęt, tym lepsza jakość. Jeśli jednak szukasz wersji budżetowej mikroportów, to Saramonic UwMic9 RX9 + TX9 jest ciekawą opcją.

Jeśli interesuje Cię organizacja webiarów, to sprawdź:

 1. Nasz poradnik, jak to zrobić?
 2. Naszą ofertę
Call Now Button