fbpx

Typowe wirtualne pokoje, oferowane pod markami Webex, Adobe Connect, GoToWebinar, ulegają kosmetycznym zmianom.

Jednak rynek programów do spotkań i szkoleń przez internet nie stoi w miejscu. 

Na wstępie warto wspomnieć o sporym wykorzystaniu Facebook Live (szczególnie, mam wrażenie, w Polsce), czyli transmisjach online realizowanych na fanpejdż, konto osobiste, czy też grupę na Facebooku. Jednak w tym poście chciałabym się skupić na innych rozwiązaniach. Oto kilka kierunków rozwoju.

1. Program do spotkań i szkoleń online 3D

Niektórzy mówią „To jest zupełnie jak Second Life” – i pewnie mają rację. Jednak w wypadku tego rozwiązania jesteśmy w swoim własnym firmowym świecie i nie dzielimy przestrzeni z innymi użytkownikami. Mowa o TriCAT Spaces.

Jak działa pokój do szkoleń i spotkań 3D?

Na początku wybierasz swojego awatara, podobnie jak reszta grupy i zanurzasz się w wirtualnym świecie, gdzie masz do dyspozycji przestrzenie biurowe a w nich narzędzia znane z wirtualnych pokojów:

  • ankiety,
  • białą tablicę z możliwością pracy z karteczkami moderacyjnymi
  • prezentacje ppt
  • dzielenie ekranu.

Poniżej na pierwszym screenie widać foyer, gdzie przedstawicielka firmy TriCAT wita mnie. Prosto ze foyer poszłyśmy do sali szkoleniowej, gdzie korzystałyśmy z wirtualnej tablicy z karteczkami moderacyjnymi (kolejny screen).

Uczestnicy spotkania widzą się i słyszą. Dźwięk jest przestrzenny, czyli jeśli odwrócisz się lewą stroną w stosunku do osoby mówiącej, to lepiej słyszysz jej wypowiedź w lewym uchu.

Mogłoby się wydawać, że do takiego wydarzenia niezbędne jest świetne łącze internetowe. Nic bardziej mylnego. Już kilka razy brałam udział w spotkaniach w tym pokoju, zawsze na łączu mobilnym i nigdy nie było problemu.

Dostępne są dwa rozwiązania – rozwiązania korporacyjne (wiąże się to np. z możliwością wykreowania indywidualnych przestrzeni 3D a także np. z możliwością instalacji oprogramowania na serwerze firmy) oraz dla coachów, trenerów i mniejszych firm. W tym wypadku dostęp wykopujesz online i wybierasz:

  • rodzaj pokoju (spotkanie / szkolenie lub coaching)
  • liczbę pomieszczeń
  • rodzaj przestrzeni zewnętrznej lub jej brak.

[responsive]Wirtualny pokój 3D[/responsive]

[responsive]Wirtualny pokój 3D[/responsive]

2. Wirtualny pokój coachingu online i do biznesowych spotkań online

Kolejnym trendem są wirtualne pokoje dostosowane do bardzo konkretnych potrzeb, np. do prowadzenia coachigu, czy też spotkań zespołów roboczych. Oferują one gotową procedurę (patrz na poniższych screenach proces po prawej stronie ekranu – w j. niem.) i narzędzia, których użycie przekłada się na wzrost efektywności pracy. W wypadku CAIWorld można wybrać jeden z czterech typów pokoi, do:

  • coachingu biznesowego
  • transferu wiedzy
  • pracy zespołowej
  • konferencji coachingowej.

Dobrym przykładem narzędzi są wbudowane ikony postaci oraz strzałek, które pozwalają na wizualizację np. relacji w zespole. Takich wbudowanych symboli jest oczywiście więcej. W wypadku licencji korporacyjnych producent umieszcza w wirtualnym pokoju symbole i ikony uzgodnione z klientem.

[responsive]coaching online narzędzie[/responsive]

[responsive]coaching online narzędzie[/responsive]

Ten wirtualny pokój daje możliwość rozmowy audio i wideo za pomocą komputera.

3. Wirtualny pokój do efektywnych spotkań zespołów roboczych SixSteps

SixSteps to kolejny program do spotkań online, który wspiera uczestników zaproponowaną przez jego twórców strukturą spotkania oraz narzędziami, ale innymi niż w wypadku CAIWorld.

Autorzy wspierają proces generowania pomysłów, oceniania ich (np. po to by wybrać te, które będę realizowane) a następnie proces tworzenia listy ToDo. Do dyspozycji jest także biała tablica.

Do dyspozycji uczestników jest czat, komunikacja przebiega za pomocą innych narzędzi. W niedługiej przyszłości ma się pojawić możliwość komunikacji głosowej w obrębie tego wirtualnego pokoju.

Na poniższych screenshotach widzisz karteczki moderacyjne, które są już umieszczone w kategoriach, np. Mobilność, Efektywność (sami je tworzycie zależnie od tematu spotkania). Kolorowe kółka z rzymskimi cyframi I, II, III to nic innego jak wynik głosowania uczestników szkolenia na najważniejsze ich zdaniem kategorie.

[responsive][/responsive]

[responsive][/responsive]

4. Alfaview, czyli nawet 200 widoków z kamer jednocześnie

To rozwiązanie dla tych, którzy twierdzą, że chcą widzieć wszystkich uczestników spotkań  w kamerze. Producent twierdzi, że równocześnie w wirtualnym pokoju może być nawet 200 osób. Widziałam prezentację na żywo tego programu, podczas której obecnych było około 25 osób i wszystko działało bez zarzutu.

Program jest wyposażony w wirtualną tablicę oraz możliwość prezentacji slajdów. Na stronie producenta można zrobić test – dostępne są 3 pokoje, do których można w każdej chwili wejść (kliknij tu i zjedź na dół strony).

[hr style=”4″ margin=”40px 0px 40px 0px”]

Interesuje Cię zakup dostępu do powyższych pokojów – daj znać. Mamy dostępy do wersji testowych tych rozwiązań i chętnie pomożemy.

Call Now Button