Aktualizacja postu 30.12.2015
O Google Hangouts, czyli Spotkania dużo się pisze w kontekście spotkań online. Czy jednak ktoś się spotykał w Google Hangouts? Oto moja relacja z spotkania w tym wirtualnym pokoju.
[alert type=”notice]Na pewno zainteresują cię też posty o:
– transmisji online twojego Hangoutu na YouTube
– organizacji transmisji online na YouTube[/alert]
1. Jak wejść do wirtualnego pokoju?
Spotkanie zakładamy w portalu społecznościowym Google+. Oznacza to, że trzeba mieć tam założone konto i profil. Nie ma możliwości ustawienia przyszłej daty i godziny spotkania.
Klikamy w przycisk Spotkania i Google podpowiada nam znajomych z kręgów, których możemy zaprosić. Jeśli jednak chcemy zaprosić kogoś spoza kręgów, to … jest to niemożliwe. Wysyłka zaproszenia na mail nie zadziałała (choć otrzymujesz komunikat, że zaproszenie zostało wysłane. W wypadku moich zaproszeń, żadne nie doszo do adresata).
Co więcej …. Jeśli uczestnik jest w Google+ i masz go w swoim kręgu, ale on NIE ma Ciebie w żadnym kręgu, to Twoje zaproszenie do niego nie dojdzie i ta osoba nie wejdzie do pokoju.
Zaproszenie jest widoczne w strumieniu wiadomości w Google+ – widać to na poniższym screenshocie.
Jeśli uczestnicy nie są ze sobą połączeni w kręgach, to pozostaje tylko oczekiwanie na uczestników spotkania, jak na poniższym screenshocie.
Warto więc zadać sobie pytanie, ilu uczestników Twoich szkoleń / spotkań ma konto na Google+, a z tej grupy ilu z nich aktywnie dodaje znajomych do kręgów? Ile osób nie ma ochoty mieć konta w Goolge+?
2. Jak działa wirtualny pokój w Google Hangouts i jakie ma funkcje?
Wirtualny pokój w Google Hangouts daje możliwość:
- spotkania się 10 osób za darmo
- rozmowy głosowej (jakość w czasie mojego spotkania była znakomita)
wraz z transmisją wideo (dość mocno skompresowany obraz) - rozmowy na czacie (dostępne są także emotikiony)
- dzielenia ekranu
- pracy synchronicznej w Google Docs (alternatywa do MS Office) – patrz screenshot poniżej. Choć tu czeka na was niespodzialnka – patrz punkt 3 „Moja ocena przyjazności Google Hangouts”.
- pracy synchroncznej w innych programach dostępnych za pomocą wtyczek. Do takich należy na przykład Cacoo. Daje on możliowść rysowania diagramów. Na tablicę w Cacoo można wklejać dowolne grafki ze swojego komputera, rysować a także utworzone prace eksportować do kilku typów plików.
- Można też dzięki Google Effects nałożyć sobie taką oto koronę na głowę, dodać wąsy, maskę nurka i wiele innych gadżetów, które (o ile Twój komputer „da radę” gadżety będą poruszały się wraz z ruchem Twojej głowy w kamerze).
- Scoot & Doodle to kolejny dodatek, który pozwala rysować – jak na załączonym obrazku.
3. Moja ocena przyjazności Google Hangouts, czyli Google Spotkania
- Aby uczestnicy zobaczyli np. dokument w Google Docs, to nie tylko muszą mieć do niego dostęp z pozycji Google Docs ale i muszą sami sobie włączyć Google Docs w wirtualnym pokoju.W praktyce oznacza to, że osoba prowadząca musi mówić uczestnikom co mają włączać, aby widzieli to co mają widzieć.Moja ocena takiego rozwiązania – zdecydowanie negatywna. Jeśli ktoś z was prowadził spotkania w programie, który umożliwia taką aktywność uczestników, to wie, że po 10 min zaczynają się problemy, bo ktoś coś poklikał i widzi co innego … i zaczyna się dochodzenie co się stało. A czas leci ….
- Niestety każdy uczestnik może sobie wyłączyć czat, video i w zasadzie poprzełączać wszystkie funkcje. Efekt – jak wyżej opisany. Dla prowadzącego – wyzwanie!
- Dodatki takie jak Cacoo czy Scoot & Doodle wymagają zainstalowania wtyczek. Ta druga zainstalowała mi się chyba za 10. razem. Uczestniczka mojego spotkania miała problemy z wtyczką Cacoo.
- Brak możliwości ustawiania godziny i czasu trwania spotkania utrudnia organizację spotkań (czyli brak możliwości wysłania linku do spotkania, itp.).
4. Podsumowanie, czyli do jakich spotkań nadaje się Google Hangouts?
Google Hangouts jest z pewnoscią rozwiązaniem do pracy małego zespołu, na co dzień pracującego w Google Docs.
Myślę, że także spotkania grup studentów czy spotkania coachingowe mają w Google Hangouts sens. Warunek jest jeden – każdy uczestnik musi być mocno obyty z obsługą komputera.
Czy w Google Hangouts chciałabym prowadzić swoje szkolenia trenerskie?
Myślę, że czas, który musiałabym poświęcić, aby zapoznać uczestników moich szkoleń z Google Hangouts byłby za długi, aby to było opłacalne. Kurs Trenerów zamiast 7 x 1,5 godziny musiałby trwać 8 x 1,5 godziny, a to finalnie powoduje wzrost ceny szkolenia.
Wolę także pracować w programie dającym mi, jako prowadzącemu, panowanie nad włączaniem i wyłączaniem funkcji pokoju.
Czy w Google Hangouts chciałabym prowadzić webinary?
To co dzieje się w Twoim wirtualnym pokoju Hangout możesz transmitować do YouTube oraz na portal Google+. Oznacza to w praktyce, że możesz organizować webinary dla dowolnej liczby osób i to za darmo.
Osobiście nie korzystam z tej opcji, ale tesowałam ją i tu przeczytasz pełny opis testu transmisji Hangout na YouTube.
[alert type=”notice]Na pewno zainteresują cię też posty o:
– transmisji online twojego Hangoutu na YouTube
– organizacji transmisji online na YouTube[/alert]