W naszym studiu webinarowym gościmy wiele prelegentek i prelegentów i często łączy ich … stres przed wystąpieniem przed kamerą. Pocące się ręce, gula w gardle, drżenie głosu – czy też tak reagujesz na wystąpienie przed kamerą? Wystąpienia przed kamerą stają się tak powszechne i wymagane przez pracodawców, iż warto wyrobić sobie dobre nawyki, które pomocą ci w nagraniu twojego materiału filmowego.

Dobre przygotowanie do nagrań przed kamerą

Aby dobrze wypaść przed kamerą, trzeba się przede wszystkim przygotować! Powiesz „No jasne, każdy to wie, ale jak to zrobić i jak znaleźć na to czas”. Z własnego doświadczenia mogę powtórzyć mantrę informatyków „Garbage in, garbage out”. W wolnym rozumieniu można powiedzieć, że słabe przygotowanie do nagrania równa się kiepskiemu efektowi. Uwierz mi, że sama padłam kilkukrotnie ofiarą braku czasu na przygotowanie się a czasem po prostu zbyt dużej wiary w siebie.

Trzy porady – jak przygotować się do wystąpienia przed kamerą

Aby nie zasypać Cię zbyt dużą ilością porad, skupię na trzech punktach. Wystąpienia przed kamerą to temat rzeka i jeśli interesuje cię więcej takich treści, to zaglądaj regularnie na mój profil na LinkedIn a także na profil Mikołaja Krupy z OneSpeech, z którym współtworzę ten cykl artykułów.

Zamiast czytać poniższy tekst możesz go też obejrzeć :)

To musisz zrobić na kilka dni przed wejściem do studia:

1. Scenariusz twojego wystąpienia

Przed nagraniem musisz stworzyć plan swojego wystąpienia. Po pierwsze zastanów się nad formą:

  • czy chcesz jedynie stać przed kamerą, czy może odegrać konkretną scenę?
  • Czy będziesz występować sama / sam, czy z drugą osobą?

Kolejną kwestią jest przygotowanie treści wystąpienia – zastanów się nad tym:

  • co chcesz powiedzieć
  • co mają zapamiętać Twoi słuchacze.

Prezentacja przed kamerą to nie czas na improwizację! Przygotuj swój scenariusz w tabeli, np. w Wordzie lub Excelu. Może się ona składać w takich kolumn jak: numer wiersza, główna myśl danego fragmentu wypowiedzi, co ma być widoczne na ekranie (tu ważne jest, aby napisać, czy pojawia się tylko postać, czy także prezentacja, a może w postprodukcji należy wykonać jakąś animację), planowany czas wypowiedzi. Oczywiście im bardziej złożone nagranie, tym więcej detali warto zawrzeć w takim dokumencie. Już na tym etapie można na przykład opisać typy przejść pomiędzy scenami, czy też umieścić screenshoty slajdów oraz opisać w kilku słowach scenografię (szczególnie, gdy będzie się zmieniała). Taki scenariusz wyślij do osoby odpowiedzialnej za nagranie, tak by mogła przygotować się oraz swój zespół do realizacji.

2. Zadbaj o otoczenie

Jeśli nagrywasz film w swoim biurze, czy też w domu, to koniecznie musisz przygotować pomieszczenie, w którym wystąpisz przed kamerą. Nagrywanie kamerą wymaga sporo skupienia i jest niezwykle czułe na otoczenie wokół Ciebie. Mowa tu przede wszystkim o odgłosach z sąsiedniego pomieszczenia, niespodziewanych telefonach czy rozmowach innych osób. Za każdym razem, gdy coś Ci przeszkodzi, będziesz musiała / musiał robić pauzę (co wiąże się następnie z większą pracą podczas montażu). Warto powyłączać całą elektronikę, poinformować domowników czy też współpracowników, że jesteś w trakcie nagrań, pozamykać okna. Dzięki temu żaden zewnętrzny czynnik Ci nie przeszkodzi. Jeśli robisz nagranie ze studia takiego jak nasze, to o powyższe tematy zadbają jego pracownicy. Ty jednak musisz ustalić lub dopytać się, jak ma wyglądać scenografia, czy występujesz na greenscreenie, jak będziesz zmieniać slajdy, i tak dalej. Na pewno napiszę o tym dedykowany post.

3. Rozgrzej swój głos

Zawsze warto poświęcić 15 minut na rozgrzanie aparatu mowy. Oto trzy rodzaje ćwiczeń, które warto stosować:

Oczywiście to tylko trzy proste porady. Nie mówiłam tu o ubiorze, próbach, pracy z prompterem i wielu innych sprawach. O tym wszystkich napiszemy wraz z Mikołajem więcej w kolejnych wpisach.