Post został zaktualizowany w lutym 2018.
1. Do czego służy ten program?
Webex Meetings Basic (obecnie Webex Meetings Free) jest programem do spotkań zespołów roboczych. Jak działa, ile kosztuje i czy przyjemnie się na nim pracuje?
2. Zanim zaczniesz
Aby rozpocząć pracę musisz mieć zainstalowaną aktualną wersję Javy. Jeśli natomiast nie możesz nic instalować bez administratora dostępna jest też opcja „join by browser”.
Do dyspozycji jest 3 osobowa wersja darmowa, która zastępuje darmowy okres próbny spotykany u innych dostawców.
Program występuje między innymi w angielskiej wersji językowej (są także wersje niemiecka, francuska i kilka innych). Jest wersja mobilna – więcej w punkcie 8 recenzji.
[responsive][/responsive]Firma z Polski także może kupić Webex Meetings. Na formularzu zakupu programu jest możliwość zmiany kraju, co widać na obrazku.
Płatność kartą kredytową, np. w Euro.
3. Rozpoczynamy pracę
Inaczej niż w wielu innych programach Webex Meetings powitał mnie panelem, w którym mogę założyć spotkanie ale i poczatować z osobami, które mam w wewnętrznej książce adresowej.
Dzięki temu czułam się trochę jak w Skypie. Gdy chciałam, mogłam wysłać krótką informację na czacie, gdy była potrzeba bardziej zaawansowanej komunikacji i spotkania – otwierałam wirtualny pokój.
Spotkanie możemy założyć ad hoc ale i na przyszły termin. W formularzu do zakładania spotkania jest miejsce na agendę, która wraz z linkiem przychodzi do uczestników mailem. Można w nim także zamieścić pliki, które będą omawiane na spotkaniu.
4. W trakcie spotkania online
Wygląd pokoju obecnie jest trochę odświeżony i prezentuje się tak:
Webex Meetings Basic ma następujące funkcje – przeczytaj o nich poniżej lub obejrzyj screencast:
– możliwość pokazywania prezentacji.
UWAGA! Działają animacje z PowerPointa a po prezentacji można pisać i rysować. A duży plus za to, że w wirtualnym pokoju jest podgląd notatek, jakie zostały zrobione pod slajdami w PowerPoincie.
– możliwość pokazywania filmów – należy je załadować na serwer.
– białą tablicę, na której można pisać i rysować. Ma ona dwie niedogodności: nie działa polska litera ż – gdy ją spróbujesz napisać, to znika całe okienko tekstowe oraz raz napisanego tekstu nie można poprawiać. Czyli w razie poprawki, trzeba go skasować.
– dzielenie ekranu. Jest to najlepsze dzielenie ekranu jakie widziałam. Dzieląc ekran prowadzący widzi czat (może to okienko także usunąć, jeśli uzna, że nie jest mu potrzebne), może pisać wirtualnymi flamastrami po ekranie a zapiski + screenshoty może zachować jak pliki graficzne i np. rozesłać uczestnikom po spotkaniu.
– czat – jest możliwość wysyłki wiadomości do wszystkich uczestników i do prelegenta
– możliwość rozmowy uczestników za pomocą VOIP i transmisji wideo z kamer uczestników – na plus duża łatwość w dawaniu uprawnień i włączaniu / wyłączaniu audio uczestnika.
– nagrywanie – można nagrywać wybrane fragmenty lub całe spotkania.
Nagrania są dostępne w panelu użytkownika i można je obejrzeć w odtwarzaczu Network Recording Player. Pliki są zapisane w formie mp4.
– ankiety- są dostępne w wersjach płatnych, natomiast Webex Meetings Free nie tej opcji.
5. Kończenie spotkania online
Tu ciekawostka – Webex Meetings pyta, czy zachować w panelu administracyjnym (jest to tzw. przestrzeń wspólna) pliki ze spotkania i czy chcę, aby uczestnicy spotkania mieli do nich dostęp.
Warto pamiętać, że Webex pozwala zachować zapiski z białej tablicy a także screenshoty powstałe w czasie pracy z dzieleniem ekranu.
6. Jak było słychać?
Dobrze mimo słabego łącza osoby, z którą testowałam program (łącze typu 1 Mbs/512 kbs). Przy takim łączu uczestnika należy się liczyć z tym, że gdy ta osoba będzie mówiła korzystając z VOIP, to może przycinać jej głos.
7. Inne wersje programu i plany cenowe
Dobra wiadomość! Webex Meetings Free do 3 uczestników jest darmowy. Aby z niego skorzystać wystarczy kliknąć button „Try it free” na stronie webex.com,, a następnie zarejestrować się wypełniając formularz.
Jeśli w Webex Meetings ma się spotkać więcej osób, to należy się liczyć z następującymi kosztami [aktualizacja cen w dniu 12.02.2018]:
- pokój na 8 osób – 19 $ w planie rocznym, a 24$ abonament miesięczny
- pokój na 25 osób – 39 $ w planie rocznym a 49 $ abonament miesięczny
- pokój na 100 osób – 49 $ w planie rocznym a 69 $ abonament miesięczny
Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj.
Ponadto Webex Metting można kupić w pakiecie ze Cisco Spark (więcej o tym komunikatorze piszemy tu):
- pokój na 8 osób – 19 $ w planie rocznym, a 24$ abonament miesięczny
- pokój na 25 osób – 29 $ w planie rocznym a 39 $ abonament miesięczny
- pokój na 200 osób – 39 $ w planie rocznym a 49 $ abonament miesięczny
Warto wiedzieć, że wersje dla 8, 25 i 100 osób są dostępne tylko na stronie producenta natomiast wersję dla 200 osób można zakupić również u partnerów np. firmy Greeneris. Zakupów indywidualnych ze strony WebEx nie należy łączyć z zakupami u partnerów, ponieważ cena partnera może obejmować także szkolenie, czy serwis.
Wersje płatne mają dodatkowe funkcje:
- Możliwość wyboru dzielonej aplikacji a nie całego ekranu
- Dzielenie aplikacji, czyli tzw. zdalny pulpit
- Wdzwanianie się w spotkania (w wersji bezpłatnej do dyspozycji jest tylko VOIP)
- Wideo w rozdzielczości high-definition video (do 720p)
- Przestrzeń na serwerze 1GB (do umieszczania prezentacji, filmów, nagrań)
8. Wersja mobilna
Istnieje wersja mobilna na smartphony i tablety, dzięki której można (podaję za producentem, sama nie testowałam):
- tworzyć spotkania, prowadzić je I uczestniczyć w spotkaniach prowadzonych przez innych
- dawać uprawnienia prezentera innym osobom
- oglądać prezentacja i inne materiały dzielone w czasie szkolenia oraz widzieć listę uczestników
9. Podsumowanie
Webex Meetings jest bardzo solidnym rozwiązaniem do pracy online rozproszonych zespołów.
Wygodnie w tym programie będzie się pracowało osobom, które dużo korzystają z dzielenia ekranu i chcą mieć narzędzie do zaznaczania omawianych elementów.
Wbudowany w panel administracyjny czat, pozwala na szybką komunikację bez konieczności wchodzenia do wirtualnego pokoju. W takiej konstelacji Webex Meetings może zastąpić małym zespołom Skypa.
Przeszkadzać może brak polskiej literki ż.
Rewelacyjna oferta dla małych zespołów – do 3 osób – Webex Meetings jest po prostu za darmo. Dla większych zespołów cena jest już wyższa. Porównywalna z innymi programami międzynarodowych firm, np. GoToMeeting.