fbpx

Aktualizacja postu 30.12.2015

O Google Hangouts, czyli Spotkania dużo się pisze w kontekście spotkań online. Czy jednak ktoś się spotykał w Google Hangouts? Oto moja relacja z spotkania w tym wirtualnym pokoju.

[alert type=”notice]Na pewno zainteresują cię też posty o:
transmisji online twojego Hangoutu na YouTube
organizacji transmisji online na YouTube[/alert]

1. Jak wejść do wirtualnego pokoju?

Spotkanie zakładamy w portalu społecznościowym Google+. Oznacza to, że trzeba mieć tam założone konto i profil. Nie ma możliwości ustawienia przyszłej daty i godziny spotkania.

Klikamy w przycisk Spotkania i Google podpowiada nam znajomych z kręgów, których możemy zaprosić. Jeśli jednak chcemy zaprosić kogoś spoza kręgów, to … jest to niemożliwe. Wysyłka zaproszenia na mail nie zadziałała (choć otrzymujesz komunikat, że zaproszenie zostało wysłane. W wypadku moich zaproszeń, żadne nie doszo do adresata).

Co więcej …. Jeśli uczestnik jest w Google+ i masz go w swoim kręgu, ale on NIE ma Ciebie w żadnym kręgu, to Twoje zaproszenie do niego nie dojdzie i ta osoba nie wejdzie do pokoju.

Google Hangouts Spotkania 1

Zaproszenie jest widoczne w strumieniu wiadomości w Google+ – widać to na poniższym screenshocie.

Google Hangouts Spotkania 4

Jeśli uczestnicy nie są ze sobą połączeni w kręgach, to pozostaje tylko oczekiwanie na uczestników spotkania, jak na poniższym screenshocie.

Google Hangouts Spotkania 2

Warto więc zadać sobie pytanie, ilu uczestników Twoich szkoleń / spotkań ma konto na Google+, a z tej grupy ilu z nich aktywnie dodaje znajomych do kręgów? Ile osób nie ma ochoty mieć konta w Goolge+?

2. Jak działa wirtualny pokój w Google Hangouts i jakie ma funkcje?

Wirtualny pokój w Google Hangouts daje możliwość:

 • spotkania się 10 osób za darmo
 • rozmowy głosowej (jakość w czasie mojego spotkania była znakomita)
  wraz z transmisją wideo (dość mocno skompresowany obraz)
 • rozmowy na czacie (dostępne są także emotikiony)
 • dzielenia ekranu
 • pracy synchronicznej w Google Docs (alternatywa do MS Office) – patrz screenshot poniżej. Choć tu czeka na was niespodzialnka – patrz punkt 3 „Moja ocena przyjazności Google Hangouts”.Google Hangouts Spotkania 7
 • pracy synchroncznej w innych programach dostępnych za pomocą wtyczek. Do takich należy na przykład Cacoo. Daje on możliowść rysowania diagramów. Na tablicę w Cacoo można wklejać dowolne grafki ze swojego komputera, rysować a także utworzone prace eksportować do kilku typów plików.

Google Hangouts Spotkania 10

 • Można też dzięki Google Effects nałożyć sobie taką oto koronę na głowę, dodać wąsy, maskę nurka i wiele innych gadżetów, które (o ile Twój komputer „da radę” gadżety będą poruszały się wraz z ruchem Twojej głowy w kamerze).

Google Hangouts Spotkania 14

 • Scoot & Doodle to kolejny dodatek, który pozwala rysować – jak na załączonym obrazku.
Google Hangouts Scoot and Doodle tu mozna rysowac

3. Moja ocena przyjazności Google Hangouts, czyli Google Spotkania

 • Aby uczestnicy zobaczyli np. dokument w Google Docs, to nie tylko muszą mieć do niego dostęp z pozycji Google Docs ale i muszą sami sobie włączyć Google Docs w wirtualnym pokoju.W praktyce oznacza to, że osoba prowadząca musi mówić uczestnikom co mają włączać, aby widzieli  to co mają widzieć.Moja ocena takiego rozwiązania – zdecydowanie negatywna. Jeśli ktoś z was prowadził spotkania w programie, który umożliwia taką aktywność uczestników, to wie, że po 10 min zaczynają się problemy, bo ktoś coś poklikał i widzi co innego … i zaczyna się dochodzenie co się stało. A czas leci ….
 • Niestety każdy uczestnik może sobie wyłączyć czat, video i w zasadzie poprzełączać wszystkie funkcje. Efekt – jak wyżej opisany. Dla prowadzącego – wyzwanie!
 • Dodatki takie jak Cacoo czy Scoot & Doodle wymagają zainstalowania wtyczek. Ta druga zainstalowała mi się chyba za 10. razem. Uczestniczka mojego spotkania miała problemy z wtyczką Cacoo.
 • Brak możliwości ustawiania godziny i czasu trwania spotkania utrudnia organizację spotkań (czyli brak możliwości wysłania linku do spotkania, itp.).

4. Podsumowanie, czyli do jakich spotkań nadaje się Google Hangouts?

Google Hangouts jest z pewnoscią rozwiązaniem do pracy małego zespołu, na co dzień pracującego w Google Docs.

Myślę, że także spotkania grup studentów czy spotkania coachingowe mają w Google Hangouts sens. Warunek jest jeden – każdy uczestnik musi być mocno obyty z obsługą komputera.

Czy w Google Hangouts chciałabym prowadzić swoje szkolenia trenerskie?

Myślę, że czas, który musiałabym poświęcić, aby zapoznać uczestników moich szkoleń z Google Hangouts byłby za długi, aby to było opłacalne. Kurs Trenerów zamiast 7 x 1,5 godziny musiałby trwać 8 x 1,5 godziny, a to finalnie powoduje wzrost ceny szkolenia.

Wolę także pracować w programie dającym mi, jako prowadzącemu, panowanie nad włączaniem i wyłączaniem funkcji pokoju.

Czy w Google Hangouts chciałabym prowadzić webinary?

To co dzieje się w Twoim wirtualnym pokoju Hangout możesz transmitować do YouTube oraz na portal Google+. Oznacza to w praktyce, że możesz organizować webinary dla dowolnej liczby osób i to za darmo.

Osobiście nie korzystam z tej opcji, ale tesowałam ją i tu przeczytasz pełny opis testu transmisji Hangout na YouTube.

[alert type=”notice]Na pewno zainteresują cię też posty o:
transmisji online twojego Hangoutu na YouTube
organizacji transmisji online na YouTube[/alert]