Czy warto nagrywać wcześniej webinar, by następnie wyemitować go o określonej godzinie? Oto plusy i minusy tego rozwiązania. 

Plusy nagrania webinaru wcześniej:

  • Masz kontrolę nad całym webinarem. Każde przejęzyczenie lub nieprecyzyjna wypowiedź mogą zostać poprawione,
  • Możesz poprawić w postprodukcji nieścisłości na slajdach,
  • Łatwiej jest realizować webinar o skomplikowanym scenariuszu,
  • Jeśli w wydarzeniu bierze udział kilkoro prelegentów (szczególnie zdalnych), to minimalizujesz w ten sposób ryzyko wystąpienia problemów technicznych, 
  • Masz perfekcyjny materiał do późniejszego wykorzystania (nie tylko w czasie webinaru),
  • Prelegenci mogą się całkowicie skoncentrować na odpowiadaniu na pytania (głównie na czacie).

Szukasz studia do webinaru lub firmy, która go zrealizuje?

Minusy nagrania webianaru wcześniej:

  • Brak atmosfery webinaru realizowanego na żywo. Webinar może wypaść nieautentycznie,
  • Jeśli webinar ma mieć sesję pytań i odpowiedzi, to musisz zastanowić się, jak ją rozwiązać. Są tu dwie główne opcje – prelegenci odpowiadają przez cały webinar na pytania na czacie, a opcja druga to włączenie się prelegentów na żywo pod koniec wydarzenia. Jest jeszcze trzecia opcja – nie ma sesji pytań i odpowiedzi a na pytania organizatorzy odpowiadają mailowo, wysyłając odpowiedzi indywidualne lub zbiorowy dokument Q&A,
  • Nagranie webinaru może trwać bardzo długo. Naszym rekordem było trwające 2 dni nagranie 90. minutowego wydarzenia,
  • Koszt produkcji takiego wydarzenia jest wyższy niż webinaru realizowanego na żywo. Jest to związane z 3-etapową produkcją. Najpierw robione jest nagranie, które trwa zazwyczaj znacznie dłużej, niż sam webinar a następnie wykonywany jest montaż. Ostatnim krokiem jest emisja takiego nagrania. W zależności od złożoności materiału montaż może trwać od 2 do 8 godzin. W ekstremalnym wypadku jednej z produkcji dla naszych klientów taki montaż trwał kilkanaście godzin. W wypadku webinaru na żywo „oryginał” nagrania powstaje podczas jego emisji.

Podczas emisji wcześniej nagranego webinaru często słyszę pytanie, czy mówić uczestnikom o tym, że wydarzenie jest emitowane z nagrania, czy jednak zachować ten fakt w tajemnicy. Moja rada – nie udawaj, że wydarzenie jest realizowane na żywo. Jeśli pojawi się jakiś błąd techniczny i nagranie zostanie przerwane, to będziesz mieć kłopot. Możesz pominąć fakt emisji webinaru z nagrania, jednak nie mów, że prelegenci są w studio, choć ich tam nie ma. 

Szukasz studia do webinaru lub firmy, która go zrealizuje?