fbpx

Wreszcie dojechałam na Learntec do Karlsruhe 🙂

Wystawcy pomieścili się w jednej hali, w której znalazło się także miejsce na kilka speakers corner i kafejek. Na pierwszy rzut oka wydawało się, że przejście całej wystawy to chwila, a w rezultacie ostatnie bardzo ciekawe rozmowy prowadziłam do ostatniej minuty dnia targowego.

Serious Games

Na prośbę jednej z czytelniczek bloga szczególną uwagę zwróciłam na rozwiązania typu serious games. Swoje gry szkoleniowe wystawały między innymi firmy: Serious Games Solutions,  a-punto i kanał firmy na YouTube  z trailerami gier edukacyjnych, KTM  i kanał firmy na YouTube  i przykładowa gra edukacyjna na Facebooku dla znających francuski.

Na jednym ze stoisk ucięłam sobie pogawędkę z przedstawicielem handlowym i zapytałam m.in. o cenę takiego szkolenia. Sądziłam, że będzie drogie, ale kwota między 150 a 200 tys. Euro za grę 1-2 godzinną trochę mnie zaskoczyła. Tu trzeba dodać, że w produkcji takiej gry uczestniczą nie tylko specjaliści od przekazywania wiedzy ale i np. osoby profesjonalnie piszące scenariusze do filmów telewizyjnych i kinowych.

Inne spostrzeżenie. Każdy z dostawców prezentuje listę swych klientów i jak nie trudno się domyślić są to głównie międzynarodowe koncerny a nazwy firm powtarzają się na prawie każdym stoisku.

Jeden z dostawców w swojej broszurze pisze, że 75% wyprodukowanych przez niego szkoleń jest tłumaczona na inne języki i jest dostarczana do fili klienta. To także pokazuje trend na rynku drogich szkoleń. Są one zamawiana i produkowane w centralach firm a polskie filie otrzymują spolszczone wersje. Ciekawe czy rynek produkcji wysokobudżetowych serious games rozwinie się w Polsce?

Mobile learning

Oczywiście z zainteresowaniem szukałam rozwiązań i wdrożeń mobile learningowych.
W zasadzie dziś już dostawcy każdego oprogramowania oferują wersje mobilne.

Czy ktoś jednak zna metodykę nauczania poprzez mobile learning?

Ciekawy projekt toczy się na uniwersytecie w Hagen, który wraz z partnerami z świata biznesu prowadzi badanie na temat zastosowania nauczania mobilnego w kształceniu zawodowym dla elektroników, kierowców samochodów ciężarowych i mechaników. Wyniki projektu będą opublikowane w tym roku, warto więc śledzić stronę projektu (tylko wersja DE)

Webinary i wirtualne pokoje

Wirtualne pokoje mają się dobrze. Jak pisałam powyżej wiele LMSów posiada wbudowane takie rozwiązania. Także wiele firm szkoleniowych oferuje szkolenia w wirtualnych pokojach i łączy je z innymi formami nauki.

Dwa rozwiązania zwróciły moją uwagę:

  • niemiecki Vitero, czyli virtual team room, który zaskakuje wyglądem ale i funkcjami. Oprócz standarowych obsługuje także pracę z tzw. kartkami moderacyjnymi (nie wiem czy tak się tłumaczy niemieckie Moderationskärtchen).
    W czasie pracy z nimi każdy uczestnik pisze swoje pomysły na takich karteczkach a potem się one wieszane na tablicy, segregowane i omawiane. I właśnie taki sposób pracy online odwzorowali programiści Vitero.
    vitero
  • francuskie e-doceo, gdzie uczestnicy mogą spotkać się na spotkaniu w jednym z trzech pomieszczeń wystylizowanych na pokój biurowy, salę szkoleniową lub konferencyjną i pracować mając dostęp do typowych narzędzi wirtualnego pokoju.

e-doceo

Dostawcy kursów i LMSów zdominowali targi

Mam wrażenie, że targi zostały zdominowane przez firmy, które oferują szkolenia tradycyjne, szeroko pojęte szkolenia e-learningowe (synchroniczne i asynchroniczne) i platformy LMS. Te ostatnie często wzbogacone o kreatory kursów, czyli narzędzia typu Authoring Tool oraz aplikacje do testów i egzaminów online, a także wirtualny pokój.

Ciekawostką jest fakt, iż jeśli platforma rzeczywiście posiada wirtualny pokój, to jest to rozwiązanie producenta specjalizującego się w tym obszarze. Jednym słowem nikt nie wymyśla koła od nowa, ale korzysta z doświadczenia wyspecjalizowanych firm. Bardzo mi się takie podejście podoba.

Przykłady takich firm można obejrzeć tu: KnowHow  lub tu Viwis .

Podsumowując widać, że e-learning w ofercie niemieckich dostawców nie jest jednokolorowy. Ofertę stanowią nie tylko klasyczne kursy e-learnignowe typu WBT ale inne szkolenia, oprogramowanie a często także usługi doradcze związane z zarządzaniem wiedzą czy zarządzaniem zmianą w organizacji.

 

Call Now Button