fbpx

Miałam ostatnio okazję organizować i moderować kilka webinariów w branży medycznej, szkoleniowej oraz IT. W tym poście chciałam podzielić się z wami kilkoma spostrzeżeniami dotyczącymi zawartości prezentacji używanych w czasie webinariów. Webinary i prezentacje to bowiem zawsze aktualne temat.

Twoje 5 minut w czasie webinaru trwa …

około 45 min! Dokładnie z takim czasem należy się liczyć, gdy webinar ma trwać 60 min. Skąd ta różnica? Odlicz około 7 min na: powitanie uczestników, omówienie spraw technicznych, przedstawienie programu oraz na pożegnanie słuchaczy, a pozostałe około 8 min na pytania i odpowiedzi.

To główny błąd prowadzących. Wielu z nich wierzy, że naprawdę ma do dyspozycji 60 minut.

Prezentacja do webinaru o charakterze szkoleniowym

W ciągu 45 min nie da się opowiedzieć tego wszystkiego, co w trakcie 1,5 godzinnego wykładu, nie mówiąc już o 1-dniowym szkoleniu.

Niestety przygotowywanie zbyt dużej ilości materiału, to typowa przypadłość prelegentów.

Wskazówka: Jeśli nie możesz się “pożegnać” z nadmiarem materiału, to przekaż go w postaci materiałów do czytania (w Wordzie lub PowerPoincie).

Przykład: Jeden z ostatnich webinariów, które moderowałam, przeznaczony był dla lekarzy. Prowadzącym był znany profesor, a sam webinar dotyczył choroby, w której leczeniu ów profesor się specjalizował. Niestety wykład zaczął się od historii oraz spojrzenia na tę chorobę z perspektywy Europy.

Słusznie w formularzu oceny webinaru jedna z uczestniczek napisała, że gdy wykład trwa godzinę, ona oczekiwałaby omówienia jednak przypadków diagnostycznych, a nie historii – o niej może sobie poczytać. Doświadczenie pana profesora w leczeniu choroby będącej tematem webinaru jest bezcenne i na taką widzę liczyli uczestnicy.

Nie pozostaje mi nic innego, jak się do tego zdania przyłączyć.

Wskazówka: Sprawdź, jakie treści są dla uczestników twojego webinaru najważniejsze!  Zastanów się jakie treści są unikalne, a które dostępne są w każdej książce fachowej lub w internecie. Serwuj uczestnikom webinaru informacje, z których będą mogli czerpać korzyści!

Prezentacja do webinaru o charakterze marketingowym = prezentacja produktu / usługi

Prezentujesz swój program / usługę / produkt – uczestnicy webinaru chcą to poznać, czyli zobaczyć. Oczywiście na tyle na ile się da to zrobić.

Zastanów się czy pomogą ci w tym świetne zdjęcia / zrzuty z ekranu, a może film? Najważniejsze jest to, aby umieć swój produkt / usługę unaocznić. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić za pomocą narzędzi dostępnych w programie webinaru, to pewnie ta forma prezentacji nie jest dla ciebie.

Przykład: Na jednym z webinariów mój klient pokazywał w wirtualnym pokoju aplikacje mobilne z iPada. Muszę przyznać, że świetnie to zadziałało i wzbudziło zainteresowanie uczestników.

Jak to zostało zorganizowane? IPad z oprogramowaniem był podpięty do komputera, na którym działał program do webinarów (tu akurat klient zdecydował się na ClickWebinar) i za pomocą programu do dzielenia ekranu zawartość ekranu z iPada była transmitowana na komputer. Uczestnicy webinaru z kolei widzieli ją dzięki działającej w Clicku funkcji dzielenia pulpitu.

Inny, niestety negatywny przykład, pochodzi z branży szkoleniowej. Moderowałam webinarium na temat profesjonalnych prezentacji, gdzie jednym z tematów była mowa ciała. Niestety tę trudno jest pokazać bez kamery, bez której odbywał się nasz webinar. Komentarz trenera “Pokazałbym tę pozę, ale gdybyśmy byli na sali szkoleniowej”, nie zawsze może być przyjęty przez uczestników z entuzjazmem.

Wskazówka: Sprawdź czy to o czym opowiadasz, da się pokazać w czasie webinaru.

Call Now Button