Czytając posty Rogera Courville, guru webinarów, natrafiłam na informację o TodaysMeet, czyli czymś na wzór czatu. Roger polecał to narzędzie jako pewną opcję do stosowania w czasie webinarów. Co to jest i o co chodzi z tzw. back channel?
Uczestnicy już od jakiegoś czasu dzielą się swoimi spostrzeżeniami z innymi na serwisach społecznościowych typu Facebook czy Twitter. Także w ten sposób zadawane są prelegentom pytania z sali lub od internutów śledzących konferencję dzięki transmisji online. Sami organizatorzy promują również wśród uczestników konferencji tzw. hash tagi, aby łatwiej było śledzić wiadomości z danej konferencji.
Zadawanie pytań przez media społecznościowe ma tę wadę lub zaletę (do wyboru), że widzi je cała społeczność danego uczestnika. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być właśnie back channel.
Dlaczego warto włączyć back channel (kanał zwrotny) do konferencji?
1. Umożliwia dotarcie i komunikowanie się z wirtualnymi uczestnikami, którzy nie mogą wziąć bezpośrednio udziału w spotkaniu – jeśli wydarzenie jest transmitowane do internetu.
2. Pomaga zaangażować publiczność – zachęcić ich do dalszej dyskusji na temat prezentacji nie tylko z prezenterem, ale również samych ze sobą.
3. Umożliwia uczestnikom zadawanie pytań dla prezentera i dzielenie się swoimi uwagami.
4. Umożliwia prezenterowi dzielenie się i udostępnianie uczestnikom dodatkowych informacji, które stanowią dopełnienie tematu, np. może umieścić link do strony internetowej z interesującą treścią.
5. Narzędzie umożliwia stworzenie zapisu – transkrypcji z przebiegu spotkania. Dzięki temu prezenter może wrócić do konferencji po jej zakończeniu, zapoznać się jeszcze raz ze spostrzeżeniami uczestników i przy kolejnym wykładzie odnieść się do nich lub wie o jakie zagadnienia warto wzbogacić prezentację.
A co więcej transkrypcja może być również wykorzystana do promocji konferencji oraz udostępniania szerszej grupie odbiorców.
6. Ułatwia stworzenie agendy – prezenter wie, kiedy uczestnicy chcą zrobić przerwę na lunch albo zmienić czas trwania spotkania.
Narzędzia do wykorzystania do tworzenia back channel konferencji
TodaysMeet jest właśnie przykładem narzędzia typu back channel, który z powodzeniem może być wykorzystywany na konferencjach.
Jak to działa?
Uruchomienie czatu online jest bardzo proste. Nie wymagana jest rejestracja czy instalacja oprogramowania.
Prezenter przed spotkaniem musi stworzyć wirtualny pokój – wirtualny czat. Nazwać go i określić jak długo ma być aktywny – 2 godziny, 8 godzin, 12 godzin, itp. Po wejściu do pokoju powinien tylko skopiować link znajdujący się poniżej czatu (patrz zdjęcie poniżej), udostępnić go uczestnikom i gotowe!
Co oferuje online czat?
- Komentarze mogą liczyć maksymalnie 140 znaków
- Możliwość aktywowania czatu nawet na rok
- Transkrypcję
- Istnieje możliwość „przypisania” kolorów dla rozmówców – co ułatwia śledzenie dyskusji. Aby to zrobić należy kliknąć na zębate koło znajdujące się obok napisu „projector”.
Poznajcie również alternatywne narzędzia dla TodaysMeet – Chatzy oraz Backchannel Chat