fbpx
Ten post został updatowany w lipcu 2015. Dodane zostały informacje na temat aktualnych wersji cenowych.

1. Do czego służy ten program?

Wiziq jest programem do spotkań trenerów/nauczycieli z kursantami /uczniami. Jakie możliwości daje on osobom prowadzącym spotkanie i biorącym udział w szkoleniu dowiecie się z tego postu.

Na wstępie tylko powiem, że Wiziq daje możliwość tworzenia pod-pokoi w ramach jednego wirtualnego pokoju, czyli w czasie szkolenia / spotkania uczestnicy mogą pracować w grupach (grupy nie widzą się, nie słyszą się).

2. Zanim zaczniesz

Możliwości programu były testowane na 30-dniowej wersji bezpłatnej.

Aby praca była możliwa komputer musi mieć zainstalowaną aktualną wersję Javy (większość komputerów ją ma). Poza tym nie trzeba nic instalować.

Wiziq występuje w angielskiej wersji językowej.

3. Rozpoczynamy pracę

Wiziq widok wirtualnego pokoju

Widok wirtualnego pokoju Wiziq

 

Program daje trenerom i kursantom wiele możliwości pracy. Trenerzy mogą założyć pojedyncze spotkanie lub cały kurs. Upublicznić je lub sprowadzić do rangi prywatnej. Z czym to się wiąże?

Lekcje publiczne kierowane są do szerokiej grupy odbiorców. Każda osoba może w nich wziąć udział. I nawet nie musi posiadać konta na Wiziq. Wystarczy, że znajdzie i wykupi szkolenie odpowiadające jej zainteresowaniom i po prostu dołączy do wirtualnego pokoju. Oczywiście nauka odbywa się w towarzystwie innych osób, które również zakupiły dany kurs.

Spotkania prywatne organizowane są z myślą o konkretnych osobach (pracownikach firmy lub organizacji) i w tym przypadku żadna osoba z zewnątrz, która nie otrzymała wcześniej zaproszenia, nie ma dostępu do pokoju.

Zakładanie spotkania nie jest skomplikowane. Prowadzący uzupełnia krótki formularz z klasycznymi informacjami. Wpisuje tytuł, datę spotkania oraz wybiera jaki wymiar ma mieć spotkanie –  prywatny czy publiczny. Oczywiście w przypadku prywatnego sam decyduje kto weźmie udział w szkoleniu. Wysyła zaproszenia, które uczestnicy otrzymują bezpośrednio na maila.

4. W trakcie spotkania online

Tu możesz obejrzeć film z moich testów Wiziq lub / i czytać dalej tekst.


Wiziq oferuje:

białą tablicę. Została ona stworzona z myślą o trenerach/nauczycielach specjalizujących się w przekazywaniu wiedzy z różnych dziedzin.

Można stosować ją na zajęciach z przedmiotów ścisłych (możliwość włączenia opcji matematycznych), wstawiać na nią zdjęcia, umieszczać emotikony.

Plusem jest brak problemów z polskimi znakami oraz możliwość pracy na kilku tablicach jednocześnie. Chcąc wprowadzić porządek można je ponazywać własnymi nazwami.

Zawartość tablicy można wyeksportować do pliku graficznego .jpg. Tablicę można uatrakcyjniać zmieniając tło (9 kolorów).

Wiziq biala tablicaWiziq biala tablica z tlem

 

 

 

 

 

 

 

możliwość pokazywania prezentacji w formatach: ppt, pptx, pps, ppsx, swf, flv. Prowadzący ma wygodny podgląd slajdów.

Ciekawostka: gumka wymazuje tekst pliku traktując go jako grafikę. Po stronach można pisać i rysować.

Wiziq pokazujemy plik word

Mankamentem jest obcinanie kilku milimetrów pliku Power Point.

Wiziq obcina fragment ppt

 

 

Wiziq obraca pdfy

Kolejnym minusem jest obracanie plików pdf przy ładowaniu o 90 stopni. Osoby dysponujące ogromną ilością materiału nie będą z tego zadowolone. Obrócić muszą każdą stronę ręcznie.

 

 

możliwość pokazywania video i multimediów w formatach: wav, wma, mp3. Udostępniać wideo można bezpośrednio z YouTube (wpisując URL) lub skorzystać z zasobów swojej biblioteczki.

– możliwość załadowania plików w formatach: doc, docx, pdf, xls, xlsx i dzielenia się treścią z uczestnikami.

dzielenie ekranu. W czasie pokazywania treści prowadzący nie może na bieżąco obserwować wirtualnego pokoju.

czat – można wstawiać emotikony oraz zrobić edycję tekstu wpisywanego w czat.

możliwość transmisji video z kamer (w jednym momencie w oknie może być widocznych 6 osób) i rozmowy uczestników za pomocą VOIP.

– ankiety. Niestety wyniki nie są dostępne dla uczestników. Jak nam powiedziano – firma pracuje nad udoskonaleniem tego narzędzia. Umieszczone w jednym pokoju ankiety, zostają zapamiętane i można jest przenosić do innego pokoju (podobnie jak w ClickMeeting).

możliwość nagrania spotkania. Decyzję czy chcemy nagrać lekcje czy też nie podejmujemy w momencie wypełniania formularza – planowania spotkania. Zapis odbywa się w plikach: mov, avi, wmv.

– prowadzący ma możliwość tworzenia mniejszych pokoi w ramach jednego spotkania.

Wiziq tworzenie pod pokoi

Wiziq mniejsze pokoje w wirtualnym pokojuUczestnicy mogą zostać umieszczeni w kilku wirtualnych pomieszczeniach. Wtedy nie słyszą się nawzajem i nie widzą. Prowadzący wówczas nadzoruje pracę poszczególnych zespołów. Przemieszczając się z pokoju do pokoju.

Po wykonaniu zadania może znowu zebrać wszystkich w jednym pomieszczeniu i poprosić o zaprezentowanie wyników na forum ogólnym. Czyli możliwa jest praca w zespołach. Przy każdej zmianie pokoju prowadzący musi odblokowywać kursantom mikrofon i możliwość pisania.

Wiziq jasno akcentuje relacje zachodzące pomiędzy prowadzącym a uczniem. Trener w każdym momencie może odebrać możliwość udzielania się w spotkaniu, poprzez zablokowanie mikrofonu i funkcji pisania.

Wiziq narzedzia dostepne dla uczniaUczestnik w razie potrzeby zadania pytania może podnieść wirtualną rękę.

 

5. Jak było słychać?

W skali od 1 do 5 oceniam na mocne 4. Czasami występowały zakłócenia pod postacią urywającego się głosu.

6. Inne wersje programu i plany cenowe

Wiziq oferuje dwa warianty – dostosowane do wymagań różnych grup klientów: Online Academy i Virtual Classroom.

Online Academy dostępny jest w wersjach:

  • Free – do 3 uczestników.
  • Premium – od 25 do 20000 uczestników, cena uzależniona jest od liczby osób na jaką zostanie wykupiony wirtualny pokój. Przykładowo – za 25 uczestników zapłacimy 83$/miesiąc, a 20000 – 2920$/miesiąc.
  • Enterprise – nielimitowana liczba uczestników – cena dostępna na zapytanie.

Virtual Classroom – cena ustalana jest indywidualnie – kalkulowana na podstawie wybranych preferencji. Uzależniona jest między innymi od liczby uczestników w zajęciach.

Wiziq występuje w czterech wariantach dostosowanych do potrzeb różnych klientów: Individual, Organization, Moodle, API. Skupię się na uszczegółowieniu dwóch pierwszych.

Individual – stworzony z myślą o indywidualnych trenerach, nauczycielach, korepetytorach i szkoleniowcach. Dostępne warianty:

  • Solo Pro, koszt: 19$/miesiąc lub 190$/rok. Liczba kursantów uczestniczących w spotkaniu – nieograniczona (warunek: posiadają konto) i 25 (dla uczestników bez konta). Wielkość dostępnej  pamięci – 15GB.
  • Solo Unlimited, koszt: 69$/miesiąc lub 690$/rok. Nieograniczona liczba uczniów –  posiadających konto jak i nie. Wielkość dostępnej pamięci – 40 GB.

Organization – przygotowany z myślą o pracodawcach chcących szkolić zespoły pracowników, trenerów szkolących zespoły firmowe i szkołach wyższych. Dostępne opcje:

  • Small organization, koszt: 99$/miesiąc lub 990$/rok. Liczba kont posiadanych przez nauczycieli – 5, osób biorących udział w spotkaniu – 100 (bez konieczności posiadania konta) i 40 GB pamięci do umieszczania materiałów szkoleniowych.
  • Medium organization, koszt: 179$/miesiąc lub 1790$/rok. Liczba kont posiadanych przez nauczycieli – 10, osób biorących udział w spotkaniu – 100 (bez konieczności posiadania konta), 80 GB pamięci do umieszczania materiałów szkoleniowych.
  • Enterprise, warunki są omawiane indywidualnie

7. Podsumowanie

Plusy Wiziq

  • dużo funkcji wirtualnej tablicy (m.in. symbole matematyczne)
  • możliwość tworzenia pod-pokoi w obrębie wirtualnego pokoju -> wspieranie pracy grup
  • dużo drobnych i przydatnych gażdetów – emotikony na czacie i białej tablicy, zmiana tła białej tablicy, eksport zapisków z tablicy do jpg, zmiana tytułu tablicy, itp
  • jasne typy licencji, w tym licencje typu Moodle i API (z których korzystają m.in. jeden z polskich serwisów udostępniających narzędzia do e-learningu).

Minusy Wiziq

  • ankiety bez możliwości pokazania wyników
  • obkręcanie plików pdf i obcinanie ppt