Vitreo (virtual team room) to program do spotkań online o wyglądzie przypominającym pokój konferencyjny. Ma to ułatwić komunikację w czasie pracy online.

Jakoś nie mogę się zabrać za opisanie Vitreo dla was, bo … jest to soft występujący w tysiącu odmian i wersji. Z tysiacem przesadziałam, jest ich 18 (kto się połapie?). Sama broszura na ten temat liczy 30 stron (!). Jak się domyślacie podanie ceny też jeste trudne, bo … jest 18 wersji i odpowiednio dużo podwersji.

Kilka słów więc o moich wrażeniach ze spotkania prowadzonego w tym programie.

1. Układ graficzny przypominający pokój konferencyjny jest ciekawy, choć nie wiem czy się w prosty sposób przekłada na lepszą komunikację. Rzeczywiście wyraźnie widać, kto jest w danej chwili właścicielem mikrofonu, kto mówi a kto chce coś zakomunikować tekstowo (na powyższym screenshocie zwróćcie uwagę na dymki przy uczestnikach spotkania).

2. Do dyspozycji uczestników jest wiele narzędzi znanych z “klasycznych” wirtualnych pokoji, lecz:

  • nie ma “klasycznego” czatu – są zamiast niego chmurki jak w komiksach
  • nie ma “klasycznej” białej tablicy, jest tylko do pisania (screenshot poniżej)
  • dla odmiany jest tu funkcja robienia screenshotów z ekranu spotkania
  • każdy uczestnik może także robić sobie własne notatki.

Uczestnicy mają wiele możliwości aktywnego udziału w spotkaniu. Są one pewnie lepiej zrozumiałe dla osób znających kulturę niemieckojęzycznych spotkań prowadzonych przez moderatora. Dla przykładu w Vitreo jest onlineowy odpowiednik karteczek moderacyjnych i mechanizmy pozwalające na pracę z nimi, tak jak w prawdziwej sali konferencyjnej.

Oczywiście można też pracować z kamerą.

Vitero Basic pomieści 12 uczestników na jednym spotkaniu online a Vitero Audience do 1000 osób (wtedy przy stole prezydialnym w witualnym pokoju siedzą tylko prelegenci a nie 1000 osób).

Ceny zaczynają się od 99 euro za miesiąc za najmniejszy pokój, ale np. za nagrywanie trzeba dodatkowo zapłacić. Oprócz wersji w chmurze (Saas) dostępna jest także wersja serwerowa i ta kosztuje 9 800 euro.