Osoby zainteresowane zakupem programu Saba muszą skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem Saba – ceny są udostępniane na zapytanie.

1. Do czego służy program Saba Meeting?

Saba Meeting to kolejny program, tzw. wirtualny pokój, do szkoleń i spotkań online, który testowałam. Saba występuje także w wersji, w której można prowadzić webinary. O tym na końcu postu.

Sabę znam z kursu trenerów online, w którym uczestniczyłam 3 lata temu w Niemczech. Wtedy było to oprogramowanie głównie dostępne jako część większej platformy. Teraz firma zdecydowała się na szeroki dostęp do swojego produktu e-learningowego.

Stara wersja Saba Centra (tak się bowiem nazywała) miała swoje zalety, ale po nowej wersji widać, że firma dokonała ogromnego kroku na przód.

2. Zanim zaczniesz pracę z Saba Meeting

Potencjał tego programu do szkoleń i spotkań online testowany był na wersji bezpłatnej. Mogą się w niej spotkać w sumie 4 osoby (choć na stronie www jest mowa o 5, to w panelu administracyjnym o czterech). Konto nie jest ograniczone czasowo. Tak więc jest to kolejny markowy program za darmo dostępny dla małych grup.

Zakładanie konta przebiega niezwykle łatwo, a formularz składa się wyłącznie z podstawowych pytań. Wypełnienie jego nie zajmuje dłużej niż 15 sekund.

Strona www Saba Meeting dostępna jest w angielskiej wersji językowej, dotyczy to także stron z pomocą techniczną.

Przy uruchamianiu spotkania w Saba Meeting wymagana jest instalacja wtyczki Java.

3. Rozpoczynamy pracę z Saba Meeting

Już “na wejściu” do wirtualnego pokoju rzucają się w oczy ikonki, które wizualnie uatrakcyjniają szatę panelu administracyjnego i ułatwiają zakładanie wirtualnego pokoju oraz zarządzanie np. nagraniami.

Saba Meeting panel administracyjny

Do dyspozycji mamy m.in.:

1. Start now Or schedule – możemy rozpocząć lub zaplanować spotkanie w każdym momencie. Oczywiście, jeśli wybierzemy opcję Start now automatycznie dochodzi do otwarcia pokoju do webinarów i spotkań online. W przypadku, kiedy chcemy je zaplanować i poinformować uczestników o nim z wyprzedzeniem wystarczy wybrać Schedule – formularz do wypełnienia składa się wyłącznie z kluczowych pytań. Standardowo należy określić tytuł spotkania, godzinę, datę, a także zrobić listę osób, do których zostaną wysłane maile z informacją.

2. My meetings – mamy możliwość zarządzania planem naszych spotkań (usunięcia ich, zaproszenia nowych uczestników, uzupełnienia informacji czy zmiany czasu i daty rozpoczęcia spotkania).

3. Donwload apps – mamy możliwość ściągnięcia aplikacji, dzięki której program zostanie połączony z naszym kontem Outlook lub aplikacji umożliwiającej korzystanie z programu na urządzeniach przenośnych (iPhone, Android).

 4. Funkcje dostępne w wirtualnym pokoju Saba Meeting

Saba Meeting oferuje:

 • możliwość transmisji wideo z kamer i rozmowy uczestników za pomocą VOIP. Jednocześnie w wideo spotkaniu może wziąć udział nawet 8 osób.
 • możliwość pokazywania prezentacji i plików o wielu rozszerzeniach (txt, html, htm, bmp, gif, JPG, png, tif, saz, avi, mov, gt, wmv, mpg, mpe, mp3, mp2, wav, au, rpm, ram, Ra, RM, asf, asx, dcr, swf, ppt, pptx). W chwili wyświetlania prezentacji prezenter na bieżąco może zamieszczać na niej notatki.
  Slajdy konwertowane są przez program, co wpływa na ich wygląd – zmiany widoczne są na poniższym screenshocie  – po prawej stronie jest dość dużo białego marginesu – zrobiła go Saba Meeting.
  Plusem jest jednak możliwość swobodnego przemieszczania się pomiędzy slajdami i podglądania ich. Także widać to na screenshocie. Ponad slajdem widać zielony i niebieskie kreseczki. Każda z nich to symbol slajdu z mojej prezentacji.

saba meeting prezentacja

Tu widać, co się stanie gdy myszką najedzie się na kreseczkę – otwiera się podgląd slajdów. To rozwiązanie bardzo mi przypadło do gustu.

saba meeting poglad slajdow

 • Prezenter może załadować dokument pdf. Otwiera się on każdemu uczestnikowi w nowym oknie przeglądarki. Jest to niezbyt wygodne rozwiązanie. Myślę, że większość grup się pogubi mając kilka otwartych okien wirtualnego pokoju.
 • Można także prezentować materiały z adresu URL strony – również otwiera się ona w nowym oknie przeglądarki (prezenterowi i uczestnikom).
 • Prezentacja filmu także jest możliwa. Odbywa się ona z serwera, czyli najpierw trzeba wgrać film. Buforowanie wideo w wirtualnym pokoju trwało dość długo – około minutę dla mniej niż minutowego filmu. Ale jakość odbioru jest naprawdę wysoka.

saba meeting film

 • dzielenie ekranu. Prezenter w czasie dzielenie ekranu może w łatwy sposób podglądać co dzieje się w wirtualnym pokoju. To bardzo wygodne rozwiązanie.
  W trakcie dzielenia istnieje możliwość zrobienia pauzy. W momencie przechodzenia prezentera na inną stronę nie zostanie zauważone to przez uczestników.  To także duży plus Saba Meeting.

saba meeting dzielenie ekranu

 • ankiety. Prezenter ma do dyspozycji 4 przykładowe ankiety, które może edytować i wprowadzać swoje poprawki lub po prostu może stworzyć ankietę od nowa. Ma również możliwość przygotowania sobie wcześniej pytań, jednak wraz z jego wyjściem z pokoju szablony ankiet przepadają – nie zapisują się. Czyli tak naprawdę nie może ich stworzyć kilka dni wcześniej, zapisać i mieć pewność, że będą. Wyjściem z sytuacji jest po prostu przygotowanie ich kilka minut przed spotkaniem i pozostanie w wirtualnym pokoju. Wyniki ankiet mogą być upubliczniane lub nie.
 • biała tablica. Wyposażona jest we wszystkie niezbędne narzędzia, jakich prezenter może potrzebować w czasie pracy. Polskie znaki działają.
  Ciekawe działa dodawanie nowych tablic. Po zapisaniu tekstem / rysunkami jednej tablicy, jeśli potrzebujemy drugiej, to pierwszą musimy dodać do tzw. agendy. Między dodanymi do agendy tablicami można się przełączać. Natomiast nie znalazłam opcji zachowania zapisów z białej tablicy, np. do pdfa czy jakiegoś pliku graficznego.
  Podoba mi się rozwiązanie umożliwiające identyfikację autora danej notatki. Wystarczy kliknąć myszką w dany obiekt i pojawia się informacja o autorze (widać to na screenshocie).

saba meeting biala tablica

 • możliwość nagrywania spotkania. Nagranie jest dostępne po spotkaniu jako link. Nie pobiera się go więc jako plik (np. mp4 jak w ClickMeeting / ClickWebinar). Tu przykład próbki nagrywania.
 • czat umożliwiający bezpośrednią komunikację uczestników z prezenterami i ze sobą nawzajem. Od nas zależy do kogo wyślemy wiadomość.
 • agendę. Umożliwia wprowadzenie pewnego porządku w wyświetlaniu materiałów. Przejście z dokumentu do dokumentu odbywa się za pomocą jednego kliknięcia.
 • ikony stanu (raise your hand, yes, no, laugh, applaud, step out) umożliwiające uczestnikom wyrażanie swoich opinii w niewerbalny sposób. saba meeting ikonyTo wielka zaleta Saba Meeting, że ikony są na pasku nad listą uczestników. Jest ich mało ale są bardzo trafne i ułatwiają szybkie zebranie opinii grupy.
  Kolejna wielka zaleta – prezenter widzi, kto zgłosił się pierwszy podnosząc wirtualną rączkę – mówią o tym cyferki pojawiające się przy rączkach podniesionych przez uczestników. Widać to na lewym screenshocie.

  Trener za pomocą jednego kliknięcia
  może usunąć wszystkie zgłoszenia uczestników (tj. podniesione rączki i inne).
  Na screenshocie (pod listą uczestników) widać listę ikon i liczbę osób, które kliknęły daną ikonę stanu (tu jedna podniesiona rączka). Znów kolejne wielkie ułatwienie pracy trenera. W innych programach trzeba np. przewijać listę uczestników, aby zobaczyć kto jaką ikonę kliknął.
 • Uprawnienia do audio – na screenschocie widać jak łatwo trener może zarządzać uprawnieniami audio i wideo całej grupy. saba meeting ikonki 2Kolejny punkt na plus dla Saba Meeting.  Także dawanie prawa głosu (lub zabieranie) pojedynczemu uczestnikowi jest proste.
 • zapraszanie uczestników bezpośrednio z wirtualnego pokoju. Osoby otrzymują maila z linkiem – adresem spotkania.

5. Jak było słychać?

Nie mam większych zastrzeżeń co do jakości dźwięku i przebiegu spotkania.

6. Inne wersje programu i plany cenowe Saba:

 • Free – bezpłatna wersja ma pewne ograniczenia. W spotkaniu mogą uczestniczyć wyłącznie 4 osoby, do dyspozycji jest video w wersji standard, wielkość wolnego miejsca do przechowywania materiałów wynosi 300 MB i brak możliwości przeprowadzania konferencji.
 • Standard – 15$/miesiąc (180$/rok). W spotkaniu może wziąć udział 20 osób, video w wersji HD, wolne miejsce do wykorzystania – 1 GB.
 • Professional – 31$/miesiąc (372$/rok). Liczba osób uczestniczących w spotkaniu – 40, video w wersji HD, wielkość przestrzeni na dysku – 2 GB.
 • Enterprise – warunki omawiane są indywidualnie z klientem.

Poza przedstawionymi wyżej różnicami występującymi w poszczególnych abonamentach warto zajrzeć do porównania abonamentów przygotowanego przez producenta. Są tu jeszcze inne ciekawe różnice dotyczące np. testów.

7. Podsumowanie

Pod marką SABA kryje się amerykańskie oprogramowanie znane pracownikom korporacji i wykorzystywane tam do zarządzania HR. Saba Centra, którą kiedyś poznałam była małą częścią dużego rozwiązania informatycznego.

Cieszę się, że firma zdecydowała się na udostępnienie oprogramowania do wirtualnych szkoleń i spotkań dla rynku masowego. Uważam, że Saba Meeting to rozwiązanie godne polecenia.

Plusy Saba Meeting

– znakomicie rozwiązane nadawanie uprawnień do audio i wideo

– świetne ikony stanu

– ciekawy mechanizm podglądu kolejnych slajdów

– dobrze rozwiązane dzielenie ekranu

– hosting nagrań (jeśli komuś to rozwiązanie odpowiada)

Minusy Saba Meeting

– brak możliwości zachowania zapisków z wirtualnej tablicy

– przy konwersji slajdów z ppt dodaje się biały margines po prawej stronie slajdu

– nie można ściągnąć nagrania jako pliku

– każdorazowo przed spotkaniem trzeba od nowa robić ankiety

– otwieranie się plików pdf w drugim oknie.