W naszym studiu webinarowym gościmy wiele prelegentek i prelegentów i często łączy ich … stres przed wystąpieniem przed kamerą. Pocące się ręce, gula w gardle, drżenie głosu – czy też tak reagujesz na wystąpienie przed kamerą? Wystąpienia przed kamerą stają się tak powszechne i wymagane przez pracodawców, iż warto wyrobić sobie dobre nawyki, które pomocą ci w nagraniu twojego materiału filmowego.
Dobre przygotowanie do nagrań przed kamerą
Aby dobrze wypaść przed kamerą, trzeba się przede wszystkim przygotować! Powiesz „No jasne, każdy to wie, ale jak to zrobić i jak znaleźć na to czas”. Z własnego doświadczenia mogę powtórzyć mantrę informatyków „Garbage in, garbage out”. W wolnym rozumieniu można powiedzieć, że słabe przygotowanie do nagrania równa się kiepskiemu efektowi. Uwierz mi, że sama padłam kilkukrotnie ofiarą braku czasu na przygotowanie się a czasem po prostu zbyt dużej wiary w siebie.
Trzy porady – jak przygotować się do wystąpienia przed kamerą
Aby nie zasypać Cię zbyt dużą ilością porad, skupię na trzech punktach. Wystąpienia przed kamerą to temat rzeka i jeśli interesuje cię więcej takich treści, to zaglądaj regularnie na mój profil na LinkedIn a także na profil Mikołaja Krupy z OneSpeech, z którym współtworzę ten cykl artykułów.
Zamiast czytać poniższy tekst możesz go też obejrzeć :)
To musisz zrobić na kilka dni przed wejściem do studia:
1. Scenariusz twojego wystąpienia
Przed nagraniem musisz stworzyć plan swojego wystąpienia. Po pierwsze zastanów się nad formą:
- czy chcesz jedynie stać przed kamerą, czy może odegrać konkretną scenę?
- Czy będziesz występować sama / sam, czy z drugą osobą?
Kolejną kwestią jest przygotowanie treści wystąpienia – zastanów się nad tym:
- co chcesz powiedzieć
- co mają zapamiętać Twoi słuchacze.
Prezentacja przed kamerą to nie czas na improwizację! Przygotuj swój scenariusz w tabeli, np. w Wordzie lub Excelu. Może się ona składać w takich kolumn jak: numer wiersza, główna myśl danego fragmentu wypowiedzi, co ma być widoczne na ekranie (tu ważne jest, aby napisać, czy pojawia się tylko postać, czy także prezentacja, a może w postprodukcji należy wykonać jakąś animację), planowany czas wypowiedzi. Oczywiście im bardziej złożone nagranie, tym więcej detali warto zawrzeć w takim dokumencie. Już na tym etapie można na przykład opisać typy przejść pomiędzy scenami, czy też umieścić screenshoty slajdów oraz opisać w kilku słowach scenografię (szczególnie, gdy będzie się zmieniała). Taki scenariusz wyślij do osoby odpowiedzialnej za nagranie, tak by mogła przygotować się oraz swój zespół do realizacji.
2. Zadbaj o otoczenie
Jeśli nagrywasz film w swoim biurze, czy też w domu, to koniecznie musisz przygotować pomieszczenie, w którym wystąpisz przed kamerą. Nagrywanie kamerą wymaga sporo skupienia i jest niezwykle czułe na otoczenie wokół Ciebie. Mowa tu przede wszystkim o odgłosach z sąsiedniego pomieszczenia, niespodziewanych telefonach czy rozmowach innych osób. Za każdym razem, gdy coś Ci przeszkodzi, będziesz musiała / musiał robić pauzę (co wiąże się następnie z większą pracą podczas montażu). Warto powyłączać całą elektronikę, poinformować domowników czy też współpracowników, że jesteś w trakcie nagrań, pozamykać okna. Dzięki temu żaden zewnętrzny czynnik Ci nie przeszkodzi. Jeśli robisz nagranie ze studia takiego jak nasze, to o powyższe tematy zadbają jego pracownicy. Ty jednak musisz ustalić lub dopytać się, jak ma wyglądać scenografia, czy występujesz na greenscreenie, jak będziesz zmieniać slajdy, i tak dalej. Na pewno napiszę o tym dedykowany post.
3. Rozgrzej swój głos
Zawsze warto poświęcić 15 minut na rozgrzanie aparatu mowy. Oto trzy rodzaje ćwiczeń, które warto stosować:
- Rozgrzewka fizyczna żuchwy i policzków. W tym celu kręć koła językiem pomiędzy zębami pomiędzy policzkami.
- Ćwiczenie oddechowe – tu polecam ćwiczenie z kartką. Weź kartkę A4 i przyłóż ją do ściany. Następnie na jednym wdechu staraj się ją jak najdłużej utrzymać przy ścianie dmuchając na nią jak najmocniej. Dzięki temu później mój oddech jest dużo bardziej głęboki, dużo pełniejszy i na jednym wdechu można powiedzieć więcej wyrazów.
- Poplątańce słowne – znajdź w Internecie przeczytaj na głos pięć, a może nawet dziesięć wybranych poplątańców. Oto kilka linków do takich stron:
Oczywiście to tylko trzy proste porady. Nie mówiłam tu o ubiorze, próbach, pracy z prompterem i wielu innych sprawach. O tym wszystkich napiszemy wraz z Mikołajem więcej w kolejnych wpisach.