Tę zimę rozpoczęłam targowo, najpierw Online Educa w Berlinie, potem Learntec w Karsruhe a teraz Cebit w Hannoverze.
Cebit to targi informatyczne, które dostosowują swoje oblicze do najnowszych trendów w tej dziedzinie. Dlatego w tym roku reklamowano je jako imprezę, gdzie głównymi tematami będą m.in. cloud computing, social media, i rozwiązania mobilne.
Software do webinarów i wideokonferencji
Najciekawsza był dla mnie wizyta na stoisku firmy IBM, która już kilka ładnych lat temu dołączyła do programu pocztowego Lotus Notes (który o wiele więcej potrafi niż tylko być skrzynką pocztową, ale nie o tym ma być ten post) soft o nazwie Sametime.
Jest to narzędzie do spotkań online i pracy w rozproszonych zespołach, przez które można także prowadzić szkolenia. Z witryny IBM zapożyczyłam zrzut z ekranu, na którym można zobaczyć wygląd Sametime’a.
W zasadzie całe moje korporacyjne życie zawodowe pracowałam tylko na Lotusie, miałam także duży udział we wdrożeniu tego programu w jednej z firm. Dlatego darzę go dużym sentymentem i sympatią. Niestety za moich czasów Sametime nie miał wersji dostępnej przez przeglądarkę i mogli z niego korzystać pracownicy w obrębie wewnętrznej sieci firmowej. Nie było to więc rozwiązanie popularne (podobnie jak wewnątrzfirmowy komunikator).
Teraz Sametime działa już w oparciu o przeglądarkę i można w związku z tym na spotkania zapraszać także uczestników spoza sieci firmowej.
Duży plus dla IBM, gdyż moja wizytówka została przekazana online oddziałowi w Polsce i już następnego dnia skontaktował się ze mną pracownik firmy. Jesteśmy umówieni na przyszły tydzień na telefon, gdyż bardzo chcę się dowiedzieć, jakie są w tej chwili możłiwości zakupu licencji i jak wygląda oferta dla małego i średniego biznesu.
Citrix, czyli GoToWebinar i GoToMeeting
Citrix Online to dostawca serii produktów do szkoleń i spotkań online i webinarów GoToMeeting, GoToWebinar i GoToTraining.
Na stoisku co jakiś czas odbywała się prezentacja, w czasie której wyjaśnianio tłumnie zgromadzonym gościom, czym są webinary. Jak widać temat jest cały czas nowy i rynek cały czas potrzebuje edukacji.
Miałam przyjemność rozmawiać z przedstawicielem firmy i oczywiście zapytać się o nowości. Te dopiero przed nami … wersja GoToWebinar z video dostępna będzie za jakiś czas, niedługo. Dam znać, gdy to się stanie.
iMeet na stoisku Deutsche Telekom
iMeet i Deutsche Telekom to ciekawostka. Ten ostatni oferuje bowiem dostęp do “TelekomCloud Business Marketplace” a w niej do różnych programów działających “w chmurze”.
Jeden z nich, to iMeet, w którym może się spotkać do 15 osób.
iMeet jest więc niezależną firmą, dla której “TelekomCloud Business Marketplace” jest jedym z kanałów sprzedaży (jak się domyślam).
Na amerykańskiej stronie serwisu podana jest cena 39 usd za miesiąc korzystania z serwisu (przy połączeniach typu VOIP i płatnym wdzwanianiu się przez telefon stacjonarny na spotkanie – co na naszym rynku nie ma dużego znaczenia).
Co ciekawe w lutym pojawiło się zaproszenie, jednej z polskich firm, do testowania iMeet. Czyżby planowano wejście na polski rynek?
Last but not least, czyli ClickMeeting na Cebit
Było mi także bardzo miło dowiedzić stoisko ClickMeeting i ClickWebinar, czyli polskiego programu, na którym często pracuję w czasie moich szkoleń.
Czekam na relację załogi Clicka na temat targów. Wiem, że pierwszy dzień był ciekawy!