fbpx

Już po raz siódmy w Niemczech przygotowano badanie MMB Learning Delphi. Dotyczy perspektyw rozwoju elearningu w ciągu najbliższych 3 lat. W jego ramach ponad 60-ciu ekspertów odpowiada na pytania a wnioski podsumowałam dla Was poniżej:

1. Jakie formy elearningu będą miały znaczenie w ciągu 3 lat?

W tej części badania eksperci zostali poproszeni o ocenę, które z wymienionych form elearningu i jakie technologie będą odgrywały znaczącą a które marginalną.

Jak widać większość ekspertów uważa, że to właśnie blended learning będzie się najsilniej rozwijał. Ten fakt cieszy, podobnie jak duża rola nauczania w wirtualnych pokojach.

e-learning w firmach_badanie 2012

2. Jak kształtuje się zapotrzebowanie na różne formy elearningu?

Ponieważ badanie MMB Learning Delphi ma długą tradycję, to warto zobaczyć jak eksperci w poprzednich latach prognozowali popularność metod elearningowych.

Jak widać na przykładzie blogów w ich znaczeniu w nauczaniu pokładano kiedyś dużo większe nadzieje, niż jest to w tej chwili.

Inny ciekawy przykład, to nauka w wirtualnych pokojach (webinary, warsztaty online), które w 2012 roku zanotowały znaczny wzrost zainteresowania ekspertów.

e-learning w firmach w latach_2012

3. Jakie trendy będą najsilniejsze w elearningu w ciągu najbliższych 3 lat?

84% ekspertów zapytanych w pytaniu otwartym (!) o najsilniejsze trendy w elearningu wymieniło te dające się streścić w jedym haśle, czyli „mobile learning”.

Dlaczego właśnie ten trend wyprzedza inne? Eksperci zwracają uwagę na fakt, że wreszcie mamy do dyspozycji urządzenia, dzięki którym ta metoda nauczania może się rozwijać.

Warto pamiętać, że pojęcie „M-learning” pojawiło się już na początku lat 2000-nych. Jednak dopiero teraz dzięki relatywnie łatwo dostępnym smartfonom, tabletom i innym urządzeniom mobilnym, dydaktycy mogą wykorzystać potencjał tej metody.

Eksperci nadal uważają, że nauczanie społecznościowe, a więc nauka w grupach dzięki narzędziom społecznościowym dostępnym przez internet nadal będzie popularne. Warto jednak zaznaczyć, że jest to trend wygasający.

Trzeci zauważalny trend związany jest z tendencją do skracania szkoleń i „upakowywania” w pigułki wiedzy. Motto związane z tym trendem „Ucz się tego, co w danej chwili potrzebujesz”.

3 trendy w edukacj w 2012

Badanie MMB Learning Delhi można pobrać jako plik pdf a a ja kolejnych postach przybliżę pozostałe tematy opisywane w badaniu, m.in.:

  • jak będziemy się uczyć za pomocą mobile learningu
  • jakie modele biznesowe warto rozważyć oferując mobile learning
  • na jakie targi i konferencje dotyczące elearningu warto się wybrać za zachodnią granicę.
Call Now Button