fbpx

1. Do czego służy ten program?

TeamViewer jest niemieckim programem, który można wykorzystać do:

 • przeprowadzania spotkań i małych warsztatów online. W takim wypadku należy skorzystać z opcji „meeting” (patrz screenshot poniżej).
 • obsługi komputera innych osób poprzez zdalne sterowanie. Funkcja ta bardzo dobrze sprawdza się w środowisku IT i wszędzie tam, gdzie ktoś musi przejąć sterowanie komputerem drugiej osoby. Wtedy należy skorzystać „Remote Control„, czyli „Zdalne sterowanie” (patrz screenshot poniżej).

[hr style=”3″ margin=”40px 0px 40px 0px”]

[hr style=”3″ margin=”40px 0px 40px 0px”]
2. Zanim zaczniesz

TeamViewer ma stronę www w języku polskim, lecz instrukcje obsługi są dostępne w
j. angielskim. Możesz także zadzwonić do polskiego doradcy – taką informację znajdziesz na stronie www.

Jak się domyślacie – zadzwoniłam. Niestety osoby mówiącej po polsku nie było. Mogłam wybrać rozmowę po angielsku lub zostawić dane, aby mówiący po polsku konsultant oddzwonił.

Do wirtualnego pokoju w TeamViewer wejdziesz po ściągnięciu i zainstalowaniu małego pliku na komputerze. Po uruchomieniu znajdziesz się w wirtualnym pokoju. Jak wygląda ten proces, pokazałam na krótkim filmie:

3. Rozpoczynamy pracę

Spotkanie można rozpocząć spontanicznie albo wcześniej je zaplanować. Uwaga! Aby móc planować spotkania, należy zainstalować TeamViewer na komputerze.

Gdy zdecydujemy się na spotkanie ad hoc jesteśmy automatycznie przenoszeni do „wirtualnego pokoju”. Możemy zapraszać uczestników prosto z pokoju poprzez wysłanie im maila z zaproszeniem na spotkanie.

Program jest zsynchronizowany z Microsoft Office Outlook, co ułatwia pracę osobom korzystającym z tego narzędzia. W przypadku innych, wyjściem z sytuacji jest skopiowanie treści maila i wysłanie informacji za pomocą swojej poczty.

TeamViewer wysylanie zaproszenia

4. W trakcie spotkania online

TeamViewer ma następujące funkcje:

 • dzielenie ekranu – to podstawa działania TeamViewer (podobnie jak GoToWebinar,
  o którym pisałam na swoim starym blogu). Oznacza to, że nie ładujesz prezentacji na serwer dostawcy oprogramowania, lecz pokazujesz ją poprzez dzielenie ekranu.

Oczywiście w każdej chwili możesz wyłączyć współdzielenie i uruchomić za moment ponownie.

Prowadzący w czasie dzielenia ekranu widzi swoje menu prelegenta. Oznacza to, że widzi np. czat i dyskusję uczestników.

Wadą jest, że na swoim komputerze uczestnicy widzą cień menu prelegenta – zaznaczyłam go czerwoną ramką na poniższym screenshocie. Żółtą ramką zaznaczone jest menu dostępne dla uczestnika. Rozwiązaniem dla prelegenta jest zwijanie menu albo przeniesienie go w inne miejsce – tak, aby nie zasłaniało informacji.

TeamViewer widok z perspektywy uczestnika

 • przekazywanie uprawnień. Prowadzący może nadać uprawnienia do dzielenia ekranu pozostałym uczestnikom.

Ponieważ TeamViewer działa na zasadzie dzielenia ekranu, to przekazywanie uprawnień nabiera tu innego znaczenia niż w programach, gdzie prezentacje ładuje się na serwer.

Jest ono bardzo wygodne w sytuacji, gdy w czasie spotkania prezentujący chce zobaczyć co dzieje się na ekranie uczestnika.

Kiedy ma to zastosowanie? Na przykład niedawno z koleżankami byłyśmy na szkoleniu z obsługi nowego CMSa naszego klienta. Było prowadzone na TeamViewerze. Najpierw pokazano nam jak wykonać pewne czynności w CMSie a potem jedna z nas dostała uprawnienia i mogła pokazać, jak wykonuje wcześniej pokazanie kroki w programie.

 • biała tablica. Zapomnijcie o „klasycznej” białej tablicy, jaką opisywałam przy omawianiu innych programów (ClickWebinar, Wiziq, czy też Adobe Connect Now). Tutaj pisanie odbywa się po materiałach wyświetlanych na komputerze. Można powiedzieć, że tablicą jest ekran komputera.

Menu tablicy jest też trochę uboższe. Wirtualny mazak ma jeden kolor. Można wstawiać kształty a ciekawą funkcją jest możliwość wstawienia chmurki z tekstem, choć ta sprawiała nam małe kłopoty. Chmurki nakładały się na siebie.

Na poniższym screenshocie widać moje próby pisania po białej tablicy, którą był slajd
w PowerPoincie.

TeamViewer biala tablica

 • transmisja z kamery prowadzącego i uczestnika. W wersji bezpłatnej tylko jedna osoba możne pracować z kamerą, w wersjach płatnych wszyscy uczestnicy mogą mieć włączone kamery. 
 • połączenie głosowe – może być realizowane przez VOIP lub można się wdzwonić w konferencję. Użytkownik posiada numer PIN dla danej rozmowy konferencyjnej.
 • czat – na bieżąco uczestnicy mogą komentować przebieg spotkania i dzielić się swoimi wątpliwościami z prowadzącym.
 • schowek plików – możliwość załadowania i przechowywania plików. Uczestnicy mogą ściągać materiały, jakie umieści w nim trener.
 • nagrywanie – jest dostępne.
 • wersja mobilną. Dzięki aplikacjom TeamViewer na iPhone’a, iPada i Androida można uczestniczyć w meetingach nawet w czasie podróży – poza biurem. 

5. Jak było słychać?

Jakość dźwięku była dobra. Na koniec spotkania miałyśmy problemy z łącznością, ale mogły być spowodowane słabym łączem u Natalii, z którą testowałam TeamViewer.

6. Inne wersje programu i plany cenowe

TeamViewer dostępny jest w 4  wariantach:

 • Wersja bezpłatna do wykorzystania NIE komercyjnego. Tu mogą spotkać się jednocześnie 2 osoby. 
 • Wersja płatna – 3 rodzaje licencji dla 15 i 25 osób. Plany cenowe Netviewer (zmiana 06.2015).

Wersje płatne – jednorazowa opłata, niezależna od czasu stosowania programu

 • Business, koszt – 1 889 zł z VAT (licencja bezterminowa). Meeting – dostęp do wszystkich funkcji omówionych powyżej, liczba uczestników – 15. Zdalne sterowanie, brak: TeamViewer Manager, TeamViewer Web Connector, TeamViewer Portable, PakietuTeamViewer MSI.
 • Premium , koszt – 3 769 zł z VAT  (licencja bezterminowa). Meeting – pełny wachlarz funkcji, liczba osób biorących w spotkaniu – 25. Zdalne sterowanie, posiada: TeamViewer Manager, TeamViewer Web Connector, TeamViewer Portable.
 • Corporate, koszt – 7 149 zł z VAT (licencja bezterminowa). Meeting – liczba uczestników – 25 oraz pełny zestaw omówionych funkcji. Sterowanie zdalne – wzbogacone o TeamViewer Manager, TeamViewer Web Connector, TeamViewer Portable, PakietTeamViewer MSI.

[hr style=”3″ margin=”40px 0px 40px 0px”]

[hr style=”3″ margin=”40px 0px 40px 0px”]
7. Podsumowanie

TeamViewer jest z pewnością świetnym programem dla każdego, kto często używa funkcji dzielenia ekranu. Nie jest to typowy program do szkoleń online, choć te można tu też prowadzić.

Jeśli prowadziłabym więcej szkoleń na temat obsługi oprogramowania, to chętnie korzystałabym z TeamViewer do moich szkoleń.

Dyskusyjna może być licencja wymagająca jednorazowej opłaty. W wersji business koszt TeamViewer to 1889 zł  z VAT. Porównując tę cenę z ClickMeeting (wersja dla 25 uczestników, opłata roczna 564 zł z VAT) okaże się, że po około 3,4 roku pracujesz na TeamViewer „za darmo”.

Zalety

 • Świetnie działające dzielenie ekranu
 • Polska strona internetowa i polskie wsparcie technicznej

Wady

 • Wchodzące menu prezentera na transmitowany do uczestników obraz
 • Ubogie menu do rysowania
 • Mała ilość osób, które mogą się spotkać w wirtualnym pokoju TeamViewer
 • Brak ankiet (choć w programie przeznaczonym głównie do spotkań nie są one konieczne)