BYOD – Bring Your Own Device
Na portalu Training Zone znalazłam ostatnio ciekawy artykuł o koncepcji BYOD, czyli bring your own device. Można także o nim poczytać na stronach Cisco.
Co to jest BYOD?
BYOD to koncepcja opierająca się na założeniu, że pracownicy powinni korzystać z osobistych urządzeń – laptopów, smartfonów, tabletów – w miejscu pracy, a także podczas szkoleń.
Na początku pomyślałam sobie:
„Jak to? Dlaczego pracownik ma płacić za potrzebne do pracy (i szkoleń) narzędzia?”.
Ale może w tym szaleństwie jest jakaś metoda. Ciekawe co o tym sądzicie …
BYOD opiera się na założeniu, że praca (w firmie czy w czasie kursu) na prywatnym urządzeniu przebiega szybciej i łatwiej! Każdy z nas czuje „przywiązanie” do swojego komputera, tableta czy smartfona. Jego zawartość pod względem ułożenia folderów i plików oraz zainstalowanych programów jest nam dobrze znana. Uczestnicząc w szkoleniu ze swoim komputerem omija nas proces poznawania nowego sprzętu. Pozbywamy się stresu związanego z obsługą obcego nam urządzenia. Uczestnik może więc skupić się wyłącznie na szkoleniu i swobodnym robieniu notatek w taki sposób, jaki jest dla niego najwygodnieszy. I korzystając z programów, które na co dzień wykorzystuje.
O BYOD zaczęto mówić także w związku z rozwijającym się mobile learningiem (m- learning), który także od jakiegoś czasu odkrywam dla samej siebie.
Na smartfonie uczę się nowych zagadnień związanych głównie z marketingiem online (mój drugi obszar działania) oraz szlifuję swój angielski. Odkryłam, że na smartfonie łatwiej i przyjemniej przegląda mi się materiały, a także czyta nowy post na blogu czy też artykuł fachowy. Komputer – ze względu na dość dużą liczbę „kuszących” buttonów, funkcji i programów – mnie rozprasza i zdekoncentruje.
Oczywiście na smartfonie mam aplikacje, które pomagają mi notować i zachować nową wiedzę. BYOD w tym aspekcie ma więc sens!
Co to oznacza dla trenerów?
Co raz więcej osób ma smartforny, tablety, net- i notbooki. Nie bójmy się więc BYOD.
Warto więc pomyśleć o tworzeniu treści szkoleniowych na urządzenia mobilne, a także wykorzystywaniu nowych programów i narzędzi, które pozwalają zaprezentować materiał w ciekawej formie. Oprawa i sposób przygotowania kursu są bowiem istotne dla uczestników. Chcą być oni zaskakiwani i oczekują czegoś więcej niż tylko 10 zwykłych slajdów.
Jak zacząć tworzyć szkolenia BYOD na urządzenia mobilne?
Oto dwa przykłady z mojego bloga:
Ostatnio opisywałam narzędzie typu LMS – SlideBlender, które zostało stworzone w dużej mierze z myślą o urządzeniach mobilnych. Dzięki tej aplikacji można przygotowywać mapy cyklu szkoleniowego, czyli wizualnie zaprezentować plan szkolenia a także podłączyć do niego prezentacje, quizy, filmy, pliki do ściągnięcia, itp.
Inny pomysł to nagrywanie krótkich screencastów z porcjami wiedzy dla uczestników szkolenia lub komentarzami od trenera. Takie krótkie filmiki łatwo udostępnić na YouTube czy na innych platformach, które są przyjazne urządzeniom mobilnym. Jak nagrywać screencasty? O tym pisałam w poście „Screencast, czyli jak nagrać swój głos i widok ekranu komputera?” Z postu możecie się dowiedzieć do czego można wykorzystać nagrania, jaki sprzęt jest niezbędny, aby przygotować video, a także znajdziecie przykłady programów, które umożliwiają wykonanie takiego screencastu.