Niedawno na blogu efront znalazłam ciekawą infografikę – prezentującą historię
e-learningu.

Teraz mamy rok 2013 i doskonale znane są nam narzędzia i programy, które umożliwiają nam naukę online. Jednak myślę, że z nawet z czystej ciekawości warto jest dowiedzieć się jakie wydarzenia miały wpływ na jej rozwój.

Przekrój dat (źródło: Infografika, efront)

(daty i znajdujące się za nimi opisy – pochodzą z infografiki. Jeśli w przy danej dacie jest dodatkowy akapit / akapity – to są to informacje zebrane przeze mnie). 

pressey-testing machine1924 – wynalezienie pierwszego elektronicznego urządzenia do nauki – maszyny do testów. “Testing machine” wynalazł niejaki Sidney Pressey.

1954 – stworzenie maszyny do nauczania, która miało pomagać uczniom przyswajać wiedzę.

Więcej o jej twórcy i samej “teaching machine” przeczytasz w Wikipedii

1960pierwsza platforma e-learningowa PLATO (Programmed Logic for Automatic Teaching Operations). Była to platforma typu CBT, czyli computer based learning.

Warto zajrzeć do wpisu w wikipedii o PLATO. Są tam między innymi zdjęcia terminali, z których korzystał PLATO.

1966 – profesorowie Uniwersytetu Stanforda Patrick Suppes i Richard C. Atkinson uczyli dzieci matematyki oraz czytania z użyciem komputerów (tzw. computer-aided instruction). Pierwszym komputer zaczął był wykorzystywany na uniwersytecie Stanforda do nauczania. To za sprawą Bernarda Luskina.

1969 – rozwija się APARNET.

Tu data nie zgadza się z wpisem w wikipedii, ale nie jest ona pewnie tak istotna, jak to czym jest sam APARNET. Cytując za Wikipedią:

“ARPANET powstał jako inicjatywa Departamentu Obrony USA (Pentagonu) (…) W 1967 roku odbyła się konferencja naukowa ARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) na temat technicznych możliwości budowy rozległych sieci komputerowych o rozproszonym zarządzaniu. Przewodnią ideą tej konferencji było ustalenie, czy możliwe jest za pomocą komputerów skonstruowanie takiej sieci łączności, która by nie posiadała central (które wróg może łatwo zniszczyć), lecz umożliwiała automatyczne wyszukiwanie połączeń między dowództwem i oddziałami polowymi nawet przy dużym stopniu zniszczenia infrastruktury telekomunikacyjnej kraju.”

W efekcie powstał zespół pracujący m.in. na kilku uczelniach amerykańskich, który rozwijał ten projekt. W jego ramach powstała znany dziś protokół TCP/IP i do Arpanetu dołączyły lokalne sieci akademickie.

“W 1980 roku, po kilku efektownych włamaniach crackerów do serwerów ARPANET, ARPA zdecydowała się rozdzielić całkowicie wojskową część ARPANET od części akademickiej. Część wojskowa nadal ma nazwę ARPANET, zaś część cywilna została już oficjalnie nazwana Internetem“.

1970wynalezienie myszki do komputera, która zasadniczo zmieniła sposób korzystania z komputera. Jedna z amerykańskich uczelni wprowadza kursy e-learningowe typu CBT, czyli computer based learning.

Tu ciekawostka dotycząca pierwszej myszy komputerowej – była z … drewna. W lipcu 2013 zmarł jej wynalazca Douglas Engelbart.

Lata 80-te – rozpoczęła się era osobistych komputerów – ludzie zaczęli używać ich w domu, dzięki czemu komunikacja stała się łatwiejsza i możliwa. Początki społeczności internetowych, które dzielą się informacjami. To przekłada się na rozwój e-learningu.

Lata 90-te – zaczyna się era digital natives, komunikacja mailowa zaczyna wchodzić do użycia, pojęcie e-learningu zaczyna być rozpoznawalne

Lata 2000-ne – e-learning zaczyna być wykorzystywany przez firmy do szkolenia pracowników. Narzędzia do tworzenia kursów e-learningowych są łatwo dostępne, podobnie jak szeroka gama narzędzi do nauki online.

2010 – epoka nauczania społecznościowego. Portale społecznościowe – YouTube, Facebook, Twitter, a także komunikatory, np. Skype stały się platformami wykorzystywanymi do nauki online – umożliwiając e-learning w każdym miejscu. Rozwój szkoleń typu MOOC, czyli Massive Open Online Courses, czyli Masowy Otwarty Kurs Online (MOKO).

Źródło zdjęcia maszyny do testów: http://www.learninghouse.com/blog/infrastructure/mooc-ancestor-still-looking-for-quality-teaching).

Źródło zdjęcia myszki komputerowej: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,14220887,Zmarl_Douglas_Engelbart___wynalazca_myszki_komputerowej.html

A oto oryginalna infografika (jest dość mało czytelna niestety):

historia e-learningu