Gdy ciekawe treści przekazywane są w czasie publicznej konferencji lub spotkania wewnątrz firmy, powstaje pytanie – jak udostępnić takie eventy dodatkowo w internecie?
Webinar nie jest jest rozwiązaniem, gdyż to wydarzenie odbywa się tylko online.
Udostępnienie do internetu wystąpienia odbywającego się na żywo może odbywać się na dwa sposoby. Jako:
- transmisja na żywo, czyli innymi słowy transmisja online, transmisja wideo, video streaming.
- wideo z prezentacji, czyli po prostu film. Świetnym rozwiązaniem jest przygotowanie go za pomocą specjalnego programu, który umożliwia umieszczenie obok okienka z wideo slajdów prelegenta. Dzisiejszy post będzie właśnie o jednym z takich programów.
SlidePresenter – co to jest?
SlidePresenter jest niemiecką platformą, która między innymi umożliwia:
- załadowanie filmu nakręconego w czasie jakieś wydarzenia i dodanie do niego slajdów z prezentacji, tak aby dany fragment wypowiedzi prelegenta odpowiadał danemu slajdowi,
- dodanie do wideo interaktywnych elementów, np. linków do stron, o których mówił prelegent, podpisów, śródtytułów, itp.,
- umieszczenie tak przygotowanego materiału na serwerze SlidePresenter i udostępnienie go internautom na przykład na swojej stronie www (embedowanie) lub na portalu SlidePresenter (na rynkacj niemieckojęzycznych jest możliwość wystawienia swojego filmu za opłatą – wtedy SlidePresenter zajmuje się też całym procesem płatności).
Jak wygląda wideo z prezentacji wykonane w SlidePresenterze?

Z menu wybrałam opcję pokazania wszystkich slajdów, aby przejść do interesującego mnie fragmentu wystąpienia
A to ja i moja mini prezentacja na SlidePresenter
Wygląd panelu od obróbki filmu i prezentacji
Dodawanie filmu i prezentacji – dwa kliknięcia. Umieszczanie w timeline filmu slajdów odbywa się na zasadzie drag&drop. Dodawanie podpisów czy też linków za pomocą ikon widocznych pod filmem i prezentacją. Moja ocena – każdy da sobie radę 🙂
Ceny i zalety takiego rozwiązania
Kiedy oglądałam podobne rozwiązania na OnlineEduca i Learntecu, lecz sprzedawane jako software + hardware do instalacji na własnym serwerze, to cena była jedna – 20 000 euro!
Jest to jeden z powodów dlaczego SlidePresenter mnie urzekł 🙂 Ceny zaczynają się od ok. 30 Euro miesięcznie i są głównie zależne od długości nagrań umieszczonych na serwerze. W wypadku tego abonametu czas nagrania nie może przekaczać 1 godziny, następny abonament to 3 godziny za ok. 70 euro. Tu pełny cennik.
Oprócz ceny zaletą jest elastyczność. Jeśli filmy firmowe nie są kręcone regularnie i nie warto inwestować 20 000 euro w rozwiązanie dostępne na własny serwer, to SlidePresenter znajdzie spokojnie miejsce w każdym budżecie firmowym.
Dodatkowo łatwość obsługi – łączenie sladów i filmu wideo, dodawanie linków i napisów. Bułka z masłem.
Dla kogo jest SlidePresenter?
Dla działów marketingu, sprzedaży i szkoleń w firmach, które:
- chcą nagrywać wystąpienia i wykłady i budować tym samym firmową bazę wiedzy
- nie chcą kupować drogiego opramowania do obróbki filmowej ani stawiać własnego serwera
- decydują się często ad hoc, że event będzie nagrywany (często jest wtedy za mało czasu na skuteczne zaproszenie gości na transmisję wideo)
- organizują eventy w miejscach, gdzie nie ma dobrego łącza internetowego i transmisja będzie niemożliwa lub utrudniona
- chcą mieć możliwość zaingerowania w wystąpienie, np. wycięcie niepotrzebnych / nieudanych fragmentów, dodanie slajdów do prezentacji, bo prelegent w czasie wystąpienia miał bardzo ważną i ciekawą dygresję, której nie ma na slajdach.
Źródło screenshotów: http://www.slidepresenter.com/channel/SMCST/index/pid/951