[alert type=”success”]Koniecznie przeczytaj jak zrobić w Prezi super efekt przewijania zdjęć, [br] jak w slajderze. Kliknij tu na nowy post o Prezi.[/alert]

1. Do czego służy Prezi?

Prezi jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które na potrzeby pracy, szkoleń, zajęć lekcyjnych itp. chcą tworzyć “nowoczesne” prezentacje multimedialne. Jest on nijako alternatywą dla programu PowerPoint, ale wyposażony w dodatkowe opcje.

Piszę o nim na blogu, gdyż od niedawna Prezi jest wyposażone w proste narzędzia wspierające pracę zespołową.

Samo Prezi pozwala tworzyć prezentacje z połączenia grafiki, tekstu, muzyki, dokumentów, a nawet prezentacji wcześniej utworzonej w programie Power Point. Tak wygląda przykładowy projekt stworzony przez Natalię, która pomagała mi w testowaniu pracy zespołowej w Prezi:

2. Co oferuje Prezi?

 • Możliwość tworzenia multimedialnej prezentacji w “chmurze” – równocześnie przy projekcie może pracować nawet 10 osób (po prawej stronie wyświetlają się “kolorowe buźki”, w które można wstawić swoje zdjęcie – informują one o liczbie użytkowników, a także osobach przebywających w “pokoju”).

prezi_prezentacja

 • Możliwość tworzenia projektu z połączenia grafiki, tekstu (niekiedy pojawia się problem z polskimi znakami), video, muzyki, dokumentów pdf i prezentacji PowerPoint. Poszczególne elementy można przesuwać, kopiować czy formatować. A to wszystko można ubrawić korzystając z gotowych szablonów – wystarczy wybrać jeden z nich i zacząć uzupełniać.
 • Możliwość zaimportowania wcześniej przygotowanej prezentacji PowerPoint, edytowania jej i wprowadzania zmian.

prezi_dodawanie_prezentacji

 • Możliwość zapisu prezentacji w pliku pdf lub zaprezentowania online.
 • Możliwość udostępnienia projektu innym za pomocą: platformy Facebook, poprzez wysłanie linku do prezentacji osobom, z którymi chcemy się nią podzielić lub osadzając ją na stronie – wystarczy pobrać wygenerowany przez program kod.
 • Aplikacje na iPad i Iphone.
 • Aplikację na Androida.
 • Zainstalowanie Prezi na pulpicie (praca offline) – dzięki temu można przygotowywać prezentację bez dostępu do internetu, a następnie osadzić ją na stronie (na swoim koncie w Prezi) i zaprosić do współpracy inne osoby.

3. Inne wersje programu i plany cenowe:

 • Public – wersja bezpłatna
 • Enjoy – koszt: 4.92$/miesiąc lub 59$/rok
 • Pro – koszt: 13.25$/miesiąc lub 159$/rok
Wersje dla sektora edukcji:
 • Enjoy Edu – bezpłatna
 • Pro Edu – koszt: 4.92$/miesiąc lub 59$/rok

W wersji bezpłatnej Public użytkownicy mają do dyspozycji 100MB – mogą edytować i dzielić się z innymi swoimi “prezi”. UWAGA! prezentacje są dostępne publicznie.

Wersja Enjoy Edu, przeznaczona dla jednostek edukacyjnych, jest bezpłatna, daje możliwość załadowania logo, do dyspozycji jest 500 MB wolnej przestrzeni, prezentacje są oglądane wyłącznie przez osoby, które otrzymają do nich link.

Dopiero w wersji płatnej dostęp do prezentacji mają wyłącznie osoby, do których zostanie wysłany link lub zostaną zaproszone do współpracy

Jest także możliwość wstawienia logo firmy, wsparcie techniczne producenta, praca w trybie offline (Pro) – użytkownicy dysponują pamięcią w wielkości 500MB (Enjoy) lub 2GB (Pro).

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych pakietów dostępne są tutaj.

4. Podsumowanie

Program w pewien sposób upraszcza i przyśpiesza proces współpracy – omija nas konieczność wysyłania plików z nowymi poprawkami do współpracowników. Zespół może pracować razem, w czasie rzeczywistym albo oddzielnie i na bieżąco śledzić zmiany nanoszone przez innych.

Jednak do “pełni szczęścia” brakuje mi niektórych funkcji, np. czatu – ułatwiłby wymianę pomysłów  i komentowanie nanoszonych poprawek albo podglądu – wiedzy na temat tego, nad czym dokładnie pracują w danym momencie nasi współpracownicy.

[alert type=”success”]Koniecznie przeczytaj jak zrobić w Prezi super efekt przewijania zdjęć, [br] jak w slajderze. Kliknij tu na nowy post o Prezi.[/alert]