Na początku grudnia już od kilku lat mam zarezerwowany czas na kilkugodzinną wizytę na targach Online Educa w Berlinie. Tak też było w tym roku.
Wystawców było mniej niż w poprzednich latach, ale w moim odczuciu zabrakło głównie stoisk ministerstw edukacji z różnych egzotycznych krajów (arabskich i afrykańskich), które mnie i tak mnie nie interesowały. Obecne były za to to firmy działające na zasadach komercyjnych (dla mnie najciekawsze stoiska), start up’y (często wywodzące się ze środowiska uniwersyteckiego), uniwersytety oraz organizacje prowadzące projekty unijne.
Co zwróciło moją uwagę tym razem?
Camtasia
Oprogramowanie firmy TechSmith znane jest wszystkim związanym z elearningiem. Nie posiadam licencji na ten program z wielu powodów, ale to co mnie bardzo zainteresowało w nowej wersji (na tyle, że rozważam jej zakup), to możliwość umieszczania quizów na obrabianych w tym programie materiałach wideo. Wyniki zbierają się w platformie elearningowej opartej na standardzie SCORM lub przychodzą zbiorczo mailem na wskazany adres.
Wideo ciąg dalszy, czyli HiHaHo
Wideo budzi duże zainteresowanie rynku. Jest wiele prześcigających się prognoz dotyczących świetlanej przyszłości wideo. A więc i oferta rynkowa w tym zakresie rośnie. Moją uwagę zwróciła firma z Holandii, która stworzyła narzędzie HiHaHo dostępne w chmurze pozwalające na dodawanie do hostowanych na m.in. YouTube filmach „warstwy” z ciekawymi funkcjami.
Tu wideo, w którym dodałam quiz (ok. 10 sekundy), przeskok wideo (w 13 sekundzie) i tekst (w 22 sekundzie). Możliwości edycji wideo w HiHaHo jest więcej – można dodawać linki, hotspoty, zdjęcia, pauzę. Oczywiście wszystkie te rzeczy da się wykonać np. w Camtasia, ale tu mamy do czynienia z prostym w obsłudze narzędziem.
HiHaHo jest moim zdaniem trochę jeszcze niedopracowany z punktu widzenia obsługi, np. nie mogłam skopiować kodu iframe do osadzania filmu przez kombinację przycisków CTLR+C. Działa jedynie zaznaczenia kodu myszą, kliknięcie w prawy przycisk i wybranie opcji KOPIUJ.
Dostęp do HiHaHa jest płatny. Można założyć konto testowe.
Ludwig – gra dla dzieci ucząca fizyki
Poznajcie Ludwiga, małego robota, który zapozna was z zasadami fizyki. Nie śledzę intensywnie świata gier edukacyjnych i może na was ta gra nie zrobi wrażenia. Ja muszę powiedzieć, że z przyjemnością patrzyłam na demo tej gry stworzonej w Austrii. Przyjemna grafika i ciekawe przygody Ludwiga spowodowały, że gra znalazła się w tym poście. Obejrzyjcie trailer i przekonajcie się sami.
Open Badge Factory
Open badges to projekt fundacji Mozilla, która chce rozpowszechnić ideę odznak (badge) poświadczających kompetencje danej osoby. Takie odznaki mogą być przyznawane przez np. uczelnie, fora tematyczne a posiadacz odznak może je gromadzić w Mozilla Badge Backpack.
Jednak posiadanie zbioru odznak będzie niczym, jeśli np. w takich serwisach jak LinkedIn nie będzie można go pokazać. Dlatego konieczne są serwisy implementujące badge oraz … serwisy, które ułatwiają ich tworzenie. Open Badge Factory zajmuje się właśnie tym ostatnim. Oferuje dostęp do platformy, która umożliwia przydzielanie odznak wraz z całą infrastrukturą. Usługa ta jest płatna 120 lub 600 euro rocznie netto (zakres usługi jest zależy od wielkości abonamentu).
Proces tworzenia dobrych jakościowo testów
W tym procesie chce pomóc wam fiński start up ad Learning. Tworzenie dobrych, jednoznacznych pytań i odpowiedzi w testach nie jest proste, dlatego twórcy ad Learningu stworzyli serwis, który prowadzi twórców pytań przez 4-ro krokowy proces przygotowania testu, by potem go udostępnić a na koniec przygotować analizę wyników.
Ceny jeszcze nie ma. A detale procesu opisane są tu.