fbpx

Aktualizacja postu – listopad 2020

 1. Do czego służy Zoom?

Zoom jest ciekawą alternatywą dla osób poszukujących programu do spotkań online i webinarów, nawet połączonych z transmisjami online. Jego mocnymi atutami są:

 • cena,
 • możliwość dzielenia grupy na podgrupy (podpokoje / breakout rooms)
 • obraz w jakości HD,
 • wysoka jakość audio,
 • możliwość wyświetlenia jednocześnie obrazu z nawet do 100 kamer wideo,
 • możliwość podłączenia się do spotkania z terminali konferencyjnych! Platforma współpracuje między innymi z terminalami jak Cisco/Tandberg, Polycom oraz Lifesize.

Doskonale się sprawdzi zarówno w małych firmach jak i dużych korporacjach – wszędzie tam, gdzie potrzebne jest „pewne”, łatwe w obsłudze narzędzie pozwalające zaplanować i przeprowadzić wideorozmowę.

O ile w czasie testu (w 2015 rok – przyp. aut.) Justyna z Greenseris i Natalia łączyły się przez stałe łącza, to ja używałam łącza mobilnego (HSDPA), ale o zasięgu „jednej kreski”. Przy takim połączeniu jakość audio i wideo była rzeczywiście bardzo dobra.

2. Zanim zaczniesz – instalowanie programu

Pracę z programem należy rozpocząć od zainstalowania małego pliku, który można pobrać bezpośrednio ze strony Zoom, wybierając z dolnego menu button Download.

Także przy wejściu na pierwsze spotkanie online, automatycznie pokaże się plik instalacyjny (o ile wcześniej nie został załadowany).

[responsive]
zoom - program do spotkań online
[/responsive]

Zoom działa także na urządzeniach mobilnych iOS oraz Android. Z urządzenia mobilnego można zarówno prowadzić spotkanie jak i być uczestnikiem.

UWAGA! W Google Play Store znajdują się dwie podobne aplikacje. Zoom Cloud Meeting jest WŁAŚCIWA.

[responsive]
zoom_aplikacja
[/responsive]

Testowanie narzędzia odbyło się na wersji bezpłatnej. Poza tym dostępna jest jeszcze wersja PRO, Business oraz  Enterprise- więcej informacji na ich temat znaleźć można na końcu postu.

3. Co oferuje Zoom – poznaj możliwości!

Na początku musimy wyjaśnić, że ZOOM dostępny jest w kilku różnych wersjach:

 • Meetings
 • Video Webinar
 • Zoom Rooms- To wersja przeznaczona do wykorzystania w różnego rodzaju pokojach konferencyjnych. Wtedy można używać oprogramowania z różnymi zestawami monitorów, głośników, tabletów i kamer. Szczegóły są przestawione w krótkich filmach, które znajdziesz tu: https://zoom.us/zoomrooms
 • Premium audio- umożliwia organizowanie spotkań audio za pomocą komputerów i urządzeń mobilnych
 • H.323/SIP Room System- to umożliwia przeniesienie pokojów konferencyjnych do chmury. W tej wersji można organizować spotkania, w których aż 500 osób może być połączonych z wideo, a nawet 10000 może oglądać wydarzenie
 • Business IM – Umożliwia ona prowadzenie ciągłej konwersacji z osobami dodanymi do kontaktów. Można w ten sposób udostępniać sobie pliki. Ten wariant pokazuje, czy dana osoba jest teraz połączona za pomocą urządzenia mobilnego, czy dekstopu, a także, czy jest w tym momencie zajęta. Dyskusje można prowadzić w grupach bądź indywidualnie.
 • Developer Platform- to społeczność deweloperów, którzy pracują na programach i aplikacjach Zoom
 • Telehealth – to system przeznaczony dla branży opieki zdrowotnej

W tym poście skupiamy się na Meetings oraz VideoWebinar.

Wersja Zoom Meetings

[responsive]zoom - program do spotkań online[/responsive]

Tak prezentuje się interfejs Zoom w wersji Meetings (czyli w wersji do spotkań online). Omówienie funkcji programu zaczniemy od sprawdzenia, co kryje się pod pięcioma dużymi buttonami, a następnie przejdziemy do dolnego szarego menu.

Start without video/Start with video – umożliwiają rozpoczęcie spotkania online przy użyciu kamery /lub bez niej. Przy wyborze tej drugiej opcji pokój wygląda tak:

[responsive]zoom[/responsive]

Dodatkowo host, czyli właściciel konta, ma tutaj do dyspozycji takie opcje jak:

 • zaproszenie innych do udziału w spotkaniu – można skopiować adres url spotkania lub zaproszenia, wysłać maila (program skonfigurowany jest m.in. z pocztą Gmail czy Yahoo) lub zaprosić osobę korzystającą z Zoom, wówczas wystarczy ją wyszukać za pomocą dostępnej wyszukiwarki.
 • nagrywanie spotkania – po zakończonym spotkaniu (a nie wyłączeniu nagrywania) generuje się plik mp4. Istnieje możliwość nagrania w chmurze.
 • czat z uczestnikami spotkania – czyli istnieje możliwość czatowania z innymi uczestnikami spotkania i organizatorem.
 • host spotkania ma również możliwość wyłączenia „głosu” uczestnikom, wybierając funkcję „Manage Participants”.
 • zmiana tła – podobnie jak w Microsoft Teams i Webex Meetings można zmienić tło widziane w kamerze. Możesz skorzystać z grafik i zdjęć dostępnych w Zoom, a także wstawiać własne.
 • dzielenie ekranu – możliwość wyświetlenia uczestnikom swojego ekranu. Ważna informacja! Do Zoom nie ładujesz prezentacji, lecz pokazujesz ją przez dzielenie ekranu lub przez dzielenie konkretnej aplikacji. W ramach opcji dzielenia ekranu można też skorzystać z białej tablicy wykorzystując opcję „Whiteboard”.

[responsive]Zoom dzielenie ekranu[/responsive]

Jeśli jesteś prelegentem, to możesz prowadzić spotkanie także z urządzenia mobilnego, gdyż dzielenie ekranu jest tu także możliwe za pomocą aplikacji . Warto wiedzieć, że zależnie od systemu operacyjnego Twojego sprzętu dostępne są różne możliwości:

– na iOS można udostępnić: zdjęcia, strony internetowe oraz pliki zapisane w Box, Dropbox lub Google Drive

– na Androidzie natomiast można pokazać jedynie zdjęcia oraz strony internetowe

Co ciekawe Zoom współpracuje z ekranami dotykowymi, więc w trakcie spotkania można pracować także w ten sposób.

W trakcie dzielenia ekranu wszystkie wyżej wymienione funkcje automatycznie przenoszą się na górny pasek narzędziowy – dzięki temu dostęp jest do nich łatwiejszy. Dodatkowo pojawia się możliwość zaznaczania i pisania po prezentacji – prezenter ma do dyspozycji pisak, flamaster, wskaźnik i spotlight. Adnotacje mogą również robić uczestnicy, z tym wyjątkiem, że host w każdym momencie może im te uprawnienia zabrać.

 • podpokoje: uczestników spotkania można podzielić na podpokoje klikając ikonę „Breakout rooms” na dole po prawej stronie.

[responsive]zoom_podpokoje[/responsive]

Osoby mogą być umieszczone w podpokojach automatycznie, można je dobierać manualnie a także uczestnicy mogą samodzielnie wybrać podpokój.

Pokoi może być maksymalnie 50, a uczestników spotkania maksymalnie 200 (wymagany jest dodatek Large Meeting 200).

[responsive]
Zoom podział na podpokoje
[/responsive]

Przed rozpoczęciem spotkania w małych grupach pojawia się komunikat, że gospodarz zaprasza do określonego podpokoju.

[responsive]zoom_podpokoje[/responsive]

Dostępne są tutaj wszystkie standardowe funkcje: biała tablica, dzielenie ekranu oraz czat. Gospodarz może wysłać wiadomość do wszystkich pokoi jednocześnie. Uczestnik w każdej chwili może poprosić o pomoc lub opuścić pokój i wrócić do głównego spotkania.

[responsive]zoom_podpokoje[/responsive]

Prace zapisane na białej tablicy w podgrupie można zapisać jako plik graficzny (przycisk SAVE) i następnie pokazać je w pokoju głównym poprzez dzielenie ekranu. 

[responsive]

Zoom tablica

[/responsive]

 • Ankiety, czyli pooling – pytania ankietowe umieszcza się w panelu administracyjnym. Ankietę włącza się w dolnym menu w wirtualnym pokoju (przycisk Polls).

[responsive]Zoom ankieta [/responsive]

 • Czat, lista uczestników i ikony głosowania – gdy w dolnym menu uczestnik kliknie w ikony Chat oraz Participants (uczestnicy), w prawej części ekranu pojawi się panel z tymi dwiema funkcjami. Ciekawe opcje pracy z grupą dają ikony YES oraz NO, które połączone są z listą uczestników. W ten sposób możesz przeprowadzić szybkie głosowanie w czasie twojego wydarzenia online.
 • Narzędzie do tłumaczeń symultanicznychprzeczytaj o nim na stronie producenta tu >>>

Wersja Video Webinar

Aby korzystać z tej opcji trzeba najpierw wykupić Zoom Meetings Pro, a następnie dokupić Zoom Video Webinar.

Pokój spotkania wygląda podobnie, ale mamy tutaj do dyspozycji więcej funkcji. Są tutaj do dyspozycji:

 • opcja Q&A do zadawania pytań przez uczestników
 • ankiety
 • funkcja Annotate, która pozwala na zaznaczanie ważnych informacji na pokazywanym uczestnikom ekranie.

Obecnie Zoom oferuje też streamowanie poprzez Facebook Live oraz YouTube.

Po rozpoczęciu webinaru, który chcemy streamować należy kliknąć w menu „More” i wybrać opcję „Live on Facebook” lub ” Live on YouTube”, zależnie od tego z której platformy chcemy skorzystać. W następnym kroku należy zalogować się na swoje konto. Jest też opcja zmiany nazwy i ustawień prywatności webinaru. Na Facebook’u można oczywiście zdecydować, czy streaming ma być widoczny na koncie osobistym, stronie, czy w grupie. Okno z live’em otworzy się po kliknięciu przycisku „Go live”. Aby zakończyć nadawanie na żywo należy kliknąć w rozwijane menu w górnym lewym rogu i wybrać „Stop Live Stream”
Dzięki tej opcji webinar odbędzie się w dwóch lokalizacjach – w wirtualnym pokoju oraz w jednym z portali społecznościowych. W ten sposób można dotrzeć do praktycznie nieograniczonej liczby osób.

Tu możesz obejrzeć nagranie z webinaru o wersji Video Webinar.

4. Czym jeszcze charakteryzuje się Zoom?

 • Począwszy od końca stycznia 2018, klienci biznesowi i z sektora edukacji mogą włączyć automatyczną transkrypcję spotkań online i webinarów, która jest połączona z funkcją nagrywania.
 • Można uczestniczyć w spotkaniu wdzwaniając się telefonem, także na polski numer. Uczestnicy korzystający z telefonów komórkowych i stacjonarnych ponoszą koszty zgodnie ze stawką swojego operatora. Pełna lista krajów i numerów konferencyjnych, z jakich należy korzystać dostępna jest tutaj.
 • Już pisaliśmy, że Zoom jest obsługiwany przez iOS oraz Android. Uczestnicy spotkań online, którzy mają stosowane uprawnienia, na urządzeniach mobilnych mają możliwość udostępniania swojego ekranu. I co więcej, jeśli wyświetlają obraz w pozycji poziomej, pozostali uczestnicy widzą obraz poziomy, wraz ze zmianą na pionowy, uczestniczy spotkania również widzą ten ruch.
zoom - program do spotkań online
 • Jeśli robisz webinary, to ważny jest dla Ciebie formularz zgłoszenia. Ten możesz tworzyć, lecz niestety w języku angielskim. Niestety brak też opcji dodania chceckboxu, który służy do wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych. Zoom oferuje jednak API i z pewnością można zaprogramować własny formularz połączony z Zoomem właśnie tą metodą.
 • Przygotowując wirtualny pokój możesz wybrać, kto ma mieć jakie uprawnienia i jakich funkcji użyjesz. Dzięki temu unikniesz choasu.
zoom - program do spotkań online

Tak wygląda dzielony ekran prelegentki wraz z obrazem wideo, który w razie potrzeby można zminimalizować. 

Pamiętajmy, że w sumie może pokazać się aż 100 osób w własnych oknach wideo. Technicznie jest to rozwiązane w ten sposób, że na jednej stronie pokazuje się maksymalnie 25 miniaturek obrazów z kamer. Aby zobaczyć kolejne osoby trzeba przejść na następne strony galerii. Przykładowe okno z wieloma uczestnikami wideo wygląda tak:

[responsive]zoom-program do spotkań online[/responsive]

Osoby posiadające 2 monitory mogą skorzystać z funkcji dual screen i wyświetlać na dwóch oddzielnych monitorach obraz wideo oraz obraz udostępnianych aplikacji.
Istnieje możliwość aktywowania wersji Video Webinar i w tym wypadku liczba uczestników może wynosić nawet 10000.

 5. Inne wersje programu i ceny

Obok darmowej, która ma ograniczone możliwości (np. spotkania grupowe mogę trwać max 40 min.) dostępne są jeszcze wersje Zoom Meeting: PRO i Business oraz Enterprise. Różnice pomiędzy tymi wersjami występują na poziomie ceny, liczby dostępnych kont hostowych, administrowania i tzw. opcji zaawansowanych.

PRO – ( 100 uczestników spotkania) otrzymujemy do 9 kont hosta, czyli organizatora, cena od 14,99$ za jedno konto host miesięcznie (cena ze strony producenta), brak możliwości personalizacji strony oraz zaproszeń i powiadomień czy brak zarządzania użytkownikami z domeny firmowej.
Business – ( 100 uczestników spotkania) otrzymujemy ponad 10 kont organizatora, cena od 14,99$ za jedno konto host miesięcznie (cena ze strony producenta), możliwość personalizacji strony oraz zaproszeń i powiadomień czy możliwość zarządzania użytkownikami z domeny firmowej.
Enterprise – ( 200 uczestników spotkania) otrzymujemy do ponad 100 kont hosta, cena od 19.99$ za jedno konto miesięcznie, nielimitowaną przestrzeń w chmurze, dedykowanego managera , rabaty grupowe na webinary i ZoomRoom, Executive Business Review.
Wersja Video Webinar jest dostępna od 54.99 $ na miesiąc za 100 uczestników spotkania.

Można zakupić różne opcje dodatkowe np. większą ilość uczestników spotkania, czy więcej miejsca w chmurze, w której przechowujesz nagrania. Tu polecam wam kontakt z polskim dystrybutorem programu Zoom, firmą Greeneris, która doradzi, jaką wersję kupić i sprzeda wam to oprogramowanie. Tu link to Greenerisu.

Jeśli chcesz poznać detale na stronie producenta, to przejdź  tutaj.