fbpx

Niedawno na portalu Trainig Zone znalazłam raport pt. „Online Learning 2.0: The Technologies and Trends Revolutionizing the Classroom”.

 

Wykonała go firma Frost&Sullivan na zlecenie Citrix (producent programów do webinarów i spotkań online: GoToMeeting, GoToWebinar i GoToTraining)

Raport traktuje o trendach w e-learningu …

… a także mówi o tym, że źródłem nowości w tej dziedzinie nauczania są uczelnie.

Online learning sprawdza się bowiem w środowisku edukacyjnym – często to sami studenci są pionierami w wprowadzaniu nowych technologii. Autorzy raportu wychodzą z założenia, że młoda generacja, która obecnie konsekwentnie wykorzystuje podczas nauki innowacyjne rozwiązania technologiczne, za kilka lat „zabierze” je do miejsc pracy.

Nic dziwnego, że Citrix obserwuje trendy w metodach nauczania w szkołach wyższych.

Poniższe obserwacje dotyczące trendów w nauczaniu może nie są zaskakujące, ale fajnie podsumowują kilka tematów, które poruszałam na moim blogu.

Jakie trendy mają wpływ na oblicze edukacji, a w przyszłości szkoleniach w firmach?

  • Konsumeryzacja – młodzi kursanci chcą, aby urządzenia komunikacyjne i oprogramowania stosowane przez nich w życiu codziennym były wykorzystywane również w środowisku edukacyjnym. W rezultacie video, mobilność i social media stają się kluczowymi aspektami edukacji online. M-Learning (mobilelearning) jest napędzany przez BYOD (Bring Your Own Device) – uczestnicy oczekują treści, które mogą być przyswajane zawsze i wszędzie.
  • Blended learning – czyli połączenie edukacji online z metodami tradycyjnymi. Blended learning może również odbywać się tylko w trybie online – kursanci pracują z materiałami w domu we własnym tempie, a następnie dołączają do sesji internetowych i biorą udział w dyskusjach i praktycznych zajęciach. Ważne jest tu odpowiednie łączenie różnych narzędzi szkoleniowych w celu osiągnięcia celu szkolenia / kursu.
  • Odwrócona klasa (flipped classromm) – prowadzący coraz częściej chcą wykorzystywać czas spędzany w klasach do bardziej innowacyjnych zadań. Dlatego uczestnicy oglądają i przyswajają przygotowany przez niego materiał w domu, a na zajęciach tylko weryfikują swoją wiedzę i umiejętności w sposób praktyczny. Na blogu Piotra Peszki można obejrzeć film na ten temat zrealizowany w czasie jednego z Educampów.
  • Społeczne i kooperatywne uczenie się – media społecznościowe i technologie Web 2.0 chętnie są wykorzystywane jako platforma umożliwiająca samodzielną naukę ale i pracę zespołową. Wiele narzędzi ułatwia dzielenie się informacjami z innymi. Dzięki temu uczestnicy szybciej nabywają nowe umiejętności, a sam proces uczenia się jest przyjemniejszy.

Jak wam się widzi takie podsumowanie obecnych /nadchodzących trendów w szkoleniach?

Call Now Button