Ciekawym sposobem na zwiększenie zaangażowania uczestników szkolenia jest wykorzystanie bezpłatnych programów do tworzenia koła fortuny online. Do takich narzędzi należą Wheeldecide oraz Wordwall (jest tu więcej opcji, jak pokażę tylko koło fortuny). 

Kiedy warto wykorzystać programy do tworzenia koła fortuny? 

  1. Na wstępnym etapie szkolenia, na przykład możesz użyć koła fortuny w ćwiczeniu, którego celem jest zapoznanie się uczestników ze sobą.  
  2. Na etapie transferu wiedzy – aby uatrakcyjnić ten fragment szkolenia 
  3. W trakcie podsumowania szkolenia/refleksji, odpowiednio zadane pytania pomogą uczestnikom podsumować najważniejsze dla nich elementy szkolenia.  

Jak kręcić kołem fortuny? 

  1. Może to zrobić trener / nauczyciel. 
  2. Dzięki funkcji dzielenia ekranu wybrany uczestnik (mąż zaufania) może kręcić kołem fortuny (np. w ClickMeeting w wersji do spotkań każdy uczestnik może włączać swoje dzielenie ekranu). Link do koła fortuny otrzyma na czacie od prowadzącego.  

Z uwagi czas odradzam, aby każdy uczestnik „kręcił” kołem fortuny na własnym komputerze pokazując to przez dzielenie ekranu.  

Jak wybierać uczestników do zabawy? 

Na pytania może odpowiadać cała grupa na czacie lub można prosić o indywidualne odpowiedzi z wykorzystaniem kanału audio. Możesz wykorzystać kolejność z listy uczestników. 

Wordwall

Jednym z programów do tworzenia koła fortuny jest Wordwall, który prócz opcji koła fortuny, oferuje także inne opcje losowania: 

  • losowanie kart 
  • otwórz pudełko 
  • anagram. 

Przygotowywanie własnego koła fortuny jest bardzo intuicyjne. Wystarczy uzupełnić nazwę ćwiczenia oraz elementy, które pojawią się na kole. Narzędzie do tworzenia koła fortuny umożliwia dodanie elementów także w formie obrazów.

Gotowe koło fortuny można przedstawić w jednym z pięciu dostępnych szablonów, można także osadzić je np. na własnej stronie internetowej pobierając kod html. 

Widok przed po utworzeniu koła fortuny. 
Widok przed startem koła. 

Zobacz jak to działa na filmie: 

W wersji bezpłatnej można stworzyć 5 kół fortuny lub innych materiałów interaktywnych.

W przypadku kont płatnych mamy do wyboru opcje:

  • Standard 13 zł/miesiąc – do wyboru 18 rodzajów materiałów interaktywnych, 13 rodzajów materiałów do druku, nieograniczona ilość materiałów, które można stworzyć.
  • Pro 19,5 zł/miesiąc – do wyboru 34 rodzaje materiałów interaktywnych, 22 rodzaje materiałów do druku, nieograniczona ilość materiałów, które można stworzyć.

Wordwall ofertuje także plany cenowe dla szkół, ich cena zależna jest od liczby nauczycieli korzystających z narzędzia.

Skorzystaj z programu Wordwall i stwórz własne koło fortuny: https://wordwall.net/pl

Wheeldecide

Program Wheeldecide w porównaniu do poprzedniego nie daje możliwości dostosowania wyglądu koła fortuny. Poszczególne elementy/pytania można dodać tylko w wersji tekstowej. Mamy możliwość dodania do 100 elementów. 

Samo tworzenie koła fortuny jest równie szybkie i intuicyjne. Własne koło fortuny stworzysz tu: https://wheeldecide.com/

Widok przed startem koła. 
Widok po wylosowaniu elementu na kole.

Przedstawione programy do tworzenia koła fortuny, to łatwy, szybki i bezpłatny sprosób na zachęcenie uczestników szoklenia do większej aktywności.