Jedną z tegorocznych nowości Clicka jest wtyczka łącząca go z platformą Moodle, czyli popularną open source-ową platformą e-learningową.

Wraz z Edukacją-Online, firmą specjalizującą się we wdrożeniach Moodla i prowadzącą bloga Poznaj Moodle, przeprowadziliśmy test wtyczki.

Test jest podzielony na dwie części – pisaną przez Przemka Stencla z Edukacja-Online i dotyczącą instalacji wtyczki i jej współpracy z Moodle oraz pisaną przeze mnie i mówiącą o działaniu wirtualnego pokoju Clicka na platformie Moodle (różnice w stosunku do wersji “normalnej”).

Do czego służy Moodle?

Moodle_aktywnosciMoodle głównie, niestety, jest używany do wieszania plików pdf po zakończonych zajęciach stacjonarnych. Potrafi on znacznie więcej i warto w 100% wykorzystywać jego możliwości.

Klasyczny Moodle, bez dodatkowych tzw. wtyczek, pozwala na organizowanie całych kurów e-learnig patrz screenshot po lewej stronie, w tym na umieszczanie pakietów SCORM, czyli kursów e-learningowych polegających na przechodzeniu przez ekrany i wykonywaniu różnych zadań.

WAŻNE: Jeśli ktoś dołączy do swojego Moodla wtyczkę ClickMeeting, to także prosto z platformy e-learningowej będzie mógł zakładać wirtualne pokoje w Clicku i prowadzić zajęcia online w czasie rzeczywistym. Oczywiście wcześniej należy zaopatrzyć się w licencję ClickMeeting lub ClickWebinar.

Co potrafi Moodle z wtyczką ClickMeeting / ClickWebinar?

 • Właściciel kursu na platformie e-learningowej Moodle może wybrać ClickMeeting jako jedną ze składowych lekcji.

Moodle_dodawanie_aktywnosci_zasobow

 • Wybranie składowej ClickMeeting powoduje uruchomienie formularza zakładania spotkania w wirtualnym pokoju. Jest tu miejsce na informacje o zajęciach i ich tytuł.
  Plus dla producenta za możliwość umieszczenia z poziomu Moodla wiadomości w poczekalni – przygotowuje się ją dla osób, które przed rozpoczęciem szkolenia włączą wirtualny pokój.

Moodle_dodawanie_do_click

 • Jest także możliwość ustawienia daty, godziny i czasu trwania szkolenia (1,2 lub 3 godziny). Co ciekawe nie można z Moodla ustawiać tzw. pokoju permanentnego, czy zawsze otwartego, bez ograniczenia daty i godziny. W “normalnym” Clicku zawsze korzystam z tej opcji, choć mogę sobie wyobrazić, że w związku ze specyfiką pracy szkoleniowej na Moodlu, pokój permanentny nie ma tu takiego zastosowania.

Moodle_terminarz

 • Raz założony pokój można edytować – do tego służy znane z Moodla menu.

Moodle_edycja

Po wyjściu z trybu edycji i wejściu w dane spotkanie pojawia się podstawowa informacja o nim.

ClickMeeting na Modlu z punktu widzenia uczestnika szkolenia

 • Po kliknięciu w duży przycisk “Dołącz do spotkania” uczestnik przenoszony jest do nowego okna, w którym otwiera się wirtualny pokój. Funkcja i obsługa są więc takie same jak w ClickMeeting / ClickWebinar znanym z wersji bez Moodla.
 • Plus za umieszczenie buttonu “Test you connection”, który pozwoli na tym etapie każdemu uczestnikowi sprawdzić łącze i komputer pod kątem współpracy z ClickMeeting.

Moodle_dolaczenie_do_spotkania

Przechodząc do spraw technicznych … o samym procesie instalowania wtyczki i używaniu jej w czasie kursu opowie Przemek Stencel z Edukacja Online .

Instalacja wtyczki ClickMeeting do Moodla

Instalacja przebiega bezproblemowo, pod warunkiem, że administrator wie, jak instalować wtyczki do Moodle.

Początkujący administrator może mieć trudności, ponieważ w paczce z wtyczką brak jest instrukcji instalacji. Wprawdzie wśród plików wtyczki znajduje się plik README, jednak nie zawiera on instrukcji dla administratora instalującego wtyczkę. Informacje, które się w nim znajdują są wręcz mylące, ponieważ jest to plik z instrukcjami dla developerów chcących stworzyć własną wtyczkę do Moodle.

Szczegółowe instrukcje dla administratora są konieczne, bo poza standardową instalacją typową dla wtyczek Moodle, konieczne jest dodatkowo pobranie klucza API ze swojego konta w ClickMeeting i wprowadzenie go w konfiguracji wtyczki do Moodle.

WAŻNE: W dokumentacji wtyczki brak jest informacji, dla której wersji platformy Moodle została ona przygotowana.

Działanie wtyczki ClickMeeting w ramach kursu

Moodle_terminyPo wejściu w utworzone spotkanie widoczny jest termin, na który zostało ono zaplanowane – niestety, termin ten nie jest dodawany do kalendarza kursu, więc nie pojawia się w blokach bocznych kursu.

 • Raz założonego spotkania nie da się edytować z poziomu Moodle. Podczas próby zmiany konfiguracji (np. terminu) spotkania, pojawia się błąd zapisu do bazy danych. Biorąc pod uwagę fakt, że modyfikacja właściwości spotkania dokonana z poziomu panelu administracyjnego ClickMeeting nie jest odzwierciedlana w Moodle, w efekcie nie ma żadnej możliwości edytowania pokoju raz założonego na platformie.

Moodle_edycja_2

 • Procedura wykonywania kopii zapasowej i jej odtwarzania wykonywana jest poprawnie, więc założone spotkanie można przekopiować do kilku kursów Moodle – może to być przydatne w przypadku, gdybyśmy chcieli, aby uczestnicy różnych kursów na platformie wspólnie wzięli udział w spotkaniu. Ale … ! – patrz następny punkt …

Moodle_kopiowanie_spotkania

 • …  jeśli przekopiujemy spotkanie do innego kursu (w efekcie czego wejście do pokoju będzie dostępne w dwóch różnych kursach na platformie), to następnie usunięcie tego spotkania z jednego tych kursów powoduje usunięcie zaplanowanego spotkania w panelu ClickMeeting. Więc próba uruchomienia spotkania z drugiego kursu spowoduje wyświetlenie komunikatu błędu:

Moodle_bledny_zapis

Podsumowanie

Plusy:

– Możliwość umieszczenia wirtualnego pokoju w Moodlu
– Szybkość zakładania spotkania z poziomu Moodla

Minusy:

– Brak możliwości dodania materiałów (np. prezentacji) do wirtualnego pokoju z poziomu Moodla
– Brak możliwość transferu wyników ankiet i testów do Moodla
– Nie ma możliwości założenia pokoju permanentnego, choć, jak pisałam powyżej, tu nie będę się czepiać. W końcu Moodla też jest po to, aby organizować proces nauczania. Więc odrębny pokój na każde spotkanie z jasną informacją o dniu i godzinie rozpoczęcia jest pewnym rozwiązaniem.
– Brak pełnych informacji – dokumentacji na temat samego procesu instalowania wtyczki
– Brak możliwości edytowania spotkań z poziomu platformy

Wnioski Marty

 • Bezsprzecznie wtyczka pozwalająca osadzić wirtualny pokój ClickMeeting w Moodlu jest dobrym posunięciem. Do tej pory dostępna ona była np. w programie WIZIQ, który właśnie z uwagi na nią powoli zdobywa polski rynek.
 • Osoba, która zarządza kursem na Moodlu musi tak czy inaczej wchodzić na konto w Clicku, aby np. pobrać raporty ze szkoleń (m.in. z wynikami testów i ankiet –  o ile z nich skorzysta). Także zarządzanie dokumentami i nagraniami musi się odbywać z poziomu konta na ClickMeeting. Jest to trochę uciążliwe, ale także do przeżycia.

Wnioski Przemka

 • Moduł integrujący ClickMeeting z Moodle został przygotowany “na szybko” i nie został wystarczająco przetestowany. Aby integracja była bezproblemowa, przede wszystkim powinny zostać usunięte problemy z edytowaniem istniejących spotkań z poziomu platformy.
 • Warto również uzupełnić dokumentację dla administratora oraz zintegrować moduł z kalendarzem kursu.