1. Do czego służy program SlideBlender Edynco
Producent SlideBlendera (obecnie Edynco), słoweński start-up, którego przedstawicieli poznałam na targach Online Educa w Berlinie, zimą 2012 roku, tak mówi o swojej platformie:
A different learning management system – LMS
Dlaczego „inny system LMS” – O tym dowiesz się w tym poście.
SlideBlender stworzony został z myślą o nauczycielach, trenerach biznesu, coachach, doradcach zawodowych, organizacjach edukacyjnych i innych którzy chcą przekazywać swoją wiedzę metodą e-learningu.
A poza tym został stworzony dla wszystkich, którzy kochają Prezi. Działa w trochę podobny sposób.
2. Czym jest SlideBlender?
SlideBlender to aplikacja internetowa dostępna „w chmurze”. Można w niej w jasny i przyjazny sposób tworzyć „interactive learning map”, czyli w wolnym tłumaczeniu interaktywne mapy cyklu szkoleniowego.
Unikalną cechą SlideBlendera jest łatwość tworzenia graficznej i efektownej (!) prezentacji Twojego cyklu szkoleniowego i umieszczania materiałów dla uczestników.
Obsługa narzędzia jest na tyle prosta, że nawet osoby, które wcześniej nie pracowały z programami interaktywnymi nie powinny mieć żadnego problemu z pracą z nim.
3. Funkcje dostępne na platformie SlideBlender
- Mapy interaktywnej nauki – wizualne prezentowanie tematu szkolenia. Za pomocą plików wideo, dokumentów PDF i doc., quizów, animacji Flash i stron internetowych szkoleniowcy mogą tworzyć i omawiać plan nauki.
Zobacz mój przykład mapy.
- Narzędzia do tworzenia i przechowywania treści – oferuje narzędzia do tworzenia i nagrywania wykładów w oparciu o prezentację PowerPoint. Wszystko co trzeba zrobić, to zaimportować plik PowerPoint, a następnie nagrać swój głos (nagrywanie umożliwia SlideBlender), wideo lub umieścić dodatkowe notatki na slajdach. Można również tworzyć slajdy bezpośrednio w programie i importować pliki: JPG, JPG, gif i png.
Osoby, które chcą uatrakcyjnić szkolenie za pomocą ankiet lub testów mogą skorzystać z funkcji Quizzes.
- Panel tworzenia i zarządzania kursem – daje możliwość wprowadzania zmian w zakresie organizowania kursu i trenerów, możesz między innymi:
Określić, czy kursy online mają być publiczne czy prywatne (od razu przy zakładaniu nowego szkolenia)
Przygotować kolejną lekcję – wykorzystując wcześniej zaimportowane materiały
Zaprosić swoich uczniów, wysyłając im zaproszenia e-mail. Ilość osób została ograniczona do 30.
Ustawić system powiadomień – SlideBlender powiadamia użytkowników o wszystkich ważnych wydarzeniach automatycznie. W chwili udostępnienia przez szkoleniowca nowego materiału otrzymają wiadomość.
Śledzić postępy swoich uczniów – program zbiera i prezentuje wiele przydatnych danych o kursie online. Umożliwia monitorowanie postępów w nauce każdego ucznia.
- Wersja mobilna – wkrótce będzie można prowadzić naukę przy użyciu tabletów lub smartfonów.
4. Jak udostępniasz materiał?
Nic prostszego, każda stworzona lekcja, quizz, mapa nauki czy kurs posiada swój adres URL. Wystarczy podzielić się nim z innymi.
5. Jak zacząć pracę w SlideBlender?
Załóż konto, działaj. W tej chwili SlideBlender Edynco jest bezpłatny. Z rozmów z przedstawicielami SlideBlendera wynika, że w przyszłości będzie płatny a osoby mające swoje konta na platformie otrzymają specjalny rabat.
6. Podsumowanie
Fajna alternatywa dla znudzonych tradycyjną prezentacją materiałów szkoleniowych! Nic tylko zacząć korzystać:) Mam nowe postanowienie, aby zrobić to przy okazji kolejnej edycji Kursu Trener Szkoleń Online.
Zainteresowane osoby mogą na koniec rozwiązać przygotowany przeze mnie krótki test – znajdziecie go również w mapie.