W tym roku miałam przyjemność wystąpić jako prelegentka na Digital Learning Congress, gdzie wraz z moim klientem, panem dr Andrzejem Marszałkiem z firmy Synevo, zaprezentowaliśmy case study z dwóch lat współpracy. Projekt przewidywał organizację webinarów dla lekarzy i diagnostów laboratoryjnych na tematy medyczne.
Modelowy przykład jak budować content za pomocą webinarów?
Zdecydowanie tak! Każdy webinar prowadzony jest przez eksperta w określonej dziedzinie, który posiada doświadczenie zarówno kliniczne (praktyczne) jak i dorobek naukowy.
Webinary dotyczą bardzo aktualnych tematów np. diagnostyki toksoplazmozy,CA 125 i HE4 w diagnostyce biochemicznej raka jajnika czy też preeklampsji. Ważne, aby pokreślić, że jest najnowsza wiedza, często z zagranicznych źródeł.
Jednocześnie firma nie uprawia reklamy w trakcie webinarów. A przecież łatwo by zejść z tematu i zacząć opowiadać o ofercie … Na szczęście tej pokusie nie ulega. Choć oczywiście kontakt z firmą jest ułatwiany. Uczestnicy mogą wypełnić formularz kontaktu z handlowcem firmy.
Czego dowiesz się z prezentacji?
Omówiliśmy w niej:
[list]
[list_item icon=”search”]aspekty techniczne – na jakim oprogramowaniu pracujemy, dlaczego webinar jest obsługiwany przez 3 osoby, itp.[/list_item]
[list_item icon=”search”]wybór prelegenta webinaru – czym się kierować?[/list_item]
[list_item icon=”search”]wybór tematu webinaru – czym się kierować?[/list_item]
[list_item icon=”search”]dobre praktyki webinarów[/list_item]
[/list]
Ponieważ slajdy dotyczące części technicznej bez mojego komentarza niewiele mówią, to zamieszam poniżej kilka słów wyjaśnienia.
Przed webinarem
Często klienci pytaj mnie, czy program do webinarów ma moduł do wysyłania zaproszeń. Tak, większość takie programów ma taką funkcję. Jednak tu jej nie wykorzystujemy. Zaproszenia, przypomnienia i potwierdzenia wysyłamy przez program do email marketingu – GetResponse. Wynika to z faktu, iż mamy już dość dużą bazę danych gości webinarów i nie miałoby sensu eksportowanie jej do innego programu, tu programu do webinarów, aby stamtąd wysłać zaproszenia a także w tym programie stworzyć formularz zapisu, który dostępny jest na stronie www. W efekcie musielibyśmy po każdym webinarze bazę osób zapisanych ponownie przenieść do programu do email marketingu, aby ją uaktualnić. To skomplikowane, czasochłonne i nie ma żadnej korzyści z takich działań. Dlatego wysyłamy zaproszenia przez program do e-mail marketingu a mailu z potwierdzeniem jest link do wirtualnego pokoju.
W trakcie webinaru
W czasie webinaru pracujemy w trójkę. Prelegent, moderator oraz ekspert merytoryczny, który zatwierdza pytania, które mają się pojawić na czacie. Rola moderatora polega na powitaniu uczestników, wyjaśnieniu zasad współpracy w czasie webinaru, a potem wsparcia dla prowadzącego w czasie webinaru, np. włączania ankiet, których używamy zazwyczaj na początku i końcu webinaru a także moderowania sesji pytań i odpowiedzi. Czyli to moderator zadaje prelegentowi pytania uczestników. Ekspert merytoryczny akceptuje je w narzędziu czatu moderowanego, ale rolą moderatora jest pokazanie ich i odczytanie prelegentowi. Aby je zwizualizować powiększamy okno czatu (jeśli pytań jest cało) lub przeklejamy z czatu na białą tablicę.
Po webinarze
Email jest wysyłany do uczestników za pomocą GetResponse z linkiem do materiałów a także z formularzem zapisu dla osób, które chcą otrzymać certyfikat. Mail z materiałami po webinarze otwiera gruba ponad połowa osób zapisanych. Czyli wysyłamy taki mai do wszystkich zapisanych – zarówno tych co byli na webinarze, jak i tych, których nie było. W link do materiałów klikają w zasadzie wszyscy, który otworzyli maila.
Zachęcam do obejrzenia całości …