fbpx

Program GetResponse, wykorzystywany przede wszystkim do działań e-mail marketingowych, został wzbogacony o opcję umożliwiającą prowadzenie webinarów.

Nie trudno zgadnąć, że zaimplementowano tu ClickWebinar. Spółka GetResponse jest bowiem właścicielem tej marki. Warto jednak wiedzieć, że program został specjalnie dostosowany do potrzeb klientów GetResponse.

Dlatego kupując konto w GetResponse, w którym dostępne jest narzędzie do webinarów, musisz znać różnice między nim a „zwykłym” Clickiem.

Możliwość tworzenia webinarów jest dostępna na kontach Pro, Max i Enterprise. Tworząc nowe konto na GetResponse można wypróbować tę funkcjonalność podobnie jak wysyłkę newsletterów za darmo przez 30 dni.

Najważniejsze różnice między „zwykłym” Clickiem, a narzędziem do webinarów w GetResponse

Narzędzie do tworzenia webinarów w GetResponse to „okrojony” ClickWebinar. Poniżej wymieniam funkcje, których NIE znajdziecie w GetResponse.

 • ClickWebinar umożliwia zmianę wyglądu pokoju webinarowego tak, aby kolorystycznie pasował do identyfikacji wizualnej marki.
 • Click umożliwia wejście na webinar przez aplikację mobilną, można też wdzwonić się telefonem
 • W Clicku możesz robić webinary z tzw. tokenami, które dają Ci pewność, że określona osoba wejdzie na webinar
 • Click daje możliwość tworzenia subkont i równoległych spotkań na jednym koncie
 • Możesz nagrywać dłuższe webinary
 • ClickMetting API umożliwia tworzenie i zarządzanie webinarami z poziomu własnej aplikacji, systemu CRM lub CMS.
 • Dostępne są tu również bardziej zaawansowane formy udostępniania pulpitu np. udostępnianie wybranej części ekranu oraz możliwość zdalnego sterowania.
 • ClickWebinar oferuje czat z funkcją tłumacza.
 • W ClickWebinar jest możliwość tworzenia subkont, o czym pisaliśmy już w tym artykule.

Zakładanie wirtualnego pokoju

Aby korzystać z narzędzia do prowadzenia webinarów wystarczy zalogować się na swoim koncie Pro lub wyższym (albo utworzyć nowe, aby przetestować GetResponse). Na górnej belce po prawej stronie widać napis „Webinary„. Po przejechaniu myszką z rozwijanego menu należy wybrać „Stwórz„.

webinary-GetResponse

Otworzy się okno, w którym zaczynamy planowanie wydarzenia. Poza nazwą i czasem rozpoczęcia webinaru można wybrać opcję rejestracji uczestników i ustawić przypomnienie o webinarze.

Wybranie właściwej nazwy webinaru jest bardzo ważne. Będzie ona widoczna w wiadomościach przesyłanych do uczestników, w trakcie trwania spotkania, a także będzie zawarta w linku.

Tak wygląda okno dotyczące tych ustawień.

get-response-webinary

Przypomnienie o webinarze może być wysłane w kilku wariantach czasowych.

get-response-webinary

Do wyboru mamy 3 wzory takiej wiadomości.

get-response-organizowanie-webinarów

W tym oknie możemy również udostępnić link do wydarzenia w mediach społecznościowych (Twitter  i Facebook). Dodatkowe opcje to ustawienie dostępu i dystrybucji.

Dostępna jest także opcja zabezpieczenia hasłem dostępu do wydarzenia. Taka możliwość może przydać się, kiedy robimy prywatne spotkanie z klientem.

Tutaj wybieramy też treść wiadomości, jaką zobaczą oczekujący na rozpoczęcie webinaru po wejściu do pokoju. Niestety brak tu możliwości dodania zdjęć lub filmu.

Po ustawieniu wszystkich parametrów można zapisać webinar i wyjść lub skorzystać z opcji zaproszenia swoich odbiorców na wydarzenie. Ustawienia zaproszenia na webinar są bardzo podobne do ustawień wysyłki newslettera, więc jeśli korzystasz już z GetResponse to dalsza część pracy będzie dla Ciebie znana.

Warto zaznaczyć, że nazwa wiadomości jest nadawana tylko dla Twojego wewnętrznego użytku, natomiast temat jest wyświetlany odbiorcom. Tak wygląda pierwszy krok tworzenia wiadomości.

get-response-organizowanie-webinarów

Na dole strony dostępne jest kilka zaawansowanych opcji dotyczących wysyłki zaproszenia.

get-response-organizowanie-webinarów

Kolejnym krokiem jest wybór szablonu. Warto skorzystać z wzorów z kategorii „zaproszenie na webinar”, wtedy tytuł i godzina webinaru oraz przycisk zapisu są już zamieszczone automatycznie. Oczywiście szablon można dowolnie edytować. Jeśli w treści wiadomości chcesz jeszcze raz dodać opcję zapisu wystarczy wybrać element „webinar” z menu po prawej stronie i umieścić go w wybranym miejscu.

get-response-organizowanie-webinarów

W następnym etapie należy wybrać odbiorców. W ostatnim kroku zaś pojawia się podsumowanie utworzonego zaproszenia i z tego poziomu możemy zaplanować wysyłkę lub od razu wysłać wiadomość.

Zarządzanie webinarem

Po utworzeniu webinaru warto przejść do funkcji zarządzania, aby dostosować wszystkie jego parametry. Aby skorzystać w tej możliwości możemy kliknąć „Manage my webinars” na stronie, która pojawi się po utworzeniu zaproszenia na wydarzenie lub wybrać „Zarządzaj” z menu Webinary widocznego na górnej belce. Na stronie zobaczymy listę utworzonych webinarów, a po przesunięciu myszki na nazwę wybranego webinaru pojawia się rozwijane menu „Opcje”.

get-response-organizowanie-webinarów

Wybierając edytuj możemy zmienić podstawowe dane (nazwę, czas itd.).

Dostosowanie pokoju webinarowego

Aby wejść do pokoju spotkania należy w „Opcjach” kliknąć dołącz jako prezenter. Można od razu rozpocząć spotkanie lub kliknąć „Przygotuj prezentację”. Wtedy pojawi się okienko z przypomnieniem o najważniejszych etapach przygotowania.

get-response-organizowanie-webinarów

W pokoju webinarowym na górnej belce znajduje się menu Ustawienia. Otwierając je zobaczymy różne dostępne opcje prezentowanego widoku.

get-response-organizowanie-webinarów

W domyślnym widoku po lewej na górze jest karta „Obraz i dźwięk„. Tutaj ustawia się mikrofon oraz wideo lub wybiera się zdjęcie lub gotowego avatara.

get-response-organizowanie-webinarów

Dostępne są 3 formy prowadzenia webinaru: tryb prywatny, tryb zadawania pytań i najczęściej stosowany tryb prezentacji.

get-response-organizowanie-webinarów

W okienku poniżej widać ilość prezenterów (maksymalnie 3) oraz listę uczestników. Tutaj pojawia się również informacja o tym, ile osób jest w poczekalni oraz ile osób jest w pokoju. Ciekawą opcją jest możliwość ukrycia uczestników. Wtedy osoby, które biorą udział w webinarze widzą tylko listę prezenterów.

Po kliknięciu w nazwę użytkownika pojawiają się informacje o nim oraz dodatkowe opcje. W tym miejscu można nadać użytkownikowi prawa prezentera. Aby to zrobić należy kliknąć „daj prawa prezentera” w menu „Opcje„.

get-response-organizowanie-webinarów

W prawym dolnym rogu tego okienka można wybrać status.

get-response-organizowanie-webinarów

Na samym dole widać okno czatu. Dostępne są tutaj standardowe ustawienia. Dostępna jest także opcja czatu moderowanego.

Prezentowanie treści

Największą część pokoju webinarowego to oczywiście okno z udostępnianą treścią. Mamy tu do wyboru prezentację, tablicę, pulpit, YouTube oraz ankiety. Po wybraniu jednego rodzaju materiałów w górnej części okna udostępniania widać zakładki. W kolejnych kartach możemy wybrać różne treści i wygodnie się między nimi przełączać.

get-response-organizowanie-webinarów

Prezentacja nie może przekraczać 50MB. Podczas prezentowania po prawej stronie widać podgląd wszystkich slajdów. Slajdy zmieniamy przyciskami na dole strony. Na dolnej belce widać też kilka narzędzi, dzięki którym możemy pisać, rysować, zaznaczać i wskazywać rzeczy na naszej prezentacji.

Tablica ma standardowe opcje. Można udostępnić ją również uczestnikom webinaru zaznaczając checkbox „współdziel” na dole okienka.  Aby powstałe podczas webinaru materiały zapisać wystarczy kliknąć przycisk „eksportuj do pdf” znajdujący się w prawym dolnym rogu.

Ankieta możliwa jest w 2 wariantach: ankiety i testu. Obie opcje mają możliwość wyboru kilku rodzajów odpowiedzi. Zarówno do pytań, jak i do odpowiedzi można dodać obrazki.

get-response-organizowanie-webinarów

Wybierając test można wybrać losową kolejność pytań oraz ograniczyć czas odpowiadania na pytania. Dodatkowo w tej formie można ustalić liczbę punktów za udzielenie konkretnej odpowiedzi. Dane zebrane podczas ankiety można udostępnić użytkownikom oraz wyeksportować do pliku.

Materiały po spotkaniu

Webinary tworzone w GetResponse można nagrać, ale długość możliwych nagrań jest uzależniona od wykupionego pakietu np. tylko2 h. Po spotkaniu w menu do zarządzania webinarami można wygenerować raport zawierający wszystkie informacje dotyczące zorganizowanego przez Ciebie spotkania.

Ile to kosztuje?

Najtańszy pakiet GetResponse zawierający funkcję webinarów dostępny jest od 165 zł netto miesięcznie. Jest to konto Pro. Zorganizujesz na nim webinar dla maksymalnie 100 osób oraz poprowadzisz działania e-mail marketingowe do bazy maksymalnie 5000 respondentów.

Tak wygląda porównanie pomiędzy cenami „zwykłego” Clicka, GetResponse oraz FreshMail (popularny w Polsce program do e-mail marketingu).

[custom_table style=”1″]

ClickWebinar GetResponse FreshMail
Webinary do 100 osób 240 zł 165 zł Nie dotyczny
Mailing do 5000 subskrybentów Nie dotyczy 180 zł

[/custom_table]

Plany cenowe:

 • Pro – webinary do 100 osób, e-mail marketing do 5000 respondentów – 165 zł netto miesięcznie
 • Max – webinary do 500 osób, e-mail marketing do 10000 respondentów – 600 zł netto miesięcznie
 • Enterprise – webinary do 1000 osób, e-mail marketing do 100000+ respondentów – 1199 zł netto miesięcznie

Konto testowe możesz założyć w GetResponse.