fbpx

Czym powinien wyróżniać się dobry headset do prowadzenia webinarów i pracy?

Musi być lekki, wygodny w codziennym użytkowaniu i uniwersalny pod kątem połączenia ze smartfonem lub laptopem. Powinien posiadać również dobry mikrofon i słuchawki. Szukając zestawu do codziennej pracy zdalnej i prowadzenia mniej zobowiązujących webinariów, natrafiłam na produkty firmy Jabra.

Przez ostatnie dwa miesiące testowałam dwie rodziny zestawów mikrofonowo-słuchawkowych w kilku wersjach. Jak te produkty sprawdzają się w akcji? Tego dowiesz się z mojego wpisu i z filmu wideo na YouTube.

Jeśli interesują Cię inne sprzęty do webinarów, to zajrzyj do artykułu, w którym zebrałam komplet informacji.

Poznaj rodzinę zestawów słuchawkowo-mikrofonowych Jabra Evolve i Biz

Zestawy słuchawkowo-mikrofonowe Jabry to przede wszystkim dwie rodziny – Evolve i Biz. Rzadko się zdarza, że producent daje aż taki wybór w wariantach swojego sprzętu.

Linia Evolve zaprojektowana została dla pracowników biurowych, także dla tych pracujących zdalnie. Linia Biz dedykowana jest do call center.

W czasie testów miałam do dyspozycji Jabrę Evolve 20, 30 i 40. Z rodziny Biz testowałam z kolei Jabra Biz 1500 i Jabra Biz 2300.

Jabra Evolve 20 i Jabra Biz 1500

Każdy wyższy model jest lepiej wyposażony od poprzedniego. Ma to także odzwierciedlenie w cenach. Najtańszy zestaw, jaki testowałam, to Jabra Evolve 20. W wersji stereo kosztuje około 180 zł a mono – 140 zł.

W ofercie Jabra każdy zestaw dostępny jest w dwóch wersjach – mono (jedna słuchawka), stereo (dwie słuchawki).

Podczas moderowania webinarów idealnym rozwiązaniem okazała się dla mnie wersja mono. To również dobra opcja do codziennej pracy w cichych pomieszczeniach (na przykład w systemie home office), kiedy nie przeszkadzają nam dźwięki z otoczenia, lub jeśli chcemy częściowo słyszeć to, co się dzieje obok nas. Wersja stereo to z kolei znakomity wybór do pracy w biurach (zwłaszcza w modelu open space).

Słuchawki z mikrofonem Jabra są bardzo solidnie wykonane a kupując je otrzymujesz etui, które ucieszy wszystkich, którzy podróżują ze swoimi headsetami.

Przyjrzyjmy się poszczególnym produktom nieco bliżej. Możesz także zajrzeć do mojego filmu wideo na ten temat.

Jabra Evolve

Jak wspomniałam linia Evolve dedykowana jest dla pracowników biurowych. To profesjonalny zestaw słuchawkowy z dobrą jakością mikrofonu do prowadzenia rozmów, którego słuchawki dostosowane są nie tylko do odtwarzania głosu ludzkiego ale i do słuchania muzyki.

W tej serii postawiono na design i dopracowanie wielu drobnych elementów. Szczególnie widać to w modelu Jabra Evolve 40. Jednym z fajnych, designerskich „smaczków” jest czerwono – czarny kabel, czy też dioda LED umieszczona na słuchawce i sygnalizująca trwającą rozmowę. Dzięki niej koledzy i koleżanki z biura będą wiedzieli, że jesteś zajęta / zajęty. Symbolami A i B zaznaczyłam diody LED, które świecą się podczas rozmowy.

Jednak nie z każdym programem do komunikacji zdalnej to działa. Jeśli korzystasz np. z Microsoft Teams, to skorzystasz też z tej opcji. Jeśli z ClickMeeting, to ta sygnalizacja nie działa.

Jabra Evolve Zajętość

Dla siebie wybrałam zestaw Jabra Evolve 40 mono

Jabra Evolve 40 mono

Dlaczego akurat ten? W tym modelu spodobały mi się:

  • design – czarna konstrukcja w połączeniu z czerwonym przewodem naprawdę ciekawie się prezentuje,
  • możliwość podłączenia go z komputerem przez USB i smartfonem przez mini-jack (B) (kabel z końcówką mini-jack wypinasz z elementu sterującego (A) znajdującego się na kablu),

Jabra Evolve wpięta do smartfona

  • gruby przewód, który się nie plącze,
  • wygodny panel sterowania z podświetleniem. Sprawdza się ono szczególnie, gdy wyłączam mikrofon. Wtedy na czerwono podświetlona jest ikona pokazująca przekreślony mikrofon.

Jabra Evolve 40 panel sterujący

Wersję mono wybrałam, gdyż pozwala mi na podział uwagi pomiędzy to, co dzieje się na webinarze i wokół mnie.

Kiedy pracujesz w biurze i zależy Ci na większej izolacji dźwięku, postaw na wersję stereo, najlepiej z funkcją aktywnej redukcji szumów (to oferuje najwyższy z modeli, czyli Jabra Evolve 80, którego jednak nie testowałam).

Jabra Biz

Linia Biz dedykowana jest do call center. To słuchawki bardzo lekkie i wygodne, które można używać przez wiele godzin. Szczególnie model Jabra Biz 2300 jest wyjątkowo lekki. Model stereo waży tylko 68 g a mono: 48 g. Dla porównania modele z serii Evolve ważą odpowiednio 171,1 g i 142,5 g.

Mikrofon zbiera jedynie głos mówiącego i silnie wytłumia dźwięki zewnętrzne. Świetnie było to słychać w teście, który zrobiłam w pomieszczeniu, gdzie obecnych było kilka rozmawiających osób. Jedna prowadziła testowy webinar korzystając z headsetu Jabra Biz (na ClickMeeting), w pomieszczeniu był gwar ale nie było go słychać na nagraniu.

Używając obu modeli z serii Biz w czasie rozmów przez Microsoft Teams w słuchawkach słyszałam lekkie przestery pochodzące z mikrofonu mojego kolegi (pracował na headsecie innej marki), czego nie zauważyłam testując linię Evolve.

Słuchawki z mikrofonem Jabra Biz posiadają wbudowane opcje, o których mało się mówi a których najczęściej nie posiadają najtańsze headsety. Są to na przykład pasywna redukcja szumów czy też funkcja PeakStop™ (blokowanie nagłych skoków głośności).

Panele sterujące mają kształt podłużny i dobrze leżą w ręku. Panele w serii Evole raczej dostosowane są do położenia ich na biurkach.

Jabra Biz panel sterujący

Urządzenia z serii Biz nie są tanie. Jabra Biz 2300 duo to koszt ponad 500 zł.

Cena i przestery, o których pisałam, spowodowały, że nie wybrałam dla siebie urządzeń z tej serii.

Parametry techniczne słuchawek z mikrofonem Jabra

  Jabra Evolve 20 Jabra Evolve 30 Jabra Evolve 40 Jabra Biz 1500 Jabra Biz 2300
Opis To najpostszy i najbardziej podstawowy model z rodziny Evolve Świetna cena w stosunku do posiadanych opcji Świetna propozycja dla miłośników funkcji i designu Lekki headset Ultra lekki headset
Waga stereo [g] 171,1 171,1 171,1 146 68
Waga mono [g] 142,5 142,5 142,5 119,5 48
Łączność USB USB / mini-jack USB / mini-jack USB USB
Element sterujący na kablu Jest Jest, podświetlany Jest, podświetlany Jest Jest, 2 przyciski można samodzielnie zaprogramować
Dioda LED informująca o trwającym połączeniu Nie Nie Tak    
Redukcja szumów Pasywna Pasywna Pasywna    
Przewód     Grubszy niż Evolve 30 i 20. Nie plącze się. Fragment od słuchawek do elementu sterującego – czarny, a od elementu sterującego do wtyczki – czerwony    
Inne     Pałąk z mikrofonem wpinany w obudowę, co jest wygodne przy transporcie.
Ciekawy design.
Łatwe przenoszenie połączeń Skype for Business i Lync z komputera na smartfon za pomocą funkcji „Inteligentnego przekazywania połączeń Jabra (JICT)
Funkcja PeakStop™ (blokowanie nagłych skoków głośności)
Procesor sygnałowy (DSP)

Funkcja PeakStop™ (blokowanie nagłych skoków głośności)

Mikrofon Air Shock (konstrukcja zapobiegająca przenikaniu fal powietrza, np. oddechu)

Procesor sygnałowy (DSP)

Cena zł zestawu mono (netto) 136 232 305 136 374
Cena zł zestawu stereo (netto) 178 263 325 192 511

To przykład elementu sterującego w Jabra Evolve 20. Jak widzicie znacznie różni się od tego w Jabra Evolve 40.

Jabra Evolve 20 element sterujący

Linki do sklepów internetowych, w których kupicie produkty Jabra

Zestawy Jabra udostępnił mi dystrybutor tej marki, firma ab.pl. Jeśli interesuje Cię większe zamówienie, to jest to dobry kontakt.

Jeśli chcesz kupić jeden lub kilka zestawów, to warto zajrzeć do sklepów internetowych. Wybrałam dla Was sklepy, w których można kupić Jabry w dobrych cenach:

Call Now Button