fbpx

Uczestnicy ankiety, którą zrobiłam kilka tygodni temu na moim blogu, przyznali, że interesuje ich temat pracy w wirtualnych zespołach. Oto pierwszy post z nowego cyklu.

Zaczynamy od ciekawej infografiki oraz badań, które zostały przeprowadzone przez zagraniczne ośrodki badawcze (Gallup, Telework Research Network) oraz firmy konsultingowe działające w sektorze zatrudnienia (WFD Consulting/Sloan, Right Management, Stegmeier Consulting).

Za tydzień infografika na ten sam temat z polskiego rynku. Zaglądaj więc na mój blog!

Sama przez 10 lat “dusiłam się” w sztywnych godzinach pracy, a praca po godzinach była moją codziennością. Od 2007 roku prowadzę swoją firmę a nadgodziny też mi towarzyszą.

Jednak świadomość posiadania elastycznego czasu pracy jest bezcenna. Tak samo jak możliwość pracy w wirtualnym zespole. Każdy z współpracowników Webcommu oraz Agencji Marketingu Relacyjnego, której jestem współwłaścicielką, pracuje z innego miejsca w Polsce ale i Europie.

Dlatego bardzo dobrze rozumiem pojawiające się wyniki badań, że pracownicy coraz częściej deklarują chęć zamiany systemu sztywnych godzin pracy na bardziej elastyczny. Praca zdalna, czy też inaczej mówiąc wirtualna współpraca wiąże się z nowymi kompetencjami i umiejętnościami zarówno po stronie pracodawców jaki i pracowników.

Dlaczego warto stawiać na pracę zdalną?

Bo jak pokazują badania elastyczni pracownicy są szczęśliwsi. Mają poczucie kontroli nad swoim życiem oraz mogą w rozmaity sposób zarządzać dniem pracy. To zadowolenie przekłada się na efektywność, wydajność i produktywność. A szczęśliwszy pracownik to również zadowolony pracodawca.

Co pokazały badania?

  • Osoby pracujące z domu (poza biurem) są bardziej zaangażowane (55%) w wykonywanie zadań – porównując ich do kolegów pracujących w biurach firmowych. Mają większą swobodę, a tym samym więcej miejsca na kreatywne i twórcze myślenie.
  • Poprzez zmniejszenie kosztów na służbowe podróże, istnieje możliwość wprowadzenia oszczędności w budżecie firmy.
  • Pracownik może zaoszczędzić czas na dojazdach (około 6h tygodniowo) a także kosztach z nimi związanych.
  • Brak przerw w pracy. Pracodawcy zyskują dodatkowe minuty, które mogą przeznaczyć na planowanie rozwoju firmy, wyznaczanie celów i strategii działania.

Jak wygląda codzienność pracowników w biurach?

Osoby pracujące według starych standardów mają przynajmniej dwa powody do niezadowolenia:

  • Monotoniczny charakter pracy. Każdego dnia stykają się z podobnymi (a nawet identycznymi) obowiązkami i zadaniami. Nie mogą w sposób twórczy podejść do pracy – brak motywacji i satysfakcji przekłada się na efektywność.
  • Żelazne godziny pracy – brak możliwości elastycznego zarządzania swoim czasem.

Swoje niezadowolenie z panującej sytuacji okazują w rozmaity sposób. Negują sukcesy swoich firmowych współpracowników, słabe zaangażowanie tłumaczą większą ilością pracy. Są dwa razy częściej poddani na działanie stresu, a rotacja wśród tej grupy jest dwa razy wyższa – w porównaniu do osób pracujących zdalnie.

Detale pokazuje poniższa infografika:

infografika happy sad

Źródło: The Anywhere Office

Oczywiście praca zdalna zadziała, gdy będzie wspierana odpowiednimi programami i narzędziami internetowymi. W tym miejscu warto przeczytać recenzje programów do spotkań online, które opisywałam na blogu, np. WebexMeetings, Adobe Connect Now, czy ClickMeeting.

Wirtualne zespoły muszą być także wyposażone w programy umożliwiające równoczesną pracę na dokumentach czy też tworzenie wspólnych list TO DO. O takich programach w przyszłości będę pisała na blogu. Sama z nich bowiem korzystam.

W kolejnym poście polska infografika o pracy zdalnej!

Call Now Button