[Aktualizacja 19.03.2019]

Sprzęt do webinaru to temat rzeka. Możesz wydać zero, kilkaset, kilka a nawet kilkanaście tysięcy złotych. W tym poście opiszę kilka prostych i efektywnych rozwiązań.

Dla ułatwienia przyjmijmy, że webinar, to takie wydarzenie online, gdzie główną część ekranu zajmuje prezentacja (2) a prelegent jest widoczny w małym okienku w górnej części ekranu (1). Tak jak na screenshocie poniżej.


webinar wirtualny pokoj small

 

Najważniejszy sprzęt do webinaru

Komputer – niby oczywista oczywistość, ale twój komputer musi być:

  • Im szybszy, tym lepszy. Lepszy komputer do webinarów jest z procesorem i5 niż i3, a jeszcze lepszy z i7 (przykład dotyczy komputerów z systemem operacyjnym Windows).
  • Im więcej pamięci roboczej, tym lepiej. Lepszy komputer (z systemem operacyjnym Windows) do webinarów ma 8 Mb RAM pamięci niż 4 MB RAM.

Przeglądarka – zazwyczaj prowadzimy webinary na Chromie, ale na webinarowym komputerze mamy też trzy inne przeglądarki (Mozilla, IE, Opera). Jeśli jest problem z działaniem programu do webinarów na jednej przeglądarce, to przechodzimy na drugą.

Co raz więcej programów do webinarów pracuje w oparciu o standard WebRTC, który odpowiedzialny jest za transmisję głosu i wideo do Twoich uczestników. Współpracują z nim jedynie najnowsze wersje przeglądarek. Nie poprowadzisz webinaru jeśli masz starego Internet Explorera!

Także twoi uczestnicy muszą mieć aktualne wersje przeglądarek.

Mikrofon – jest super ważny, bo od jakości Twojego głosu zależy komfort słuchaczy a tym samym ich motywacja do słuchania Twojego webinaru. Tu masz co najmniej dwie opcje:

  • zestaw mikrofonowo-słuchawkowy (headset) – kiedyś moim ulubionym był Sennheiser PC141 z wejściem 2 x jack stereo 3.5 mm (słuchawki + mikrofon). Ale to już historia. Tego modelu nie ma na rynku a i firma Sennheiser nie oferuje szerokiej gamy headsetów.

Jabra Evolve 40 mono

Obecnie pracuję na zestawie marki Jabra Evolve 40 mono (na zdjęciu). Jego koszt to około 200 zł.

Jabra ma w serii Evolve sporo zestawów mikrofonowo-słuchawkowych, których ceny zaczynają się od około 150 zł (Jabra Evolve 20 Mono). Każde słuchawki występują w wersji mono (z jednym głośniczkiem na ucho) oraz duo (czyli z dwoma głośniczkami, na oboje uszu).
Możesz także przyjrzeć się ofercie firmy Logitech, której zestawy słuchawkowo-mikrofonowe zaczynają się od 100 zł. Więcej informacji tu >>>

UWAGA! Słuchawki mikrofonowe podpinane są do komputera na dwa sposoby. Przez USB lub przez mini jacka.

Jeśli zestaw, który planujesz kupić jest wpinany do komputera przez mini-jacka, to sprawdź, czy w komputerze masz oddzielne gniazdo do słuchawek i mikrofonu, czy masz gniazdo pojedyncze (tzw. czteropolowe). Jeśli to drugie, to musisz kupić przejściówkę. Nie wiem czemu, ale w Polsce nie są one powszechnie dostępne. Zdarzyło mi się też kupić uszkodzony produkt. Ważne, aby twoja przejściówka miała różową i zieloną końcówkę, w którą wtykasz jacki słuchawek.


przejsciowka 3polowa na 4polową

Nie zostawiaj zakupu przejściówki na ostatnią chwilę.

Ten mały sprzęt za 10 zł może kosztować Cię wiele nerwów.

  • Mikrofon krawatowy – mikrofony te występują w dwóch wersjach – na kablu i jako zestawy bezprzewodowe, czyli mikroporty. Kiedy rozważyć jego zastosowanie?

  1. Gdy wiesz, że będziesz w ruchu podczas prezentacji. Jeśli planujesz po coś sięgać, ćwiczyć, robić coś manualnego
  2. Gdy będzie kilkoro prelegentów dyskutujących lub rozmawiających ze sobą
  3. Gdy chcesz, aby mikrofon był dyskretny i nie zasłaniał Ci części twarzy

O modelach tego typu mikrofonów krawatowych napisałam specjalny post. >>> (otwiera się na nowej zakładce)”>Przejdź zatem tu >>>>

  • Zewnętrzny mikrofon Blue Yeti + słuchawka do odsłuchu – ten mikrofon podłączysz do komputera przez port USB. Temat przejściówki cię więc nie dotyczy.

Jeśli pracujesz z prelegentem lub moderatorem, który jest w innej lokalizacji lub twoi uczestnicy będą z tobą rozmawiać, to musisz słyszeć, co do ciebie mówią. Na szczęście mikrofon Blue Yeti jest wyposażony w gniazdo typu jack 3,5 mm, do którego podłączasz słuchawki. Sam mikrofon kosztuje około 600 zł brutto. Tu link do Ceneo (wrócisz?)

Do mikrofonu Blue Yeti warto dokupić tzw. popfiltr, aby niwelować dźwięki, jakie powstają przy wypowiadaniu głosek wybuchowych p i b. Wolnostojący popfiltr między 50 z 100 zł. Tu link do Amazona.


mikrofon blue yeti popfiltr

  • Rejestrator audio Zoom h4n – idealne rozwiązanie, jeśli chcesz używać mikroportów (możesz je wypożyczyć lub kupić – jeden komplet kosztuje około 3500 zł brutto – tu niezawodne Ceneo) i mieć dwóch prelegentów. Cena około 1000 zł brutto – tu w Ceneo. Jeśli chcesz mieć trzech a nawet sześciu prelegentów musisz nabyć wyższy model Zoom h6 – cena to około 1600 zł brutto – click do Ceneo. Od jakiegoś czasu korzystamy z obu Zoom’ów. Oczywiście ten sprzęt do webinaru też się świetnie sprawdzi przy jednym prelegencie.


zoom-h4n-rejestator-audio

Kamera – z typowymi programami do webinarów współpracują kamery na USB.


Nie podłączysz w łatwy sposób innej zewnętrznej kamery, więc jako początkujący producent webinarów nie wchodź w to!

Polecany model kamery na USB: Logitech HD Pro Webcam C920. Daje możliwość nagrywania filmów w szerokoekranowym formacie Full HD 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Kamera ma mocowanie do statywu. Cena ok. 300 brutto. Klik na Ceneo.

Logitech jest zdecydowanym liderem na rynku kamer podpinanych do komputera przez port USB. Jeśli szukasz czegoś więcej, ale nadal w standardzie USB, to rozważ modele Logitecha C930e oraz Brio. Ta pierwsza ma bardzo szerokie pole widzenia 90 stopni (tu opis tej kamery >>>) a ta druga oferuje jakość 4K (tu opis tej kamery >>>).

kamera-logitech-hd-pro-webcam-c920-960-000768

Pamiętaj! Jakość obrazu wideo u Twojego uczestnika webinaru zależy także od programu do webinarów. Jeśli masz na przykład zwykłą wersję Clicka, czyli MyWebinars, to NIE możesz transmitować obrazu w HD. Po prostu NIE pozwala na to licencja. Musisz wykupić licencję MyWebinarsPro.

Kamera i mikrofon w jednym urządzeniu

Na rynku pojawiła się nowa kategoria sprzętów do webinarów. Jedno urządzenie łączy w sobie mikrofon, kamerę oraz pierścieniową lampę oświetleniową.

Przykładem jest Marantz Turret.


Marantz Turret recenzja

Poświęciłam temu urządzeniu cały post na blogu, więc zajrzyj do niego.

Cena takiego urządzenia to około 1200 zł. Oznacza, to że jest ona porównywalna z zakupem kamery Logitecha, mikrofonu Yeti oraz oświetlenia.

Drobny sprzęt do webinaru

Statyw do kamery – jeśli kamera będzie stała na biurku, kup mały, prosty statyw. Jego cena to około 50 zł brutto.

Mysz do komputera – naprawdę bardzo się przydaje. Warto korzystać z tak zwanej cichej myszy. Jej cena to około 100 zł a pisałam o niej tu – klik.

Oświetlenie – warto posiadać dwie (optymalnie trzy) sztuki paneli LED z możliwością zmiany kolorów. Może to być taka lampa diodowa: LED PANEL YONGNUO YN-300II z wrotami. Cena jednej sztuki to około 140 zł brutto. Oczywiście musisz dokupić także statywy oświetleniowe (około 50 zł / sztuka).


lampa_led_yongnuo-yn-0906-ii

Zainteresowany dalszym pogłębianiem wiedzy?
Przeczytaj pozostałe posty z cyklu „Kurs dobrego webinaru”: