W poprzednim poście o szczęśliwych pracownikach zespołów wirtualnych zapowiadałam polską infografikę o pracy zdalnej. I oto dzięki ClickMeeting możemy ją obejrzeć. Jak wypadają tu nasi menadżerowie i właściciele firm w porównaniu z bardziej rozwiniętymi krajami?
Czy są jakieś atuty pracy zdalnej?
Pierwszy fakt z badania, który rzucił mi się w oko, to atuty pracy zdalnej.
Respondenci w polskim badaniu pokreślają, że atutami są:
- możliwość pracy z ekspertem z innego miasta
- brak ograniczeń powierzchni biurowej
- oszczędności na kosztach stanowiska pracy.
Tymczasem w prognozie na temat rynku globalnego przygotowanej przez Cisco, atutami zauważanymi przez respondentów są:
- redukcja kosztów dojazdów do pracy
- działanie na korzyść ochrony środowiska
- zapobieganie wypadkom w w drodze do pracy (he, he wiem coś o tym, bowiem mnie przejechał samochód właśnie w drodze od klienta, jeśli znasz moją historię, to wiesz co mam na myśli)
- mniejsze zużycie ropy.
Oczywiście wyniki badań są takie, jakie stawiane były pytania. I nie zamierzam kwestionować pomysłu na polskie badanie. Natomiast bardzo uderzający jest brak aututów związanych z dojazdami, czasem spędzanym w podróżach i ekologią. To w Polsce rzeczywiście nie są chyba takie ważne tematy? Też lubicie być ciągle w podróży?
Jakie narzędzia wspierające prace zdalną?
Innym zaskoczeniem były dla mnie wymieniane przez polskich respondentów narzędzia wspomagające pracę zdalną. Jak widać praca zdalna opiera się głównie na telefonii, ewentualnie na Skypie.
Praca na wspólnych dokumentach, w tym mind mapach czy też wspólne listy To Do i programy do zarządzania pracą zespołu rozproszonego nie widnieją na zestawieniu. Ciekawe dlaczego?
A to tylko mi przypomina, że w kolejce czeka post o Lucidchart, czyli programie w chmurze do zespołowej pracy między innymi przy tworzeniu mind map.
A oto cała infografika …